Bylinky si můžeme pěstovat sami doma 2

V minulém článku o domácím pěstování bylinek jsme si řekli, jaké zdravotní účinky může mít bazalka, rozmarýn či máta. Dnes vám poradíme, jak prospěšný pro vaše tělo může být fenykl, tymián a šalvěj.

eshop energie života nabízí


HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zdravá pokožka

299 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

RHODIOLA extrakt

štítná žláza

299 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Fenykl proti nadýmání

Plynatost bývá často nepříjemná a obtěžující. A tady právě pomůže další domácí bylinka, a sice fenykl. Látky obsažené v semenech fenyklu totiž uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, takže pomáhají energiezivota Banner3 - Bylinky si můžeme pěstovat sami doma 2uvolňovat křeče žaludku a střev. Tudíž zablokované plyny jdou ven.

Pomáhá rovněž při menších poruchách trávení, křečích nebo překyselení žaludku. Snižuje chuť k jídlu, protože navozuje pocit sytosti

Fenykl působí rovněž mírně dezinfekčně, takže je možné ho použít při menších katarech žaludku a střev.

Účinky fenyklu jsou ověřené rovněž při léčení onemocnění dýchacích cest. Čistí sliznici dýchacích cest a pomáhá při odkašlávání, zejména při nachlazení, chřipce či angíně.

Můžete jej používat buď samotný či s jinými bylinami, užívaných při nachlazení. Silný odvar ze semen slouží jako výborné kloktadlo při bolesti v krku.

Tymián a šalvěj

Další bylinkou, která nám pomůže jako koření i léčivo, je tymián. Má výborné antiseptické účinky na dýchací ústrojí a po staletí se používal k léčbě bronchitidy a úporných kašlů. Někteří vědci tvrdí, že jeho jméno pochází z řeckého slova znamenajícího „odvaha“. Protože je to bylina se silně povzbuzujícími vlastnostmi.

Tymián významně pomáhá při respiračních onemocněních a zažívacích problémech. Zahřívá a svírá při zastuzení žaludku a průjmech.

Méně často, ale přesto se také doma dá pěstovat za oknem šalvěj. Odvar z této bylinky nám výrazně pomůže, když se budeme trápit s rýmou, kašlem a mnoha jinými nemocemi dýchacích cest. Stejně tak nám bude významným pomocníkem v boji proti vetřelcům. Při bolestech v krku je vhodné kloktat nálev, který se hodí i při krvácení dásní.

Jako předchozí bylinky má blahodárné účinky na naše trávení. Šalvějový čaj je skvělým pomocníkem proti nadměrnému pocení. Zahání neklid, stres a nespavost.

Když šalvějový list rozmačkáme a přiložíme na místo, kde nás kousnul hmyz, postižené místo vydezinfikuje a uklidní. Opakované používání urychlí také jeho hojení. Odvar ze šalvěje léčí různé mykotické potíže a plísňová onemocnění kůže.

A jedna zajímavá informace o této bylince na závěr. Látky obsažené v šalvěji snižují tvorbu mateřského mléka. To je ideální v případě, jestli se chystáme ukončit kojení.

Pokud chtějí těhotné ženy kojit dále, neměly by šalvěj vnitřně užívat vůbec. To stejné platí i pro těhotné ženy. Vnější užití naopak neškodí.

 

KOKOSOVÝ OLEJ BIO 500ml

zdravá pokožka

199 Kč

MERUŇKOVÝ OLEJ 200 ml

zdravá pokožka

199 Kč

HROZNOVÉ JÁDRO 20 g

zdravá pokožka

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

699 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*