
Existují čtyři potraviny, jejichž pravidelná konzumace vám může vážně uškodit. Které to jsou? Jde o řepkový olej, rafinovaný cukr, kvasný lihový ocet a sóju, ovšem s výjimkou sóji fermentované. V čem je jejich hlavní zdravotní riziko? Na to se vám pokusíme detailněji odpovědět.
Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!
Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!
ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY
Řepkový olej podporuje degeneraci mozku
Mezi čtyři potraviny, které byste měli vyřadit ze svého jídelníčku, patří v prvé řadě řepkový olej. Čím je pro vaše tělo škodlivý? Má negativní vliv na zdraví. Tato hojně používaná potravina neblaze ovlivňuje především mozek. Zhoršuje paměť a rovněž snižuje schopnost učení.
Tuto skutečnost o řepkovém oleji potvrzuje studie lékařů z americké Temple University, která byla publikována v odborném časopisu Scientific Reports. Tito odborníci našli během svého výzkumu spojitost mezi konzumací řepkového oleje a tvorbou mozkových usazenin. Právě tyto usazeniny podporují degeneraci paměti, která mimo jiné souvisí s nástupem Alzheimerovy choroby.
Řepkový olej však patří mezi čtyři potraviny, které zvyšují riziko také dalších onemocnění. Člověk, který tuto potravinu pravidelně užívá, hazarduje s tím, že bude inklinovat k nadváze či obezitě, sníží se mu IQ nebo bude náchylnější k depresím. Některé vědecké studie rovněž tvrdí, že řepkový olej neblaze ovlivňuje zdraví srdce a zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Jak se řepkovému oleji vyhnout? Na smažení, restování a pečení používejte zdravější kokosový olej, avokádový olej nebo máslo ghí. Ve studené kuchyni či k výrobě majonéz sáhněte po olivovém oleji, konopném oleji, oleji z vlašských ořechů, kokosovém oleji, avokádu nebo po ořechových máslech.
Mezi čtyři potraviny s rizikem patří i rafinovaný cukr
O bílém rafinovaném cukru se právem říká, že je to jed. Proto jej řadíme mezi čtyři potraviny, které by neměly být obsaženy v žádném jídelníčku. Jakým způsobem vám může konzumace rafinovaného cukru a výrobků, které tento umělý cukr obsahují, uškodit?
Nadměrná konzumace rafinovaného cukru vážně škodí vašemu srdci. Podílí se na zanesených a zúžených cévách, vysokém krevním tlaku i na dalších srdečních chorobách. Rafinovaný cukr kromě toho zvyšuje riziko vzniku diabetu a v případě dětí i riziko ADHD. Podílí se rovněž na nadváze a obezitě, negativně ovlivňuje fungování imunitního systému nebo podporuje odvápňování organismu a ztrátu vitaminu B.
Čím rafinovaný cukr nahradit? Zdravějšími přírodními sladidly. A to například javorovým sirupem, stévií sladkou, agávový sirupem, čekankovým sirupem, třtinovou melasou nebo datlovým sirupem.
Kvasný lihový ocet poškozuje mikroflóru
Proč patří kvasný lihový ocet mezi čtyři potraviny, kterým byste se měli raději vyhnout? Tato potravina, která se vyrábí kvašením ředěného ethanolu a která obsahuje vysoký podíl kyseliny octové, totiž poškozuje střevní mikroflóru. Kvasný lihový ocet, který není na vnitřní užívání příliš vhodný, proto zkuste nahradit jeho zdravějšími variantami. Které to jsou?
Jde zejména o jablečný ocet, rýžový ocet a také umeocet. Například umeocet vyráběný kvašením japonských švestek umeboshi neobsahuje kyselinu octovou, ale pouze kyselinu citronovou. Je tedy zdravou alternativou kvasného lihového octa.
Rizikové čtyři potraviny zakončuje sója
Další nezdravou potravinou, na kterou byste si měli dát pozor, je sója. Ovšem kromě té fermentované. Jaké je největší riziko konzumace nefermentované sóji? Tato potravina obsahuje goitrogeny potlačující funkci štítné žlázy, fytáty zabraňující vstřebávání vápníku, hořčíku a železa ze stravy a také antinutrienty omezující trávení bílkovin. V sóji dále najdete fytoestrogeny, které zvyšují riziko neplodnosti nebo rakoviny prsu.
Proč je naopak fermentovaná sója zdravá? Při fermentaci se totiž výše uvedené látky rozloží. Fermentovaná neboli kvašená sója je tak skvělým zdrojem bílkovin, probiotik nebo v našich podmínkách vzácného vitaminu K2. Které fermentované sójové výrobky můžete bez obav konzumovat? Například sufu (fermentované tofu), tempeh (fermentovaný sójový sýr), miso (kvašená sójová pasta) nebo natto (kvašené sójové boby).
Buďte první kdo přidá komentář