Co jíst, abychom měli silnější imunitní systém

Správné jídlo nás chrání před onemocněním a pokud přece jen onemocníme, pomáhá nám se zotavit. Přinášíme vám návod, jak si vybudovat silný imunitní systém a jak pomoci svému tělu v boji proti různým chorobám.

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

194 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kýchli jste v metru. Zakašlali v kavárně. Vaši kolegové chodí do práce, přestože by se měli zůstat léčit doma. A vaše děti nosí domů nemoci, o nichž jste zatím ani neslyšeli. Jak sakra máte zůstat zdraví?

Můžete si říkat, že sezónním nemocem se nevyhnete. A občas vás skutečně skolí. Ale máte více síly, než si myslíte.

Náš imunitní systém je úžasná věc. Bakterie v našem zažívacím traktu jsou ve skutečnosti silnou armádou ochotnou za nás bojovat, ale jen pokud ji správně krmíme. A pokud onemocníme, určité druhy jídla nám mohou pomoci zotavit se rychleji. To, co jíme dnes, může rozhodnout o tom, zda zítra onemocníme, nebo ne.

Jezte tyto potraviny a zůstanete zdraví:

Imunitní systém je vaše nejlepší linie obrany

Tak jo, bando, je čas nasadit brnění a upevnit naši obranu. (A nemluvím teď jen o šálách a zimnících, ačkoliv ty je také dobré mít po ruce.) Abychom zůstali zdraví, energičtí a vyhnuli se nemocem, musíme posilovat svůj imunitní systém.

Imunitní systém pracuje následujícím způsobem: Bitva našeho těla za imunitu začíná už v ústech. Určitě nevíte, že naše sliny obsahují účinné antimikrobiální látky jako jsou lysozymy, alpha-amyláza a laktoferin.

Jakékoliv choroboplodné zárodky, kterým se podaří překonat tuto ochranu, musejí čelit kyselině chlorovodíkové v našem žaludku.

Pokud přežijí i tu, narazí na proteiny a chemické složky v našem zažívacím traktu, které tyto škodlivé bakterie rozloží.

Nakonec nastoupí do služby naše osobní populace prospěšných bakterií. Brání škodlivým bakteriím vstoupit do našeho krevního řečiště nebo zakořenit v našem tenkém nebo či tlustém střevě. Tyto prospěšné bakterie se nazývají probiotika. Považujte je za armádu proti nemocem.

Krmte svou bakteriální armádu

Zažívací trakt představuje přes 70 procent imunitního systému. Je domovem našich prospěšných střevních bakterií, které svádějí boj s mnoha neřády.

Pokud pro vás mají správně pracovat, musíte je krmit. Tyto bakterie si rády pochutnají na nezpracované stravě plné živin a vlákniny. A co zpracované potraviny, tuky a cukry? Na těch moc ne. Proto je vyvážená nezpracovaná strava vaším nejlepším pojištěním proti všem druhům virů a infekcí.

Jinými slovy, pokud je váš jídelníček mizerný, budete častěji a déle nemocní. Nezdravé jídlo v průběhu nemoci vám jen přitíží. Oproti tomu správná výživa umožňuje vašemu tělu zasadit útočníkům pořádnou ránu.

Prebiotika a probiotika

Chcete bojeschopné družstvo zdravých bakterií? Zde je návod, jak své vojáky dobře nakrmit:

Prebiotika (potrava pro bakterie) pomáhá živit naše mikrobiální přátele. Prebiotika jsou v podstatě druh polostravitelné vlákniny. Denně byste měli sníst dvě až tři porce jídel bohatých na prebiotika (nebo i víc, pokud nejste zdraví a potřebujete od své střevní flóry ještě větší podporu).

Některé z nejlepších zdrojů prebiotik z nezpracované potravy

  • Zelenina: chřest, česnek, artyčoky, pórek a cibule
  • Sacharidy: ječmen, fazole, oves, quinoa, žito, pšenice, brambory a sladké brambory
  • Ovoce: Jablka, banány, bobulové plody, citrusové plody, kiwi
  • Tuky: Lněná a chia semínka

Můžete také brát prebiotické doplňky stravy. Pamatujte však, že doplňky jsou přesně tím, co o nich říká jejich název – doplňkem skutečné stravy, kterou konzumujete, ne její náhražkou.

Probiotika (samotné bakterie) nám pomáhají zůstat zdraví a rychleji se zotavit, pokud už onemocníme.

Jestliže jste zdraví, zaměřte se na jednu až dvě porce jídla bohatého na probiotika denně (nebo i více, když chcete předcházet zdravotním potížím nebo je zmírnit)

Některé z nejlepších zdrojů probiotik z nezpracované potravy:

  • Kvašená zelenina: kvašáky, kysané zelí, kimči
  • Fermentovaná sója: miso, tempeh
  • Ostatní: sojová omáčka, víno, kombucha

Chcete-li svým střevním bakteriím vyjít hodně vstříc, můžete brát i probiotické potravinové doplňky. Takový krok však nejdříve zkonzultujte se svým lékařem. Konzumace velkého množství prebiotik a probiotik vám pomůže v boji proti virovým a bakteriálním infekcím. Ani ten nejzdravější jídelníček vás však neochrání před všemi útočníky. Někdy zkrátka onemocníme.

Jak se uzdravit

Milionkrát jsme slyšeli, že rýma se nedá léčit. Existuje však aspoň cesta, jak urychlit uzdravení, když už onemocníme? Kupodivu ano. Některá jídla vám mohou pomoci zbavit se rýmy rychleji.

  • česnek: Působí jako antibiotikum a mírní průběh nachlazení a dalších infekcí

  • zelený čaj: zvyšuje produkci antitělísek B lymfocytů a pomáhá nám tak zbavit se útočících patogenů

  • bezinky: Mají antivirové vlastnosti a jsou napěchované rostlinnými živinami. Bezinkový extrakt může snížit trvání nachlazení a dalších infekcí dýchacích cest

A co rčení „Rýmu nakrm, horečku vyhladověj“?

Opravdu bychom při horečce měli držet půst? Ačkoliv toto staré rčení může být zčásti pravdivé, naše těla jsou komplikovaná.

Věda nám zatím neposkytla rozhodné odpovědi platné ve všech případech. Poslouchejte své tělo – to je vše, co musíte vědět.

Naše vlastní chutě nám nejspíš dají nejzřetelněji najevo, co jíst a co nejíst, když jsme nemocní.

Jen hrstka z nás by asi měla chuť na jídlo, když má chřipku nebo gastroenteritidu. Je to proto, že chřipkové viry a bakteriální infekce vytvářejí zánět, který vede k potlačení chuti na jídlo.

Pokud vám tedy tělo říká, abyste nejedli, měli byste nejspíš poslechnout.

Co jíte nejčastěji?

Je skvělé myslet na prospěšnost určitých potravin, ale pokud chcete svůj imunitní systém opravdu nabudit, přemýšlejte o tom, jak jíte nejčastěji. Například:

  • Kolik toho sníte? Neustálé přejídání nebo nedostatečný přísun potravy může narušovat odpověď imunitního systému na útoky

  • Jak vypadá váš příjem tuků? Přemíra tuků (obzvláště těch nasycených a omega 6 nasycených) může škodit našim střevům a narušovat náš imunitní systém. Oproti tomu přiměřený příjem prospěšných tuků jako ořechy, olivový olej nebo avokádo mohou představovat dobrý zdroj vitamínu E, který může pomoci snížit riziko onemocnění chřipkou a respiračními infekcemi na minimum

  • Máte návyk na cukr? Přidaný cukr a jídelníček s vysokým glykemickým indexem může snížit funkčnost bílých krvinek, posílit zánět a poškodit imunitní systém jako celek

  • Přijímáte dostatek proteinů? Nedostatek proteinů, železa a zinku může imunitu celkově oslabit. Obecně by každé jídlo pro ženy mělo obsahovat porci proteinů velkou jako dlaň a pro muže velkou jako dvě dlaně

  • Jíte pestře? Abyste svému imunitnímu systému dopřáli všechny minerály a vitamíny, které potřebuje, musíte jíst dostatek ovoce a zeleniny. Jedná se o zinek, želeno, hořčík, mangan, selen, měď, kyselinu listovou a vitamíny A, C, D, E, B6 a B12. Takže, chlapci a děvčata, dělejte, co vám říká máma a jezte zeleninku

Pamatujte: Zdravý a vyvážený jídelníček, který podpoří váš imunitní systém, je nejlepší způsob, jak se vyhnout onemocnění. (zdroj: www.livestrong.com)

REKLAMA

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

CHLORELLA BIO 200 tbl.

detoxikace těla

269 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*