Úbytek testosteronu se dá zastavit přírodně

Přechod neboli andropauza se týká i mužů. Za vším stojí úbytek mužského pohlavního hormonu testosteronu. Tento proces však můžete zastavit. A to i přírodní cestou.

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Úbytek testosteronu se dá zastavit přírodně.
Úbytek testosteronu se dá zastavit přírodně. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Úbytek testosteronu se u mužů začíná projevovat už po třicátém roku života. Za každých následujících deset let se jejich hladina testosteronu sníží v průměru o deset procent. Úbytek testosteronu se z počátku projevuje minimálně. Kolem padesátého roku života už má muž typické příznaky. A právě v této době mluvíme o mužském přechodu neboli andropauze.

Úbytek testosteronu ovlivňuje u mužů nástup andropauzy

K mužskému přechodu dochází obvykle od 45. do 60. roku života. V důsledku výrazného úbytku testosteronu (mnohdy až sedmdesát procent) bývají muži podrážděnější a vyčerpanější. Často jim ubývá svalová hmota, nebo naopak přibírají na váze. Někteří muži trpí také gynekomastií, tedy růstem prsních žláz.

Stejně jako ženy si spousta mužů v přechodu ztěžuje na návaly horka a nadměrné pocení. Úbytek testosteronu u nich dále způsobuje psychické problémy. Dostávají se mnohdy do úzkostných až depresivních stavů. Často bojují také s oslabením paměti a soustředění a mají problémy se spánkem.

Úbytek testosteronu může také za neplodnost

shutterstock 291067841testosteron inside final 300x300 - Úbytek testosteronu se dá zastavit přírodněNízká hladina testosteronu může dále za to, že muži mají nízké libido a trpí poruchami erekce. Bývá však také jednou z hlavních příčin mužské neplodnosti. Právě neplodnost je v tomto případě způsobená sníženou funkcí varlat, které tak produkují nízký počet životaschopných spermií.

Příčiny úbytku testosteronu

Nedostatek testosteronu v mužském těle má za následek nejen rostoucí věk. Může za něj i nezdravý životní styl, ovšem i některé zdravotní obtíže. Jde zejména o onemocnění štítné žlázy nebo o vyčerpání kortizolu v nadledvinkách.

V každém případě muže, kterých se úbytek testosteronu týká, neohrožují pouze viditelné příznaky týkající se jejich fyzického a psychického stavu. S klesající hladinou testosteronu se totiž u mužů zvyšuje riziko vzniku mnohem závažnějších onemocnění. A to osteoporózy, bolestí svalů a kloubů, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu v krvi, srdečně-cévních onemocnění nebo diabetu.

Jak léčit úbytek testosteronu

Pokud u sebe pozorujete snižování hladiny testosteronu, zkuste ji zastavit přírodní cestou. V první řadě se zaměřte na změnu svého životního stylu. Co je pro vás nejdůležitější?

  • Pravidelně se hýbejte. Alespoň třikrát do týdne provozujte náročnější pohybovou aktivitu.
  • Zdravě se stravujte.
  • Pokud máte nadváhu nebo obezitu, zhubněte.
  • Mějte pravidelný sex.
  • Nekuřte a omezte na co nejnižší míru konzumaci alkoholu.
  • Dostatečně spěte.
  • Co nejméně se stresujte.

Pomohou i bylinky a zdravý jídelníček

Úbytek testosteronu můžete rovněž zastavit díky pravidelnému užívání přírodních látek. Pomohou vám bylinky a přírodní doplňky stravy, které stimulují produkci hormonů v nadlevinkách a pohlavních žlázách. Vhodný je pro vás zejména kotvičník zemní a pískavice řecké seno. Jak takový kotvičník zemní funguje? Obsahuje tzv. steroidní saponiny, které stimulují produkci testosteronu. Kotvičník tedy přírodně a bez vedlejších účinků povzbuzuje mužské tělo, aby produkovalo více testosteronu. Kotvičník zemní však nezvyšuje pouze hladinu testosteronu. Blahodárný vliv má také na mužské libido. Stejně jako další bylinky. A to dále Maca peruánská nebo škornice šípolistá neboli bylina prostopášného kozla.

Abyste u sebe zastavili úbytek testosteronu, zaměřte se více i na to, co jíte. Vaše strava by měla být bohatá na vitaminy skupiny B, vitamin C, ženšen, hořčík, železo, zinek, lecitin nebo selen. Pro tvorbu testosteronu je důležitá i konzumace vhodných bílkovin, zejména rostlinných, které najdete v luštěninách. Váš jídelníček by měl dále obsahovat zdravé tuky s nenasycenými mastnými kyselinami.

REKLAMA

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*