Třes těla: Jak zmírnit jeho projevy?

Třes v různých částech těla zažil snad každý z nás. Na vině tohoto nepříjemného stavu jsou často neurologické potíže, jindy zase únava nebo stres. Jak třes těla zmírnit, aby nám přestal znepříjemňovat život?

REKLAMA

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

499 Kč


Třes těla: Jak zmírnit jeho projevy?
Třes těla: Jak zmírnit jeho projevy? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Třes těla neboli tremor vzniká nejčastěji špatnou informací v mozkové oblasti, která má na starost řízení pohybů svalstva. Jde tedy o neúmyslný svalový pohyb, který se u každého z nás může objevit v jakémkoli věku.

Jak se třes těla projevuje

Třes těla se řadí k příznakům určitého onemocnění nebo určitých zdravotních potíží. Tremor se přitom může projevovat pouze v určitých částech těla. A to zejména v dlaních, pažích, nohách, trupu, hlasivkách nebo třeba obličeji. Vlivem stresu se s třesem těla setkávají všechny věkové skupiny. Co se týče neurologických potíží, v tomto případě třes těla postihuje zejména lidi ve středním a starším věku.

Třes těla a jeho příčiny

K  tremoru dochází z celé řady příčin. Kromě zmíněných neurologických potíží, únavy a stresu vzniká v důsledku prochladnutí, dehydratace, předávkování kofeinem nebo otravy organismu (například rtutí). Mohou jej způsobovat také některé léky, a to nejčastěji amfetaminy nebo kortikosteroidy. Třes těla však může být příznakem daleko vážnějšího onemocnění, jako například je Parkinsonova choroba, ale i roztroušená skleróza, mozková mrtvice či traumatické poranění mozku.

Třes těla vzniká i tehdy, trpíte-li hypoglykémií, což je častá komplikace léčby diabetu. Za tento nepříjemný stav však mohou i takové maličkosti, jako je nedostatek kvalitního spánku, anebo nedostatek hořčíku či vitaminů řady B v těle.

Esenciální tremor a beta-blokátory

Třes těla rozhodně nemusí být parkinsonický. Nejčastějším druhem třesu těla je totiž tzv. esenciální tremor, který je způsobený právě stresem, únavou a další negativním i pozitivním rozpoložením. Esenciálním třesem trpí zhruba čtyři procenta dospělé populace, důvodem jeho vzniku je pravděpodobně vysoká hladina adrenalinu, která má dopad na nerovnováhu přenosu neurotrasmiterů.

Abyste esenciální tremor potlačili, můžete sáhnout po klasických beta-blokátorech. O co se vlastně jedná? Beta-blokátory jsou léčiva cílená na beta-adrenergní receptor. Jde přitom o receptory, které najdete na povrchu buněk v tkáních, která jsou napojené na sympatický nervový systém a kterém se spustí adrenalinem v důsledku stresu. Beta-blokátory tak vlastně brání účinkům hormonu adrenalinu na lidský organismus.

Třes těla v klidu nebo při určité činnosti

Týká se esenciální třes těla i vás? Abyste mohli jeho projevy úspěšně potlačit, odpovězte si v prvé řadě na následující otázky:

 • Kdy ke třesu těla dochází? Jenom, když něco dělám, nebo také tehdy, když jsem v klidu?
 • Třesou se mi určité části mého těla i tehdy, když spím?
 • Zhoršuje se u mě třes těla v důsledku rozrušení, strachu nebo stresu? Nebo spíš v důsledku očekávání a radosti?

Léčba třesu těla přírodní cestou

Kromě beta-blokátorů můžete esenciální třes těla potlačit i přírodní cestou. Jakých pravidel byste se měli konkrétně držet?

 1. Užívejte ve vyšším množství hořčík, zinek a selen. Naordinujte si zvýšenou dávku vitaminů skupiny B, zaměřte se zejména na vitamin B12. Zaměřte se také na zvýšený příjem vitaminu A.

 2. Přestaňte pít alkohol a kávu.

 3. Dodejte svému tělu pomalé sacharidy, které najdete v tmavém pečivu, hnědé rýži, tmavých těstovinách, ovesných vločkách, pohance, hrachu, fazoli, čočce nebo datlích.

 4. Vyhýbejte se stresu a snažte se myslet pozitivně.

 5. Věnujte se pravidelně protistresovým cvičením, která vycházejí ze strečinku.

 6. Začněte užívat bylinky na uklidnění. Od esenciálního třesu vám pomůže zejména kozlík lékařský, který zklidňuje organismus při psychickém napětí, podráždění a ve stresových situacích a který přispívá i k udržování vnitřní rovnováhy. Od stresu, únavy a vyčerpání vám uleví také mletý prášek z kořene indické ašvagandy. Tato rostlina se podílí na optimálním stavu duševní činnosti, pomáhá s koncentrací a také vás podpoří při svalových činnostech.

REKLAMA

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

449 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

199 Kč


8 Comments

 1. Prosím o radu. Mám problem s tremorem hlavně levé části těla.Buď je po malé mozkové příhodě,nebo je zděděný po matce.Jsem ročník 1945.

  • Můj syn se taky třese. Pomůže Vám zátěžový sportovní „náramek“. Vyrábí se 0,25Kg a výš. Synovi dávám v sedě přes nohy „zátěžovou deku“. Dobrá je taky zátěžová vesta J-Rehas. Tyto pomůcky sám vyžaduje. Podívejte se na internet, třeba na firmu 3lobit. nebo sportovní obchody. Nevím proč, ale funguje to. Pátrala jsem 12 let.

 2. Dobrý den, maminka začala mít chvění v těle i v hlase. Je po operaci nádorů na mozku-pred třemi měsíci. A užívá léky na epilepsii. Stav byl lepší, teď cítí chvění víc.

 3. Dobrý den…mohu se zeptat. Je mi 50let podnikám už delší dobu…začalo to arytmii si beru prášky a teď třes těla vždy večer u televize když jsem v klidu a trvá to i 30 – 45 min Můžete poradit popřípadě napsat. Moc děkuji Jarda

  • Dobrý den Jaroslave, podnikání je obecně stresující činnost, obzvlášť v této době. Třes může být důsledkem stresu. Doporučujeme proto Ašvagandu forte, která snižuje negativní účinek stresu na tělo.

 4. Dobrý den,asi před rokem jsem se začal třesat po celém těle a teď to je mnohem horší jsem utahán ráno do práce vstávám ve 4hod.a vracím se 16.30hod.poradte mě je mě 49let děkuji Dušan.

  • Dobrý den Dušane, Zkuste Ašvagandu forte, která snižuje negativní účinek stresu na tělo. Zkuste si vzít týden volna, jestli to není samotnou prací. Pokud ano, zvažte, zda máte možnost ji změnit.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*