Bodnutí včelou není v průběhu letních měsíců rozhodně výjimečnou událostí. Jestliže vás včela bodne nebo uštědří žihadlo někomu jinému, je dobré znát pravidla první pomoci. Bezprostřední ošetření po bodnutí včelou se totiž výrazně liší od ošetření po bodnutí vosou a spousta lidí v něm chybuje.
Po bodnutí včelou nejprve odstraňte žihadlo s jedovým váčkem
Bodla vás včela? V prvé řadě je důležité, abyste co nejrychleji po bodnutí odstranili z kůže žihadlo s jedovým váčkem. Jedový váček konkrétně obsahuje včelí jed zvaný apisin či apitoxin, který se do kůže vstřebává postupně.
Včelí žihadlo ze své kůže velmi opatrně seškrábněte nehtem, použít můžete také obrácenou stranu nože nebo hranu kreditní karty. Žihadlo rozhodně nevytahujte pinzetou nebo dvěma prsty. Mohli byste totiž jedový váček stlačit, došlo by tak ke vstříknutí jedu do rány a k případnému zhoršení stavu. Pokud přeci jenom chcete po bodnutí včelou odstranit z kůže žihadlo pinzetou, velmi opatrně jej uchopte až v místě pod jedovým váčkem.
Ránu po včelím bodnutí zchlaďte
Dalším krokem první pomoci po bodnutí včelou je zchlazení postiženého místa. Na ránu po včelím bodnutí můžete přiložit sáček s ledem nebo chladivé gelové polštářky, také ji lze chladit pod tekoucí studenou vodou.
Jestliže vás však včela bodla v rizikovém místě, jako jsou jazyk, rty a vnitřní část úst, urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, neboť hrozí otok jazyka a dutiny ústní a s těmito komplikacemi i uzavření dýchacích cest. Rizikovým místem po bodnutí je rovněž hlava nebo krk.
Při bodnutí včelou postižené místo neutralizujte zásadou
V čem dělá v rámci první pomoci po bodnutí včelou spousta lidí velkou chybu? Místo vpichu neutralizují kyselinou (například octem nebo cibulí), což je velmi rozšířený omyl. Včelaři upozorňují, že je třeba místo vpichu bezprostředně po včelím bodnutí naopak neutralizovat zásadou, a to nejlépe jedlou sodou nebo mýdlovým roztokem.
Tento postup je tedy odlišný v případě první pomoci po včelím bodnutí a v případě první pomoci po vosím bodnutí. Složení jedu u vos a včel se totiž liší. Zatímco místo po včelím bodnutí neutralizujte výhradně zásadou, místo po vosím bodnutí zase neutralizujte kyselinou.
Bolavé místo zklidní propolis či dračí krev
Rána po bodnutí včelou má tendenci bolet a natékat. Od problémů si ulevíte, pokud na ránu po včelím bodnutí nanesete gel z aloe vera. Tento přírodní přípravek má chladivé účinky a zmírňuje rovněž otok a bolest.
Dalším přírodním přípravkem, na který se můžete obrátit, je propolisová tinktura, která ránu po včelím žihadle dezinfikuje a zklidňuje. Ke zmírnění otoku je skvělá také propolisová mast. Jako první pomoc po včelím bodnutí můžete vyzkoušet také klasický včelí med.
Kromě propolisové tinktury bolavé místo po včelím žihadle výborně zklidňuje také dračí krev neboli Sangre de drago. Tato silně antiseptická zbraň, která se po bodnutí včelou nanáší na poraněnou kůži, působí antibakteriálně a protizánětlivě. Dračí krev rovněž přispívá k rychlejšímu hojení a působí jako účinné analgetikum.
Použijte přírodní antihistaminika
Jestliže máte po včelím bodnutí nezávažnou reakci, která nevyžaduje odbornou lékařskou pomoc, obraťte se také na přírodní antihistaminika. Produkci histaminu v těle, který přispívá k alergické reakci, snižuje například cordyceps sinensis neboli housenice čínská. Mezi účinná přírodní antihistaminika patří rovněž houba Reishi a dále vitamín C, na který je bohaté citrusové ovoce, tropické ovoce camu camu, rakytník řešetlákový nebo plody šípkové růže.
Buďte první kdo přidá komentář