Zkřížená alergie: Jak se jí ubránit?

Zkřížená alergie rozhodně není tak výjimečná, jak si myslíte. S negativní reakcí na určitý typ pylu a zároveň na některou potravinu nebo látku se potýká stále více lidí. Podle statistik zkříženou alergií trpí až padesát procent pylových alergiků. Jak se vůči tomuto typu alergie bránit?

REKLAMA

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

469 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

REISHI prášek 100 g

dobrý cholesterol

319 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč


Zkřížená alergie: Jak se jí ubránit?
Zkřížená alergie: Jak se jí ubránit? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Co to zkřížená alergie vůbec je? V případě tohoto typu alergie je člověk alergický zároveň na určitý typ pylu a zároveň má alergii na určitou potravinu nebo látku. Lidé, kteří jsou alergičtí na pyly, přitom trpí potravinovou alergií dvakrát až třikrát častěji, než tomu je u běžné populace.

Zkřížená alergie a její příčiny

Zkřížená alergie je pro osoby, které jí trpí, poměrně problematická záležitost. Proč k ní vůbec dochází? Pokud máte zkříženou alergii, váš imunitní systém reaguje na některé látky či potraviny stejně jako na pyly. Na této reakci má podíl podobnost těchto alergenů. Imunitní systém v tomto případě mylně reaguje  na látku, která svou chemickou strukturou alespoň z poloviny odpovídá původnímu alergenu. Alergické reakce se tak kříží.

REKLAMA
cordyceps forte new - Zkřížená alergie: Jak se jí ubránit?

Nejčastější kombinace zkřížené alergie

V případě, že je zkřížená alergie i váš problém, můžete trpět jednou z následujících kombinací alergií. Přinášíme vám přehled těch nejběžnějších.

  • alergie na pyl břízy a potravinová alergie na jablka
  • alergie na pyl břízy a potravinová alergie na ořechy nebo arašídy
  • alergie na pyl břízy a potravinová alergie na třešně
  • alergie na pyl břízy a potravinová alergie na rajčata
  • alergie na pyl lísky a potravinová alergie na mrkev nebo celer
  • alergie na roztoče a potravinová alergie na ústřice

Jak se zkřížená alergie projevuje

U dětí zkřížená alergie zpravidla probíhá formou vodnaté rýmy, otoků dýchacích cest či těžkého dýchání. K tomu všemu se můžou přidat střevní potíže a zvracení. Tento typ alergie se u dětí projevuje rovněž v podobě kopřivky nebo ekzému. V případě dětí se často zkřížená alergie mylně léčí jako střevní infekce nebo případně astma. Astmatické příznaky však u zkřížené alergie nejčastěji způsobuje potravinový alergen.

U dospělých lidí má zkřížená alergie mírně odlišnou podobu nežli u dětí. Dochází u nich k orálně alergickému syndromu, a to nejčastěji po konzumaci syrového ovoce nebo zeleniny. Při zkřížené alergii se tak u dospělých objevuje pálení rtů a jazyka či svědění a otoky patra a kořene jazyka. Postižené často nepříjemně škrábe v krku a mají problémy s polykáním. Není výjimečné, že u dospělých zkřížená alergie přechází do očí nebo do uší a také na dýchací cesty. Při alergické reakci trpí postižený suchým dráždivým kašlem a vodnatou rýmou, vzácněji se u něj objevuje otok hrtanu nebo dušnost.

Víte, že? Zkřížená alergie se může spustit nejen během konzumace syrového ovoce či zeleniny. K alergické reakci může dojít už při loupání nebo krájení potravin.

Místo léčby zkřížené alergii raději předcházejte

Trpíte-li zkříženou alergií, měli byste počítat s tím, že ve vašem případě vám alergenové vakcíny zpravidla nepomohou. Co je pro vás tedy nejdůležitější? Zaměřit se na prevenci. Postupně ze svého jídelníčku vyřazujte všechny podezřelé potraviny, které by u vás mohly spouštět právě projevy zkřížené alergie. Pokud se u vás zkřížená alergie přeci jenom projeví, její mírnější příznaky můžete léčit pomocí přírodních antihistaminik. Která z nich vám pomohou především?

Na mírné projevy zkřížené alergie pomáhají přírodní antihistaminika: Která?

K nejúčinnějším přírodní antihistaminikům patří cordycpes neboli housenice čínská snižující produkci histaminu v těle. Cordyceps má při tlumení alergických projevů obrovskou sílu, vyrovná se produktům z lékárny. Alergické projevy zmírňuje také houba reishi, jejímž užíváním zmírníte astmatické příznaky a kašel. Výrazné antihistaminové účinky má také kurkumin obsažený v kurkumě, dále zázvor, ostropestřec mariánský či andělika čínská.

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*