Vhodná strava pro konstituce dle ayurvédy

Ayurvéda dělí lidi na 3 základní konstituce, které mají odlišný způsob fungování během dne a také jinou vhodnou stravu. Rozebereme si, jaké jídlo je pro vás nejvhodnější.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

​Ayurvéda dělí člověka na základní 3 konstituce, dle dóš, které je ovládají a těmi jsou Vátta, Pita a Kapha

Váta má na starosti regulaci elementu éteru a vzduchu.

Na tělesné úrovni se tak stará o velikosti a různé formace, tak samo jako o nervovou soustavu a veškeré pohyby v těle (pohyb krve, pohyb potravy ve střevech atd.). Lidé, kteří mají dominující tuto dóšu, jsou buď úplně malí nebo vysocí, ale většinou lehcí lidé, kteří horko těžko nabírají tuk nebo svalovou hmotu. Jejich posílená nervová soustava jim však umožňuje lépe zpracovávat informace a proto jsou většinou komunikativnější a mentálně fungující než ostatní dva typy.

Pitta má na starosti regulaci elementu ohně a vody.

Na tělesné úrovni se tak stará a jakoukoliv metabolickou a chemickou přeměnu a tvorbu energie. Tedy má na starosti trávení a trávící oheň agni, který je velice důležitý a je třeba ho udržovat aktivní. Dále má na starosti taky účinnost a efektivitu svalové soustavy a očí. Lidé s převahou dóši pita mají silné trávení a jsou horkokrevní, většinou chodící radiátory. Velice snadno se podráždí, když mají hlad a ten mají často. Většinou nad věcmi nepřemýšlí, ale spíše konají – potřebují být v akci. Jsou středního vzrůstu, těžko nabírají tuk, ale dobře nabírají svalovou hmotu.

Kapha má na starosti element vody a země.

Ano element vody je řízen dvěma dóši. Na tělesné úrovni tato dóša ovlivňuje celkovou tvorbu tkání, hlavně kostí, zubů a zásoby tuku. Lidé s převažující Kaphou většinou nikam nespěchají, na všechno důležité si dělají čas, jsou prakticky zaměření a mají tendence hromadit věci.

Strava a denní režim jednotlivých typů

Během dne se aktivita jednotlivých elementů liší v závislosti na denní době a právě tento poznatek lépe specifikuje, jak by se měly jednotlivé konstituční typy chovat během dne. Celý den tedy můžeme rozdělit do dvou hlavních cyklů, které se dále dělí na menší 3 cykly jednotlivých dóš. Celkově tedy každá dóša má svůj vrchol 2x během dne.

Tak jako tak při jídle je vhodné dodržet určité zásady. Přečtete si, jaké to jsou zde.

První cyklus

Od 2:00 do 6:00 je nejaktivnější Dóša Váta

Od 6:00 do 10:00 je nejaktivnější dóša Kapha

Od 10:00 do 14:00 je nejaktivnější dóša Pitta

Druhý cyklus

Od 14:00 do 18:00 je nejaktivnější dóša Váta

Od 18:00 do 22:00 je nejaktivnější dóša Kapha

Od 22:00 do 2:00 je nejaktivnější dóša Pitta

Jak tedy můžeme vidět, klasicky lidé vstávají mezi 6 – 10 hodinou ráno, vše je pro ně takové rozespalé, někteří lidé si dělají kávu a lehkou snídani. Během této doby je velice aktivní element země a vody, proto ta rozespalost a slabé trávení.

Během 10 – 14 hodiny lidé dostávají hlad a mají více energie, je čas oběda. To je způsobeno tím, že dóša Pitta je tvořena hlavně elementem ohně, který nás povzbudí a zesílí naše trávení.

Během 14 – 18 hodiny je aktivní nejlehčí z dóš, která má na starosti element vzduchu a éteru. Lidé většinou končí v práci, jezdí na nákupy, snaží se stihnout úřady, setkávají se s přáteli, obecně provoz je nejintenzivnější a komunikace a mentální aktivita běží jak na běžícím pásu.

A opět během 18 – 22 hodiny lidé chtějí mít už svůj večerní klid (země), dávají si slabší večeři, připravují se ke spánku.

Během 22 – 2 hodiny ráno lidé spí a regenerují, v těle probíhají opravy a jiná metabolická aktivita.

Mezi 2 – 6 hodinou ráno se někteří lidé probouzejí, jelikož potřebují na záchod apod. V těle jsou různé pohyby a je zvýšená mentální aktivita.

Lidé, kteří znají svou konstituci a svou nejsilnější dóšu, by se v časech, kdy je jich nejsilnější dóša aktivní, měli chovat dle ostatních dóš. Příklad: člověk s konstitucí Kapha se ráno horkotěžko probouzí, jelikož je jeho dóša aktivní, proto by měl buď jít na čerstvý vzduch, pustit si hudbu nebo si udělat ranní rozcvičku. A zase lidé s konstitucí Váta se snadněji probouzí, ale ráno by se měli spíše nasnídat než si dát kávu a ranní cigaretu. Lidé typu Pitta by si během času oběda neměli dávat pálivé a ostré jídlo, ale něco tučnějšího a měli by jíst nerušeně a v klidu.

Vhodná Strava

Lidé s Konstitucí Kapha potřebují stimulační potravu. Vhodné chutě jsou pálivá, hořká, trpká. Nevhodné chutě jsou sladká, kyselá a slaná. Zelenina je pro Kaphu vhodná připravená v páře, vařená nebo dušená ve vodě. Vhodná zelenina: všechny druhy pálivé zeleniny, kapusta brambory, celer, listová zelenina, cibule, fenykl, brokolice, hořčičný salát, chřest, houby, hrášek, paprika, ředkvičky, špenát, , zelí, mrkev, květák, česnek. Kapha by se měla vyhýbat sladkému a kyselému, může trpké ovoce, ale. Vhodné ovoce: granátové jablko, brusinky, jablka, třešně. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále müsli (nevařené a nemáčené), ječmen, žito, quinoa. Vhodné luštěniny (důkladně povařené): cizrna, čočka, fazole (mimo ledvinkovitých), hrách, mungo, sójové mléko, tempeh. Kapha by se měla vyhýbat těžkým, mastným jídlům a také ořechům. Nejhorší kombinací jsou sladké tuky (šlehačky, dorty, zákusky).

Lidé s konstitucí Pitta potřebují ochlazující stravu. Díky dobrému zažívání zvládají dobře syrovou stravu. Vhodné chutě jsou hořká, sladká, trpká. Nevhodné chutě jsou kyselá, pálivá a slaná. Zelenina je pro Pittu vhodná spíše syrová, bez tepelné úpravy, nebo pouze spařená. Vhodná zelenina: batáty, brokolice, vařené ředkvičky, cuketa, houby, kapusta, artyčoky, celer, chřest, vařená cibule, květák, listová zelenina, petržel, okurka, kapusta, dýně, fenykl, zelí, salát, výhonky, vařená červená řepa, černé olivy, pampeliška, vařený pórek, čínské zelí, čekanka, štěrbák, kedlubna, mangold, ibišek. Pitta by se měla vyhýbat kyselému ovoci. Vhodná obilovina je rýže basmati, dále ječmen, špalda, amarant, kuskus, vařený oves, quinoa. Vhodné jsou prakticky všechny luštěniny. Pitta by se měla vyhýbat olejům, margarínům a ořechům.

Lidé s konstitucí Váta potřebují dodržovat pravidelný stravovací režim. Volíme především zahřívací potraviny. Vhodné jsou jídla chutnající jako sladká, kyselá a slaná. Nevhodné jsou hořká, pálivá a trpká jídla. Zeleninu je vhodné pro Vátu nejprve tepelně upravit, nejlépe na oleji nebo dušením. Syrová zelenina je pro Vátu nevhodná. Vhodná zelenina: mrkev, batáty, vařená cibule, česnek, dýně, fenykl okurka, červená řepa, cuketa, ředkvičky, černé olivy, pórek, meruňky, banány, avokádo, bobuloviny, jahody, třešně, kokos, datle, fíky, hrozny, mango, meloun, nektarinky, pomeranče, papája, ananas, švestky. Nevhodné je sušené ovoce, rýže basmati (celozrnná rýže je pro Vátu hůře stravitelná). Dále vhodné obiloviny: vařený oves, pšenice, quinoa. Luštěniny nejsou pro Vátu příliš vhodné, kvůli stravitelnosti a vzdušné kvalitě. Jejich stravitelnost zvýšíme přípravou spolu s rýží. Váta potřebuje dostatek tuků, proto jsou pro ni vhodné ořechoviny a olejnatá semínka.

Vhodné byliny a doplňky stravy k jednotlivým typům

Kapha

Vhodné potraviny: všechna koření čerstvá i sušená, kvasnice, zelený ječmen, sladkovodní řasy (chlorella, spirulina), ašvaganda, maca, brahmi.

Pitta

Vhodné potraviny: čerstvá bazalka, koriandr, skořice, římský kmín, kardamom, šafrán, kurkuma, máta, fenykl, estragon, kopr, mentol, vanilka, čerstvý zázvor, brahmi ,pivovarské kvasnice, zelený ječmen, sladkovodní řasy (chlorela, spirulina), pískavice.

Váta

Vhodné potraviny: prakticky všechno koření je v přiměřeném množství vhodné, kvalitní majonézy, ocet, sójová omáčka, sladkovodní řasy (chlorela, spirulina), zelený ječmen, maca, ašvaganda, kurkuma.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*