Úbytek testosteronu se u mužů začíná projevovat už po třicátém roku života. Za každých následujících deset let se jejich hladina testosteronu sníží v průměru o deset procent. Úbytek testosteronu se z počátku projevuje minimálně. Kolem padesátého roku života už má muž typické příznaky. A právě v této době mluvíme o mužském přechodu neboli andropauze.
Úbytek testosteronu ovlivňuje u mužů nástup andropauzy
K mužskému přechodu dochází obvykle od 45. do 60. roku života. V důsledku výrazného úbytku testosteronu (mnohdy až sedmdesát procent) bývají muži podrážděnější a vyčerpanější. Často jim ubývá svalová hmota, nebo naopak přibírají na váze. Někteří muži trpí také gynekomastií, tedy růstem prsních žláz.
Stejně jako ženy si spousta mužů v přechodu ztěžuje na návaly horka a nadměrné pocení. Úbytek testosteronu u nich dále způsobuje psychické problémy. Dostávají se mnohdy do úzkostných až depresivních stavů. Často bojují také s oslabením paměti a soustředění a mají problémy se spánkem.
Úbytek testosteronu může také za neplodnost
Nízká hladina testosteronu může dále za to, že muži mají nízké libido a trpí poruchami erekce. Bývá však také jednou z hlavních příčin mužské neplodnosti. Právě neplodnost je v tomto případě způsobená sníženou funkcí varlat, které tak produkují nízký počet životaschopných spermií.
Příčiny úbytku testosteronu
Nedostatek testosteronu v mužském těle má za následek nejen rostoucí věk. Může za něj i nezdravý životní styl, ovšem i některé zdravotní obtíže. Jde zejména o onemocnění štítné žlázy nebo o vyčerpání kortizolu v nadledvinkách.
V každém případě muže, kterých se úbytek testosteronu týká, neohrožují pouze viditelné příznaky týkající se jejich fyzického a psychického stavu. S klesající hladinou testosteronu se totiž u mužů zvyšuje riziko vzniku mnohem závažnějších onemocnění. A to osteoporózy, bolestí svalů a kloubů, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu v krvi, srdečně-cévních onemocnění nebo diabetu.
Jak léčit úbytek testosteronu
Pokud u sebe pozorujete snižování hladiny testosteronu, zkuste ji zastavit přírodní cestou. V první řadě se zaměřte na změnu svého životního stylu. Co je pro vás nejdůležitější?
- Pravidelně se hýbejte. Alespoň třikrát do týdne provozujte náročnější pohybovou aktivitu.
- Zdravě se stravujte.
- Pokud máte nadváhu nebo obezitu, zhubněte.
- Mějte pravidelný sex.
- Nekuřte a omezte na co nejnižší míru konzumaci alkoholu.
- Dostatečně spěte.
- Co nejméně se stresujte.
Pomohou i bylinky a zdravý jídelníček
Úbytek testosteronu můžete rovněž zastavit díky pravidelnému užívání přírodních látek. Pomohou vám bylinky a přírodní doplňky stravy, které stimulují produkci hormonů v nadlevinkách a pohlavních žlázách. Vhodný je pro vás zejména kotvičník zemní a pískavice řecké seno. Jak takový kotvičník zemní funguje? Obsahuje tzv. steroidní saponiny, které stimulují produkci testosteronu. Kotvičník tedy přírodně a bez vedlejších účinků povzbuzuje mužské tělo, aby produkovalo více testosteronu. Kotvičník zemní však nezvyšuje pouze hladinu testosteronu. Blahodárný vliv má také na mužské libido. Stejně jako další bylinky. A to dále Maca peruánská nebo škornice šípolistá neboli bylina prostopášného kozla.
Abyste u sebe zastavili úbytek testosteronu, zaměřte se více i na to, co jíte. Vaše strava by měla být bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, ženšen, hořčík, železo, zinek, lecitin nebo selen. Pro tvorbu testosteronu je důležitá i konzumace vhodných bílkovin, zejména rostlinných, které najdete v luštěninách. Váš jídelníček by měl dále obsahovat zdravé tuky s nenasycenými mastnými kyselinami.
Buďte první kdo přidá komentář