Vysoký tlak má celou řadu příznaků

Neléčený vysoký tlak neboli hypertenze je životu nebezpečný. I když vás nebolí, způsobuje kornatění tepen, v horším případě infarkt či mrtvici. Pozorně proto sledujte projevy svého těla, které se vás snaží na tento zdravotní problém upozornit. V rámci léčby vysokého tlaku odstraňte také některé příčiny jeho vzniku. Povíme vám jak.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Vysoký tlak má celou řadu příznaků.
Vysoký tlak má celou řadu příznaků. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jak poznáte vysoký tlak? Ideální hodnota krevního tlaku je 120/80 mmHg. Jestliže opakovaně na tlakoměru naměříte hodnotu nad 140/90 mmHg, vaším problémem je právě hypertenze. Vysoký tlak se sám o sobě projevuje bezbolestně. Všímejte si i jeho méně zřetelných příznaků, abyste mohli tento problém včas podchytit.

Vysoký tlak a jeho hlavní příznaky

I když si někteří lidé s vysokým krevním tlakem myslí, že jsou zcela zdraví, není to tak. V jejich tepnách totiž proudí krev pod velmi silným a tím pádem nebezpečným tlakem. Většina lidí proto náhodně zjistí, že mají vysoký tlak, až při návštěvě specialisty, který provede měření krevním tlaku tlakoměrem.

Vysoký tlak má však celou řadu příznaků, kterých si zkuste všímat. Podle čeho jej poznáte? Bolí vás hlava, jste celkově unavení, buší vám srdce a také pociťujete tlak na hrudi. K těmto příznakům se často přidávají poruchy spánku, nespavost nebo otoky nohou, a to zejména kotníků. Hypertenze se může dále projevovat nadměrným pocením, poruchami vidění, hučením v uších, závratěmi či krvácením z nosu.

Vysoký tlak a jeho příčiny

Ačkoliv v 90 až 95 procentech případů podle lékařů dochází ke vzniku vysokého krevního tlaku bez známé organické příčiny, rizikové faktory jsou naopak velmi známé – nezdravý životní styl, porucha spánku, nadváha či obezita, vliv určitých léků, onemocnění štítné žlázy, onemocnění ledvin nebo zúžení srdečnice.

Rizika, která přináší neléčený vysoký tlak

Neléčená hypertenze s sebou přináší spoustu rizik. Co vše vám hrozí?

Jak snížit vysoký tlak

V prvé řadě by váš problém měl řešit specialista, který vám nasadí léky proti vysokému tlaku, tzv. antihypertenziva. Vysoký tlak však můžete doplňkově léčit přírodní cestou. Zaměřte se přitom na celkovou úpravu svého životního stylu. Co je pro vás nejdůležitější?

Zdravý jídelníček spojený s ideální váhou je základ

Pokud máte obezitu či nadváhu, zhubněte. Vaše BMI by se mělo pohybovat ideálně v rozmezí 20 až 25. Naordinujte si zdravý a vyvážený jídelníček plný ovoce, zeleniny, bílého masa, zakysaných mléčných výrobků, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů a semen.

Do svého jídelníčku zařaďte i vyšší podíl potravin, které dokážou vysoký tlak přirozeně snížit. Jedná se zejména o rostlinné jogurty, kakao a čokoládu, ořechy, luštěniny, pohanku, ovesné vločky, banány, jablka, grapefruity, červenou řepu, česnek, cibuli nebo celer. Při snižování krevního tlaku vyhněte nadměrnému solení, které raději nahrazujte bylinkami. Konzumovat byste neměli ani uzeniny, polotovary a smažené či příliš tučné pokrmy. Vyvarujte se dále i kávě, alkoholickým nápojům a černému čaji.

Zaměřte se na omega 3 mastné kyseliny

Vysoký tlak prokazatelně normalizují také omega-3 mastné kyseliny. Můžete je přijímat jako přírodní doplněk stravy. Omega-3 mastné kyseliny najdete i v některých potravinách. Především v avokádu, lněném semínku nebo extra virgin olivovém oleji.

Každý den se hýbejte

Každý den si dopřejte alespoň 30-ti minutovou procházku na čerstvém vzduchu. Třikrát do týdne se věnujte intenzivnějším pohybovým aktivitám. Nejen, že zhubnete nebo si udržíte svou ideální váhu, váš vysoký tlak se také díky pohybu sníží.

Vyhněte se stresu

Příčinou vysokého tlaku je rovněž nadměrný stres. Je pro vás proto důležité, abyste se naučili stres zvládat, anebo se mu pokud možno zcela vyhnout. Relaxujte, pozitivně myslete a sportujte, snížíte tím hladinu stresu, díky čemuž dojde i k přirozenému snížení vašeho krevního tlaku.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*