Vyčerpání a únava? Poradíme, jak se jich zbavit

S pocitem vyčerpání a únavy čas od času bojuje každý z nás. Tohoto nepříjemného stavu, který je spojený s nedostatkem energie, se však můžete účinně zbavit. Co konkrétně vám pomůže?

REKLAMA

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč


Vyčerpání a únava? Poradíme, jak se jich zbavit.
Vyčerpání a únava? Poradíme, jak se jich zbavit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Vyčerpání a únava umí pořádně zkomplikovat život. Neblaze totiž ovlivňují fyzickou a psychickou výkonnost, a tak vás dokážou omezit i v obyčejných každodenních činnostech. Stačí ovšem upravit svůj životní styl, důvěřovat bylinkám a přírodním přípravkům a budete se cítit o mnoho lépe.

REKLAMA
cordyceps forte new - Vyčerpání a únava? Poradíme, jak se jich zbavit

Dlouhotrvající vyčerpání a únava jako příznak vážnějšího onemocnění

Pokud jste vyčerpaní a unavení pouze jednou za čas a během pár hodin tento stav odezní, jde o zcela běžnou věc. Děje se tomu zejména po náročné fyzické či psychické aktivitě. Po běžné únavě se vaše tělo celkem rychle zregeneruje a poté, co obnovíte své síly, můžete opět vykazovat fyzické a psychické výkony.

Na pozoru byste se ovšem měli mít tehdy, jestliže vás vyčerpání a únava sužují delší dobu. Tento nepříjemný stav zkombinovaný s nedostatkem energie totiž může být příznakem vážnějšího psychosomatického onemocnění. A to buď syndromu vyhoření, nebo chronického únavového syndromu.

Syndrom vyhoření: Vyčerpání a únava jsou pro něj více než typické

Syndrom vyhoření je důsledkem dlouhodobého pracovního stresu. Projevuje se vyčerpáním, únavou, nedostatkem energie i ztrátou zájmu o dosavadní práci. Pro syndrom vyhoření jsou dále typické depresivní a úzkostné stavy, bolesti hlavy, nespavost, vznětlivost i poruchy spánku.

Tímto psychosomatickým onemocněním, které se řadí k nemocem moderní doby, trpí zejména lidé, jejichž práce vyžaduje každodenní mezilidský kontakt. Hlavním varovným signálem syndromu vyhoření v každém případě není pouze vyčerpání a únava, ale i pochybnosti o stávající práci a nechuť k jejímu vykonávání.

Chronický únavový syndrom: Typická je dlouhodobá únava

Chronický únavový syndrom doprovází dlouhodobé vyčerpání a únava, kvůli kterým nemůže člověk vykonávat běžné denní aktivity. Příčinou tohoto psychosomatického onemocnění, které je nejčastější ve středním věku, bývá zejména dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres, nemožnost relaxace a odpočinku nebo velká pracovní odpovědnost.

Chronického únavového syndromu se netýká pouze fyzické a psychické vyčerpání a únava. Projevuje se také bolestmi hlavy, poruchami spánku, bolestmi svalů a kloubů nebo zvětšenými lymfatickými uzlinami.

Vyčerpání a únavu překonáte díky bylinkám

Pokud se chcete zbavit vyčerpání a únavy, vsaďte na sílu bylinek. Ztracenou energii ve vás probudí cordyceps neboli housenice čínská. Extrakt z této houby, která je nedílnou součástí čínské medicíny, vás nabudí a vlije vám tzv. novou krev do žil. Vylepšit náladu, odbourat stres a dostatečně vás nabudit umí také guarana. Jedná se o popínavou dřevěnou liánu původně rostoucí v Jižní Americe. Její hlavní složkou je kofein, který účinně odstraňuje psychickou i fyzickou únavu.

Aby vám vyčerpání a únava tolik nekomplikovaly život, další vhodnou bylinkou je pro vás maca peruánská. Tomuto jihoamerickému zázraku rostoucímu v Andách se přezdívá peruánský ženšen. Maca peruánská konkrétně pomáhá při chronické únavě, podporuje psychické zdraví a navrací vitalitu a sílu.

Únavu odbouráte také díky rozchodnici růžové, která navíc vašemu tělu i mysli pomůže přizpůsobit se stresu, kterému musíte pravidelně čelit. V boji proti vyčerpání a únavě zkuste využít rovněž schizandru čínskou. Tato levotočivá liána původem z dálného východu konkrétně snižuje únavu a zvyšuje odolnost lidského těla vůči stresu, depresi i vyčerpání. 

Co dále dělat, aby vás netrápily vyčerpání a únava

✓ Změňte svůj jídelníček. Zařaďte do něj více potravin bohatých na vitaminy E a B, dále vápník, hořčík, draslík a vlákninu. Tyto živiny pomáhají při únavě a vyčerpání. Konkrétně konzumujte více ovesných vloček, mandlí, čočky, naklíčených semen, slunečnicových a sezamových semínek, banánů či brokolice.

✓ Dodržujte pravidelný pitný režim. Každý den vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody. Prokládat ji můžete také zeleným čajem.

✓ Pozitivně myslete. Zachovejte si psychickou pohodu a snažte se příliš nestresovat. 

✓ Naučte se relaxovat a odpočívat. Snažte se rovněž déle spát. Věnujte se věcem a lidem, kteří vám dělají radost. Tedy rodině, přátelům a svým koníčkům.

REKLAMA

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

899 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

319 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*