Bodnutí včelou: Jak poskytnout první pomoc

Bodnutí včelou není v průběhu letních měsíců rozhodně výjimečnou událostí. Jak poskytnout první pomoc, pokud k němu dojde?

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


Bodnutí včelou: Jak poskytnout první pomoc.
Bodnutí včelou: Jak poskytnout první pomoc.
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Bodnutí včelou není v průběhu letních měsíců rozhodně výjimečnou událostí. Jestliže vás včela bodne nebo uštědří žihadlo někomu jinému, je dobré znát pravidla první pomoci. Bezprostřední ošetření po bodnutí včelou se totiž výrazně liší od ošetření po bodnutí vosou a spousta lidí v něm chybuje.

Po bodnutí včelou nejprve odstraňte žihadlo s jedovým váčkem

Bodla vás včela? V prvé řadě je důležité, abyste co nejrychleji po bodnutí odstranili z kůže žihadlo s jedovým váčkem. Jedový váček konkrétně obsahuje včelí jed zvaný apisin či apitoxin, který se do kůže vstřebává postupně.

Včelí žihadlo ze své kůže velmi opatrně seškrábněte nehtem, použít můžete také obrácenou stranu nože nebo hranu kreditní karty. Žihadlo rozhodně nevytahujte pinzetou nebo dvěma prsty. Mohli byste totiž jedový váček stlačit, došlo by tak ke vstříknutí jedu do rány a k případnému zhoršení stavu. Pokud přeci jenom chcete po bodnutí včelou odstranit z kůže žihadlo pinzetou, velmi opatrně jej uchopte až v místě pod jedovým váčkem.

Ránu po včelím bodnutí zchlaďte

Dalším krokem první pomoci po bodnutí včelou je zchlazení postiženého místa. Na ránu po včelím bodnutí můžete přiložit sáček s ledem nebo chladivé gelové polštářky, také ji lze chladit pod tekoucí studenou vodou. 

REKLAMA
sangre unc - Bodnutí včelou: Jak poskytnout první pomoc

Jestliže vás však včela bodla v rizikovém místě, jako jsou jazyk, rty a vnitřní část úst, urychleně vyhledejte odbornou lékařskou pomoc, neboť hrozí otok jazyka a dutiny ústní a s těmito komplikacemi i uzavření dýchacích cest. Rizikovým místem po bodnutí je rovněž hlava nebo krk.

Při bodnutí včelou postižené místo neutralizujte zásadou

V čem dělá v rámci první pomoci po bodnutí včelou spousta lidí velkou chybu? Místo vpichu neutralizují kyselinou (například octem nebo cibulí), což je velmi rozšířený omyl. Včelaři upozorňují, že je třeba místo vpichu bezprostředně po včelím bodnutí naopak neutralizovat zásadou, a to nejlépe jedlou sodou nebo mýdlovým roztokem. 

Tento postup je tedy odlišný v případě první pomoci po včelím bodnutí a v případě první pomoci po vosím bodnutí. Složení jedu u vos a včel se totiž liší. Zatímco místo po včelím bodnutí neutralizujte výhradně zásadou, místo po vosím bodnutí zase neutralizujte kyselinou.

Bolavé místo zklidní propolis či dračí krev

Rána po bodnutí včelou má tendenci bolet a natékat. Od problémů si ulevíte, pokud na ránu po včelím bodnutí nanesete gel z aloe vera. Tento přírodní přípravek má chladivé účinky a zmírňuje rovněž otok a bolest.

Dalším přírodním přípravkem, na který se můžete obrátit, je propolisová tinktura, která ránu po včelím žihadle dezinfikuje a zklidňuje. Ke zmírnění otoku je skvělá také propolisová mast. Jako první pomoc po včelím bodnutí můžete vyzkoušet také klasický včelí med.

Kromě propolisové tinktury bolavé místo po včelím žihadle výborně zklidňuje také dračí krev neboli Sangre de drago. Tato silně antiseptická zbraň, která se po bodnutí včelou nanáší na poraněnou kůži, působí antibakteriálně a protizánětlivě. Dračí krev rovněž přispívá k rychlejšímu hojení a působí jako účinné analgetikum.

Použijte přírodní antihistaminika

Jestliže máte po včelím bodnutí nezávažnou reakci, která nevyžaduje odbornou lékařskou pomoc, obraťte se také na přírodní antihistaminika. Produkci histaminu v těle, který přispívá k alergické reakci, snižuje například cordyceps sinensis neboli housenice čínská. Mezi účinná přírodní antihistaminika patří rovněž houba Reishi a dále vitamín C, na který je bohaté citrusové ovoce, tropické ovoce camu camu, rakytník řešetlákový nebo plody šípkové růže.

REKLAMA

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*