Sarkoidóza zasahuje především plíce

Sarkoidózou zpravidla trpí mladí lidé a lidé ve středním věku. Toto autoimunitní multisystémové onemocnění, které vzniká z neznámého důvodu, častěji než muže postihuje ženy. Sarkoidóza není infekční ani nádorové onemocnění. Jde o zánětlivou chorobu, která postihuje převážně plíce a nitrohrudní lymfatické uzliny. Jak s touto nemocí žít a případně se vyléčit?

REKLAMA

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč


Sarkoidóza zasahuje především plíce.
Sarkoidóza zasahuje především plíce. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Sarkoidóza, nebo chcete-li Besnier-Boeckova choroba, patří k onemocněním nejasného původu, které se nejčastěji objevuje paradoxně u žen-nekuřaček. Ženy bývají sarkoidózou postiženy častěji než muži v poměru 2:1. Toto onemocnění je typické spíše pro nekuřáky než kuřáky a v naprosté většině případů jej lékaři zachytí u pacientů ve věkovém rozmezí 30 až 50 let. Sarkoidóza postihuje jenom velmi vzácně děti.

Sarkoidóza a její projevy

V devadesáti procentech případů se sarkoidóza projevuje postižením plic a nitrohrudních uzlin. Toto autoimunitní zánětlivé onemocnění je dále doprovázeno suchým kašlem a dušností. Při sarkoidóze se často objevuje také únava, slabost, nadměrné pocení, horečnatost i nechutenství. Postižený mnohdy výrazně hubne.

I když má neblahý vliv zejména na plíce, sarkoidóza postihuje většinu orgánů lidského těla. A to včetně očí, mozku, srdce či kloubů. Toto onemocnění vytváří v tkáni granulomy neboli ložiska, ve kterých se shlukují buňky imunitního systému reagující na dosud neznámý podnět.

Víte, že? Sarkaidóza může být i bezpříznaková. Mnohdy ji odhalí až náhodný rentgenologický nález.

K sarkoidóze dochází z neznámé příčiny

Příčina vzniku sarkoidózy je v odborných kruzích do dnešní doby neznámá. Specialisté o ní stále spekulují. Jaké jsou jejich teorie?

  • Sarkoidóza vzniká v důsledku infekce vyvolané bakteriemi či viry.
  • U citlivých lidí je toto onemocnění imunitní reakcí na různé podněty. Má jít například o alergickou reakci na kovy, viry či bakterie.

Sarkoidóza a její čtyři stádia

Obecně rozlišujeme celkem čtyři stádia sarkoidózy. V případě prvního stádia se může sarkoidóza zhojit spontánně, a to bez užití léčby. U jedné třetiny jedinců postižených sarkoidózou může tato nemoc i navzdory intenzivní léčbě přerůst do chronického čtvrtého  stádia. Jaký ji mezi jednotlivými stádii rozdíl?

  • První stádium – Dochází k postižení nitrohrudních uzlin, které jsou výrazně zvětšeny na obou stranách těla.
  • Druhé stádium – K postižení nitrohrudních uzlin se přidává také postižení plic.
  • Třetí stádium – Postiženy jsou pouze plíce.
  • Čtvrté neboli chronické stádium – O chronickém stádiu mluvíme tehdy, trvá-li sarkoidóza déle než dva roky. Do chronického stavu přechází zejména včas nepoznaná nebo špatně léčené sarkoidóza. V tomto případě se tedy jedná o nejpokročilejší formu plicní sarkoidózy.

Léčba sarkaidózy

Máte podezření, že trpíte sarkaidózou? V tom případě navštivte odborníka, která prostřednictvím rentgenového a dalšího speciálního vyšetření zjistí, zda touto chorobou skutečně trpíte, nebo nikoliv. Jestliže se vaše podezření potvrdí, lékař vás odešle na specializované pracoviště, které vám nasadí klasickou léčbu. Nemocný zpravidla užívá glukokortikoidy, tedy látky, které tlumí imunitní systém.

Sarkaidózu můžete doplňkovou léčit také přírodní cestou. V prvé řadě se snažte vyhýbat jakýmkoliv infekcím. Jestliže sarkaidóza postihuje zejména plíce, zaměřte se na posílení tohoto důležitého orgánu. Vhodným podpůrným prostředkem je pro vás zejména peruánská bylina Tahuari Lapacho, která posiluje plíce a napomáhá tím také lepšímu dýchání. Tato bylinka se obecně doporučuje při chorobách dýchacích cest, pomáhá rovněž v boji proti černému kašli nebo bronchitidě.

Další bylinkou k udržení zdravých plic je oregáno, které obsahuje přírodní dekongestiva a antihistaminika. Tato bylinka dokáže vaše plíce vyčistit od usazeného prachu, pylu, ale i plísní, chemikálií či bakterií. Mnohem účinnější než samotná bylinka je mimochodem oregánový olej.

Chronický kašel, který doprovází sarkoidózu, můžete zmírnit například sirupem z mišpulníku japonského. Tento přírodní přípravek je účinný jak při dráždivém kašli s produkcí hlenu, tak při suchém neproduktivním kašli. Například v Asii patří mezi nejznámější přírodní prostředky proti kašli.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

349 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*