Respirátor na rozdíl od roušky vás opravdu chrání

Od půlnoci z pondělí 22. února na úterý 23. února máme v Česku povinnost nosit respirátor na místech s vysokou koncentrací lidí. Tedy v obchodech, zdravotnických zařízeních nebo v hromadné dopravě. Z jakého důvodu? Respirátor vás ve srovnání s rouškou opravdu ochrání. Jaký typ této ochranné pomůcky byste měli používat?

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

GOTU KOLA 100 kapslí

sladí hemisféry

469 Kč


Respirátor na rozdíl od roušky vás opravdu chrání.
Respirátor na rozdíl od roušky vás opravdu chrání. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Respirátor patří od úterý 23. února k povinné výbavě Čechů, kteří v tuzemsku zamíří do obchodů či nemocnic nebo kteří cestují veřejnou hromadnou dopravou. Z jakého důvodu? Kvalitní respirátor vás ve srovnání s látkovou rouškou šitou doma opravdu ochrání před novým koronavirem, a to zejména jeho britskou mutací.

Jaký respirátor používat? Nejméně třídy FFP2

Není respirátor jako respirátor. Tato speciální ochrana dýchacích cest musí splňovat určité standardy, aby vás skutečně chránila. Jako ochranu před novým koronavirem použijte respirátory alespoň nejnižší třídy, tedy FFP2, nebo případně KN95.

K nejpoužívanějším respirátorům patří FFP2 a FFP3. O čem jejich označení vypovídá? Jde o zkratku Filtering Face Piece, v českém překladu filtrační maska na tvář. Číslo, které mají v označení, odkazuje na míru ochrany, kterou vám zajistí. Zajímá vás, proč jako ochranu dýchacích cest před koronavirem nepoužívat respirátor třídy FFP1? Jde o ochrannou pomůcku, která se používá v prašném prostředí například v provozech, před průnikem koronaviru do dýchacích cest vás však neochrání.

Proč je respirátor lepší nežli rouška? Rouška vám ve srovnání s respirátorem poskytne pouze velmi krátkou dobu ochrany. Velmi rychle a lehce zvlhne, čímž ztrácí svou účinnost.  Nepříznivé mikroklima pod rouškou způsobené nadměrnou vlhkostí také nepříznivě ovlivňuje stav pleti.

Respirátory FFP2 a FFP3: Jak fungují?

Základem každého kvalitního respirátoru je účinný filtr, který dokáže zachytit škodlivé částice ze vzduchu. A to nejen kouř, prach, aerosol, ale hlavně mikroorganismy. Pokud se chcete chránit před onemocněním covid-19, je pro vás vhodný respirátor filtrační třídy FFP2 či FFP3. Jak tyto respirátory fungují?

Filtr respirátorů FFP2 dokáže zachytit nejméně 94 procent částic, které se nacházejí ve vzduchu. Představuje tak účinnou ochranu proti novému koronaviru. Respirátory filtrační třídy FFP3 pak zachytí více než 99 procent částic ze vzduchu. V případě ochrany před novým koronavirem používejte respirátory FFP2 či FFP3 bez výdechového ventilu. S respirátorem majícím výdechový filtr byste totiž chránili jenom sebe, ovšem ohrožovali své okolí.

KN95: Musí mít potvrzení o evropské certifikaci

V tuzemsku jsou velmi levné a snadno dostupné respirátory KN95. Toto označení je čínská norma, která odpovídá respirátorům filtrační třídy FFP2. Jestliže chcete, aby fungoval respirátor KN95 opravdu spolehlivě, kupujte pouze takový výrobek, který má na obalu potvrzení o evropské certifikaci. Podle expertů totiž respirátory KN95, kterým toto potvrzení na obalu chybí, mohou mít o 30 až 40 procent horší účinnost.

Jak poznat kvalitní respirátor

Kvalitní respirátory, které se prodávají v tuzemsku, musí mít návod k použití v češtině a také na nich musí být uvedena třída účinnosti (FFP2 či FFP3). Respirátor musí mít rovněž evropskou certifikaci a dále splňovat normu EN 149. Aby daný typ respirátoru certifikaci a splnění normy obdržel, musel v minulosti projít řadou testů. Patří mezi ně i parafínový test, který se zaměřuje na propustnost filtru.

Jak dlouho nosit respirátor? Záleží na označení NR, nebo R

Respirátor jste si již vybrali, ale nevíte, jak dlouho můžete tuto ochranu dýchacích cest nosit? Přečtěte si, jaké má označení. Respirátory s označením NR jsou použitelné jednorázově. Ochranu vám zajistí nejdéle na 24 hodin. Respirátory s označením R můžete použít opakovaně. Nanejvýše však pětkrát.

REKLAMA

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

GOJI 0,5 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


2 Comments

  1. Na co respiratory když se nákaza přenáší jídlem?

    • To není úplně přesné. Máte pravdu, že do těla se koronavirus dostává s jídlem, ale až poté, co se dostane na sliznice dýchacích cest.

Komentáře nejsou povoleny.