Domácí vejce v souboji s marketovými jasně vyhrávají

V čem se domácí vejce odlišuje od vejce z velkochovu? Rozdíl není pouze v ceně. Pokud mezi sebou porovnáte vejce z domácího chovu a vejce z velkochovů, v nichž slepice žijí v klecích, markantní rozdíl poznáte hlavně v chuti a vůni.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč


Domácí vejce v souboji s marketovými jasně vyhrávají.
Domácí vejce v souboji s marketovými jasně vyhrávají. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Domácí vejce, nebo kupované vejce z velkochovu? Tuto otázku si pokládá stále více lidí. Na jednu stranu si chtějí dopřát kvalitní bio vejce z domácího chovu a nechtějí podporovat prodej vajec z klecových chovů nosnic. Na druhou stranu je láká přijatelná cena a dostupnost, které hrají do karet právě vejcím z obchodu.

Pokud sháníte vejce z halového chovu či výběhového chovu, v supermarketech však zpravidla nepochodíte. Najdete zde většinou nejlevnější variantu vajec, která pochází právě z klecových chovů nosnic. Pokud si odmyslíte cenu, je mezi domácími vejci a vejci ze supermarketu nějaký zásadní rozdíl?

shutterstock 1103310314 300x215 - Domácí vejce v souboji s marketovými jasně vyhrávají
Domácí vejce, která pocházejí z volného chovu slepic, vynikají bio kvalitou. foto: Shutterstock

Domácí vejce vs. vejce z klecového chovu: Tři základní rozdíly

1/ Chuť a vůně

Domácí vajíčka jsou chutná a mají jemnou strukturu. Vejce z klecových chovů mají po uvaření mírně gumovou konzistenci a jsou chuťově mdlá a bez typické vůně.

2/ Barva žloutku

Domácí vejce mají až oranžový žloutek, z velkochovů není tolik výrazný? Toto tvrzení už nemusí být pravda. Slepice v klecových chovech totiž často dostávají do krmných směsí barviva, která mají za úkol žloutky obarvit. Zkuste si ale z domácích a kupovaných vajec udělat míchaná vejce. Ta z domácího chovu zůstanou žlutá, ale ta z velkochovu většinou zbělají.

3/ Cholesterol

Slepice z domácího chovu mají pestrou stravu a spoustu pohybu díky volnému výběhu. To se odráží i na kvalitě jejich vajec, která obsahují méně cholesterolu a jsou nutričně bohatá. Protipólem těchto vajec jsou vejce z klecových chovů. Slepice, které mají odepřenou svobodu pohybu a které dostávají základní stravu, snáší vejce, která jsou nutričně chudší a mají v sobě více cholesterolu nežli domácí vejce.

Víte, co kupujete? Každé vejce má svou značku

Každé vejce, které si s sebou přinesete z obchodu domů, má na sobě vytištěnou značku. Díky této značce zjistíte, z jakého chovu vejce pochází a jaká je jeho země původu. Důležitá jsou pro vás hned tato počáteční čísla:

  • 0 = vejce z ekologického chovu nosnic
  • 1 = vejce z výběhového chovu nosnic
  • 2 = vejce z halového chovu nosnic
  • 3 = vejce z klecového chovu nosnic

Jestliže například v obchodě objevíte vejce s tištěnou značkou 3CZ0694, znamená to, že slepice, která toto vejce snesla, žila v kleci. Země původu tohoto vejce je Česká republika. Kód 0694 pak představuje registrační číslo hospodářství.

shutterstock 652932022 1 300x200 - Domácí vejce v souboji s marketovými jasně vyhrávají
Slepice fungují v klecovém chovu takřka jako stroje na vejce. Podpořte petici za zrušení klecového chovu nosnic. foto: Shutterstock

Petice za zrušení klecových chovů nosnic

Slepice žijící v klecových chovech neskutečně trpí. Velké firmy typu Agrofert premiéra Andreje Babiše a dalších slepice využívají doslova jako stroje ke snášení vajec. Schází jim prostor a volný pohyb. Zatímco dostávají vodu a základní stravu, snášejí jedno vejce za druhým, dokud se jejich tělo nevyčerpá. Pokud vám není utrpení těchto zvířat lhostejné, můžete se připojit pod petici OBRAZu (tj. Obránců zvířat), která požaduje zrušení klecových chovů a vyzývá firmy a obchody, aby přešly na bezklecová vejce.

Nezisková organizace OBRAZ spustila kampaň proti klecovým chovům slepic už v červnu roku 2018. Pod jejich petici, která je stále aktuální, se připojily desetitisíce lidí. Že je tato kampaň úspěšná, dokazuje fakt, že se k ukončení prodeje vajec z klecových velkochovů zavázaly společnosti Lidl, Globus, Kaufland, Tesco, COOP, Penny Market nebo Rohlík.cz. Tyto společnosti mají v plánu přejít na vejce pocházejících z halových, případně výběhových chovů slepic.

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

CBD olej 5% 10 ml

klid a spánek

599 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*