Co o zdravotním stavu napoví naše stolice?

Přestože pro mnoho lidí není příjemné mluvit o stolici, je velmi důležité znát některé její vlastnosti, protože nám mohou říci mnoho o našem zdravotním stavu. Vyprázdnění střev je základní tělesnou funkcí. Změny ve střevních pohybech mohou být důsledkem změny stravování. Může se však také jednat o známku boje těla s infekcí, znamení závažnější nemoci nebo změny zdravotního stavu.

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

89 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

199 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

449 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Stolice je ze 75 % tvořena vodou, zbytek je kombinací vlákniny, mrtvých a živých bakterií, různých buněk a hlenu. Běžná stolice je obvykle hladká a měkká, protáhlá a v celku. Textura by měla být jednotná, a stolice by měla mít tvar S. Důvodem je tvar tlustého střeva. Pokud jde o barvu zdravé stolice, ta by měla být jednoznačně středně až světle hnědá.

Co mohou znamenat různé typy stolice:

Stolice ve formě malých a tvrdých hrudek může být znamením akutního zánětu tenkého střeva. Tento typ stolice je obvykle malý, drsný a pevný s průměrem jeden až dva centimetry. Může se vyskytovat u lidí, kteří užívali antibiotika, a obvykle způsobuje krvácení konečníku.

Stolici ve tvaru klobásy, s hrudkami lze velmi obtížně vyloučit a rovněž může způsobit krvácení konečníku. Průměr je mezi tři až pěti centimetry a běžně se vyskytuje u lidí, kteří trpí syndromem dráždivého střeva.

Stolice ve tvaru klobásy s popraskaným povrchem je velmi podobná přechozímu typu. Hlavní rozdíl je v tom, že se snadněji vylučuje.

Stolice ve tvaru klobásy, hladká a měkká je normální stolice, běžná u lidí, u kterých dochází k vyprázdnění střev jednou denně.

Měkké kousky stolice s jasně zřetelnými okraji se vyskytují u lidí, kteří se vyprazdňují více než jednou denně, po hlavních jídlech.

Nadýchaná stolice s členitými okraji má hladkou texturu a může být potencionálním znamením vysokého krevního tlaku a stresu.

Typ průjmu podobný běžnému průjmu, který se však objevuje současně se zácpou. Podle zápachu a barvy může znamenat, že tělo trpí nějakou nemocí nebo změněným zdravotním stavem.

Černá nebo světle červená stolice je známkou krvácení v gastrointestinálním traktu.

Světle hnědá nebo bílá stolice může být symptom hepatitidy, cirhózy nebo onemocnění slinivky břišní.

Nažloutlá stolice se obvykle vyskytuje u lidí, kteří mají potíže se žlučníkem.

Nepříjemný zápach stolice může být známkou:

Zánětu slinivky břišní

Cystické fibrózy

Celiakie

Problémů se zažíváním a vstřebáváním

zdrojový článek: www.healthtipsportal.com

překlad: Siw

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

399 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

139 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*