Jak zdůrazňuje Dr. Rosemary Lester, odborník na zdravou výživu, tělesný pach se tvoří kvůli kombinaci několika faktorů. Z nich můžeme jmenovat chemické látky v našem potu, což je odpad, který se vyměšuje naší kůží, dále působením bakterií žijících na kůži a nebo i nepraným oblečením. To vše přispívá ke specifickému tělnímu odéru. Právě první dva z uvedených faktoru můžeme ovlivnit tím, co jíme.
Lidé mají dva typy potních žláz
Ekrinní žlázy kontrolují tělesnou teplotu a nachází se na čele, podpaží, chodidlech a dlaních. Uvolňují pot s malým zápachem, většinou složený z vody, soli a dalších stopových minerálů, jako je vápník a draslík.
Apokrinní žlázy se nacházejí hlavně okolo podpaží, spodního břicha a genitálií. Jejich účelem je vyloučit z těla odpady (hlavně tuky a bílkoviny). Ačkoli tento pot má také malý zápach, bakterie, které žijí na kůži se těmito odpady živí a nakonec produkují zapáchající odpadní produkty, jako jsou androsterony a kyselina isovalerová. Celý proces trvá asi 20 minut.
Pokud tedy bakterie konzumují tuky a bílkoviny z našeho potu, pak by snížení příjmu potravin, které obsahují množství těchto látek (jako je například rychlé hamburgerové občerstvení), mělo vést ke zmírnění tělesného zápachu.
Mezi nejproblematičtější potraviny patří zcela jistě cibule a česnek, ale také aromatický modrý sýr, fermentované potraviny jako je zelí, kimchi a ocet. Nejvíce se je prý naše potní žlázy zblázní, dle expertů, po kari. Kari, což je směs několika koření k přípravě stejnojmenného pokrmu obsahuje kurkumu a kmín, koření, která mají pozitivní vliv na naše zdraví. Avšak po jeho konzumaci se musíme připravit na to, že nám kůže může jako kari také poté vonět.
Které další potraviny způsobují tělesný zápach?
Červené maso. Našemu tělu zabere mnoho hodin než stráví maso a masné výrobky. To, čím se člověk stravuje, je v tomto případě velmi znát. Studie ukazují, že ženy shledávají mužský pot celkem příjemný jen v případě, že je čerstvý. Ale chemické sloučeniny, které jsou výsledkem rozkladu potu, pak zaznamenávají už ne tak příznivě.
V jedné takové studii se uvádí, že konzumenti masa páchli mnohem více než vegetariáni, jak uvedly ženy, které zkoumané objekty respektive jejich pach potu testovaly. Zbytky živočišné stravy ulpívají v záhybech našich střev, což vytváří toxiny, které ovlivňují nejen funkce trávení, ale projeví se i na zabarvení pachu potu. Trávení rostlinných produktů jako zelenina probíhá mnohem rychleji než trávení masa. Zelenina také obsahuje vlákninu, která střeva pomáhá čistit a udržovat fit.
Alkohol je další látkou, která o sobě dá vědět z pórů vašeho těla. Po vypití jednoho piva vám sice tělo páchnout nebude, zato dech vše prozradí. Pokud jste navíc proflámovali celou noc a dopřávali si alkoholu nadmíru, budete cítit celý příští den a žádná hašlerka vám to nepomůže zakrýt. Při pocení vám bude alkohol cítit z těla a o to více, pokud máte nějaké to kilo navíc.
Když už jsme se zmínili o pozitivních účincích zelené stravy na organismus, musíme se zmínit i o druzích, které ovlivní vaše tělní aroma. Jsou to například brokolice, zelí a růžičková kapusta. Jsou sice velmi zdravé, plné vitamínů a minerálů, ale opět ovlivní to, jak voníme. Navíc při špatné tepelné přípravě třeba zelí či kapusty nám tyto způsobí plynatost. Po chřestu si zase můžete všimnout intenzivnějšího zápachu moči. Neměli byste se však těmto druhům zeleniny vyhýbat. Jsou součástí vyvážené zdravé stravy.
Příroda nám nabízí množství produktů z rostlinné říše, které nám mohou s tělním pachem naopak značně pomoci. Máta, petržel, citrusové plody a chlorofyl, který obsahuje listová zelenina (například řeřicha) přispívají k tvorbě jemnějšího zápachu. To je dáno jejich složením, které může přispívat k detoxikaci, tedy očistě našeho těla.
Určitě víte, že šalvěj se používá k celkovému snížení pocení. Tímto nepříjemným jevem mohou trpět ženy v období klimakteria. Takže popíjením šalvějového čaje se tento proces může ovlivnit, což rovněž napomáhá ke zlepšení tělesné vůně.
Proč děti tolik nesmrdí?
Už jste si všimli, že děti nezapáchají, i když se také potí? Je to tím, že se apokrinní žlázy se vyvíjejí až v pubertě. Takže co děti mají samo sebou, my dospělí se o naše potní žlázy musíme starat.
Je to spíše v množství potu, než v tom, co potíte. To je pravděpodobně hlavní příčinou tělesného zápachu. Jinými slovy není to kari, které způsobuje zapáchající pot. Kari jen způsobí, že se nám zvedne tělesná teplota, čímž se více potíme. To znamená, že kari zvýrazní jen to, co už se v těle nachází a co se dere ven.
Věda také zmiňuje další faktory, které ovlivňují náš tělní zápach. Pachové zabarvení potu se odvíjí od faktorů, jakými jsou například u žen menstruační cyklus, emoční stav, zdravotní stav jedince a léky, které denně bere. V neposlední řadě je to i věk.
Jak říká Dr. Dustin Penn z Vídeňské univerzity, existuje mnoho důvodů, které přesahují naše stravovací návyky, ovlivňující náš tělesný zápach. Dodává, že kouření, užívání drog a zdravotní problémy, jako je diabetes nebo selhání ledvin, jsou dalšími faktory, které mohou ovlivnit vůni těla.
Dr. Penn studoval tělesný zápach 200 lidí a dospěl k závěru, že lidé především mají své vlastní pachy, které jsou jako jejich otisky prstů. Studie navíc ukázaly, že podobně jako u otisku prstů, je lidský pach z části daný naší genetickou výbavou. (zdroj: bodyandsoul.com.au)
Lenkita
Buďte první kdo přidá komentář