Psoriáza: Jak ji zmírnit přírodní cestou

Psoriáza neboli lupénka se řadí mezi chronická autoimunitní onemocnění, které poznáte především podle ložisek hnědočervené kůže s olupujícími se šupinami. Jestli touto nemocí také trpíte, jak zmírníte její nepříjemné projevy?

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč


Psoriáza: Jak ji zmírnit přírodní cestou.
Psoriáza: Jak ji zmírnit přírodní cestou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Psoriáza se může objevit v jakémkoliv věku. Nejčastěji se poprvé projevuje v pubertě vlivem hormonálních změn. Vypuknout však může i mnohem později, a to kolem čtyřicátého až padesátého roku života. Z jakých důvodů však psoriáza vzniká?

REKLAMA
kurkumin forte new - Psoriáza: Jak ji zmírnit přírodní cestou

Příčiny vzniku psoriázy

V současné době nejsou známy přesné příčiny vzniku lupénky. O této nemoci se ví dosud tolik, že se řadí do skupiny autoimunitních onemocnění a na jejím vyvolání se podílí zejména dědičnost. Pokud máte k psoriáze genetický předpoklad, aby se u vás projevila, je k tomu navíc potřeba určitý vyvolávací faktor.

Lupénku tak nejčastěji vyvolávají hormonální změny (v pubertě, těhotenství či klimakteriu), může za ni také stres, špatná životospráva spojená s konzumací alkoholu nebo kouřením cigaret či užívání některých léků. Psoriáza se může rozvinout i po překonání určité infekční nemoci nebo v důsledku jiné metabolické autoimunitní choroby.

Psorióza postihuje kůži, někdy i klouby

Psorióza bývá některými lidmi mylně považována za infekční onemocnění. Rozhodně to tak není. Lidé s lupénkou vás rozhodně nemohou nakazit jakýmkoliv dotekem. Psoriáza ve většině případů postihuje kůži, v jejíchž tkáních probíhá chronický zánět. Lupénku tak v tomto případě poznáte podle ložisek kůže doprovázených stříbřitými olupujícími se šupinami.

Deset až dvacet pacientů s psoriázou však má nejen kožní problémy, ale také velké potíže s klouby. V tomto případě mluvíme o tzv. psoriatické artritidě. Někteří pacienti s psoriázou trpí rovněž cukrovkou druhého typu, zánětlivým onemocněním střev nebo určitým srdečním onemocněním. Psoriázu ve výjimečných případech doprovází také deprese a úzkosti.

Psoriáza a její hlavní projevy

  • Psoriáza se objevuje nejčastěji na vnějších plochách kloubů. Tedy na pokožce loktů a kolen. Často se nachází také v pokožce hlavy. Její ložiska však najdete prakticky po celém těle.
  • Pro lupénku jste typické červenohnědá, často zanícená ložiska kůže, která jsou doprovázená stříbrnými olupujícími se šupinkami. Tato kůže může často praskat a krvácet. Kromě bolesti pacienti s lupénkou pociťují také pálení nebo svědění.
  • Co je pro psoriázu dále typické? Silné nepoddajné nehty a v některých případech také bolestivé a oteklé klouby.

Ve většině případů patří psorióza k onemocněním, které se projevuje v určitých cyklech. Její projevy na kůži, nehtech či kloubech se střídají s obdobím bez příznaků. Pacienti s lupénkou se shodují na tom, že se jejich nemoc zhoršuje na jaře a na podzim.

Psoriáza a její léčba přírodní cestou

Vedle léčby navržené specialistou, která zahrnuje například užívání kyseliny salicylové nebo lokální retinoidů, projevy lupénky zmírníte také doplňkovou přírodní cestou. Na co konkrétně se můžete zaměřit?

Chraňte se před sluncem

Projevy psoriázy zhoršuje UV záření. Proto se zejména od jara do podzimu chraňte před slunečním zářením. Takové popáleniny od sluníčka mohou způsobit nová ložiska psoriázy. Používejte krémy s dostatečně vysokým UV faktorem, noste pokrývky hlavy nebo lehké bavlněné oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy. Podpořte také zdraví své pokožky pomocí užívání beta karotenu a potravin či přírodních doplňků obsahujících vitamin E.

Kromě popálení od sluníčka lupénce neprospívají také velmi nízké teploty nebo suchý vzduch. Je-li psoriáza váš problém, braňte se navíc jakýmkoliv poraněním své pokožky. Ať už jde o pouhé škrábnutí. I zdánlivě nevinný karambol může podnítit horší vypuknutí lupénky.

Dbejte na kosmetiku, kterou používáte

Při psoriáze je pokožka velmi citlivá na jakékoliv chemikálie. Proto dobře rozmýšlejte také nad kosmetikou, kterou pravidelně používáte. Krémy, mýdla či sprchové gely by měly mít neutrální pH. Proto je pro vás vhodná  kosmetika, která je určená pro atopickou dermatitidu.

Svou pokožku můžete hydratovat také některými přírodními přípravky. Projevy psoriázy tak zmírníte zejména pomocí pupalkového oleje, olivového oleje nebo aloe vera gelu. Vnitřně lze rovněž užívat ostropestřec mariánský.

Tip: Svou pokožku chraňte před chemikáliemi i při běžném úklidu. Například takové umývání nádobí nebo vytírání provádějte v rukavicích. Dejte si také pozor na prášky a aviváže, ve kterých perete své prádlo. Používejte takové přípravky, které následně nepodráždí vaši kůži.

Přestaňte pít alkohol a dejte si pozor na některé léky

Je-li psoriáza vaším problémem, přestaňte pít jakýkoliv alkohol. Právě pravidelná konzumace alkoholických nápojů může mít za následek, že se u vás začne lupénka objevovat v pravidelnějších a intenzivnějších cyklech. Pokud alkohol zcela vyřadíte ze svého života, bude to znát na kvalitě vaší pokožky.

Ke spouštěčům psoriázy patří kromě alkoholu také některé druhy léků. Jedná se zejména o léky na vysoký krevní tlak. Jejich další užívání proto konzultujte s odborníkem.

Psoriáza se zlepší i díky zdravému stravování

Abyste zmírnili projevy lupénky, dejte si také pozor na to, co jíte. V prvé řadě snižte příjem nasycených tuků, které se nacházejí v masu či mléčných výrobcích. Zvyšte naopak příjem omega-3 mastných kyseliny, které najdete v avokádu, olivovém oleji, lněných semínkách nebo vlašských ořeších. Minimalizovat projevy lupénky vám pomůže také látka kurkumin obsažená v kurkumě. Kurkumu si tak přidávejte do jídla nebo ji konzumujte ve formě doplňku stravy.

Zaměřte se také na vyšší příjem ovoce a zeleniny, které obsahují vysoký podíl vitaminů, minerálů a antioxidantů. Důležité dále je, abyste ze svého jídelníčku vyřadili všechny potraviny, které způsobují zánět. Jedná se zejména o maso, všechny průmyslově zpracované potraviny (polotovary, konzervovaná jídla atd.), mléčné výrobky a také rafinovaný bílý cukr. Právě bílý cukr nahraďte jako zdravějšími variantami, jako je javorový či čekankový sirup.

Tip: Aby vás psoriáza v životě tolik neobtěžovala, kromě jídelníčku změňte celý svůj životní styl. Udržujte se ideální váhu, sportujte, nepijte alkohol, nekuřte a hlavně si udržujte duševní pohodu. Právě stres mívá velký vliv na zhoršení projevů psoriázy.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*