Syndrom dráždivého tračníku neboli Irritation Bowel Syndrome (IBS) bývá odpovědí lidského těla na nezdravý životní styl. Jeho nejčastějším spouštěčem je nepravidelná a nesprávná strava, nedostatek spánku, nadmíra stresu i nerovnováha střevních bakterií. Syndrom dráždivého tračníku postihne alespoň jednou za život 6 až 18 procent dospělých lidí, nevyhýbá se však ani dětem. Podle kterých příznaků poznáte, že se syndrom dráždivého tračníku pravděpodobně týká i vás?
Syndrom dráždivého tračníku a jeho příznaky
Že máte něco do činění se syndromem dráždivého tračníku, poznáte zejména podle břišního diskomfortu. Syndrom dráždivého tračníku se nejčastěji projevuje bolestmi a křečemi v oblasti břicha. Rovněž můžete pociťovat nepříjemné napětí ve hladkém svalstvu zažívacího traktu, a to v podobě nadýmání či nafouknutí.
Syndrom dráždivého tračníku dále doprovází zvýšená plynatost a potíže s vyprazdňováním. U nemocného se rovněž objevuje průjem a zácpa, které se mezi sebou střídají. Při syndromu dráždivého tračníku můžete zažívat hlavně po ránu také velmi urgentní nucení na stolici.
Jak se vypořádat se syndromem dráždivého tračníku
Jestliže se u vás potvrdil syndrom dráždivého střeva, bolest při tomto onemocnění zmírníte zejména úpravou stravy. Stravujte se pravidelně a jednotlivé denní chody si připravujte výhradně z čerstvých surovin. Vsaďte také na potraviny s probiotickým účinkem i na čerstvé suroviny, které mají vysoký podíl vlákniny.
Vyhýbejte se naopak polotovarům, konzervovaným jídlům a chemicky ošetřeným potravinám. Ze svého jídelníčku vyřaďte také tučná a smažená jídla, ale i zdravé potraviny, které nadýmají (např. luštěniny, květák, brokolice, česnek, cibule aj.).
Tabu by pro měl být také cukr ve všech podobách. Vyhýbejte se nejen rafinovanému cukru, ale i medu, ovocným džusům a velmi sladkému ovoci (i ovoci se slupkou). Vhodné pro vás není ani pití kávy a kofeinových, perlivých a alkoholických nápojů.
Syndrom dráždivého tračníku a vzorový jídelníček
- Snídaně: Ovesná kaše s čerstvými borůvkami
- Svačina: Banán
- Oběd: Tempeh s vařeným bramborem, salát z rukoly a rajčat
- Svačina: Rostlinný jogurt s obsahem probiotik, salát ze strouhané mrkve a jablek bez slupky
- Večeře: Těstoviny se zeleninou, konopným semínkem a rajčatovou omáčkou
Předcházejte nerovnovážnému stavu střevních bakterií
Jedním ze spouštěčů syndromu dráždivého tračníku bývá nerovnováha střevní mikroflóry. Pokud chcete tomuto onemocnění předejít, nebo s ním aktuálně bojujete, bedlivě dbejte na to, jaké léky či doplňky stravy užíváte. Ke vzniku syndromu dráždivého tračníku totiž přispívá také užívání antibiotik, hormonů (např. antikoncepce) nebo antidepresiv.
Naučte se odpočívat a vyhýbejte se stresu
Jelikož je syndrom dráždivého tračníku odrazem dnešní uspěchané doby, od tohoto onemocnění vám uleví, když konečně přibrzdíte. Naučte se více odpočívat a relaxovat, začněte vydatněji a pravidelněji spávat, najděte si čas sami na sebe i na delší dovolenou s rodinou. Snažte se vnitřně vyladit tzv. do pohody a odstřihněte se od všech věcí, které vás stresují.
Už nejeďte takzvaně na doraz, ale ve všech aspektech svého života zvolněte. Trápí-li vás syndrom dráždivého střeva, je rovněž důležité, abyste do svého života zařadili pravidelnost. A to nejen ve spánku a stravování, ale v celkovém trávení svého dne. Co se týče pracovního a osobního života, pokuste se je uvést do rovnovážného stavu.
Na syndrom dráždivého tračníku platí bylinky fungující jako střevní relaxanty
Od syndromu dráždivého tračníku vám pomůže nejen zdravý životní styl. Zaměřte se také na bylinky, které působí jako tzv. střevní relaxanty. Popíjet můžete pravidelně například čaj z máty peprné, který navíc mírní křeče ve střevech. Jako relaxant střev funguje také čaj z listů maliníku, který také působí proti průjmu. Obnovit normální funkci střev vám pomůže i spirulina nebo chlorella.
Buďte první kdo přidá komentář