Domácí vejce, nebo kupované vejce z velkochovu? Tuto otázku si pokládá stále více lidí. Na jednu stranu si chtějí dopřát kvalitní bio vejce z domácího chovu a nechtějí podporovat prodej vajec z klecových chovů nosnic. Na druhou stranu je láká přijatelná cena a dostupnost, které hrají do karet právě vejcím z obchodu.
Pokud sháníte vejce z halového chovu či výběhového chovu, v supermarketech však zpravidla nepochodíte. Najdete zde většinou nejlevnější variantu vajec, která pochází právě z klecových chovů nosnic. Pokud si odmyslíte cenu, je mezi domácími vejci a vejci ze supermarketu nějaký zásadní rozdíl?
Domácí vejce vs. vejce z klecového chovu: Tři základní rozdíly
1/ Chuť a vůně
Domácí vajíčka jsou chutná a mají jemnou strukturu. Vejce z klecových chovů mají po uvaření mírně gumovou konzistenci a jsou chuťově mdlá a bez typické vůně.
2/ Barva žloutku
Domácí vejce mají až oranžový žloutek, z velkochovů není tolik výrazný? Toto tvrzení už nemusí být pravda. Slepice v klecových chovech totiž často dostávají do krmných směsí barviva, která mají za úkol žloutky obarvit. Zkuste si ale z domácích a kupovaných vajec udělat míchaná vejce. Ta z domácího chovu zůstanou žlutá, ale ta z velkochovu většinou zbělají.
3/ Cholesterol
Slepice z domácího chovu mají pestrou stravu a spoustu pohybu díky volnému výběhu. To se odráží i na kvalitě jejich vajec, která obsahují méně cholesterolu a jsou nutričně bohatá. Protipólem těchto vajec jsou vejce z klecových chovů. Slepice, které mají odepřenou svobodu pohybu a které dostávají základní stravu, snáší vejce, která jsou nutričně chudší a mají v sobě více cholesterolu nežli domácí vejce.
Víte, co kupujete? Každé vejce má svou značku
Každé vejce, které si s sebou přinesete z obchodu domů, má na sobě vytištěnou značku. Díky této značce zjistíte, z jakého chovu vejce pochází a jaká je jeho země původu. Důležitá jsou pro vás hned tato počáteční čísla:
- 0 = vejce z ekologického chovu nosnic
- 1 = vejce z výběhového chovu nosnic
- 2 = vejce z halového chovu nosnic
- 3 = vejce z klecového chovu nosnic
Jestliže například v obchodě objevíte vejce s tištěnou značkou 3CZ0694, znamená to, že slepice, která toto vejce snesla, žila v kleci. Země původu tohoto vejce je Česká republika. Kód 0694 pak představuje registrační číslo hospodářství.
Petice za zrušení klecových chovů nosnic
Slepice žijící v klecových chovech neskutečně trpí. Velké firmy typu Agrofert premiéra Andreje Babiše a dalších slepice využívají doslova jako stroje ke snášení vajec. Schází jim prostor a volný pohyb. Zatímco dostávají vodu a základní stravu, snášejí jedno vejce za druhým, dokud se jejich tělo nevyčerpá. Pokud vám není utrpení těchto zvířat lhostejné, můžete se připojit pod petici OBRAZu (tj. Obránců zvířat), která požaduje zrušení klecových chovů a vyzývá firmy a obchody, aby přešly na bezklecová vejce.
Nezisková organizace OBRAZ spustila kampaň proti klecovým chovům slepic už v červnu roku 2018. Pod jejich petici, která je stále aktuální, se připojily desetitisíce lidí. Že je tato kampaň úspěšná, dokazuje fakt, že se k ukončení prodeje vajec z klecových velkochovů zavázaly společnosti Lidl, Globus, Kaufland, Tesco, COOP, Penny Market nebo Rohlík.cz. Tyto společnosti mají v plánu přejít na vejce pocházejících z halových, případně výběhových chovů slepic.
Buďte první kdo přidá komentář