Průjem může vyvolávat nevhodná strava i stres

Trápí vás průjem? Nemusíte mít pouze střevní chřipku, tato obtíž vás může potkat i z dalších příčin. Co tedy vyvolává průjem a jak tento problém účinně řešit?

REKLAMA

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

249 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

449 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

399 Kč


Průjem může vyvolávat nevhodná strava i stres.
Průjem může vyvolávat nevhodná strava i stres. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Když máte průjem, vaše stolice je řídká až vodnatá. Kromě neustálého naléhavého pocitu, že se potřebujete vyprázdnit, vás může trápit nadýmání, ale také bolestivé křeče v břiše. S průjmem je mnohdy spojený i pocit nevolnosti až zvracení. Co průjem tedy nejčastěji vyvolává?

Průjem a jeho hlavní příčiny

Nejčastější příčinou průjmu je střevní chřipka. Vyvolává jej však také nevhodná strava. Řídkou až vodnatou stolici můžete mít v důsledku konzumace potravin, které narušují váš trávicí systém, a také v důsledku alergie na určitý druh potravin. Průjem se často dostaví i poté, když sníte například zkažená jídla a dojde k tzv. otravě jídlem, za níž nejčastěji stojí bakteriální infekce salmonelou či listerií.

Kdy vás může průjem ještě potrápit? Vlivem užívání některých léků, po zvýšené konzumaci alkoholu i v důsledku stresu. Průjem je rovněž příznakem diabetu, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy, hyperaktivní štítné žlázy (hypertyreózy) nebo některých druhů rakoviny.

Kdy navštívit specialistu

Dostihl vás průjem? Jestliže trvá déle než tři dny, máte při něm více než 24 hodin horečku, cítíte silnou bolest v břiše nebo se ve vaší stolici objevila krev, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Na specialistu byste se měli obrátit i tehdy, pokud máte průjem po návratu z exotické země.

Průjem a jeho domácí léčba

V případě průjmu, který je vyvolaný nevhodnou stravou, stresem či střevní chřipkou, můžete tento problém sami účinně řešit přírodní cestou. Zvlášť máte-li řídkou či vodnatou stolici, své zdravotní obtíže podchyťte opravdu včas. Co na průjem zejména pomáhá?

Pijte dostatek tekutin

Abyste při průjmu předešli dehydrataci, začněte v prvé řadě pít dostatek tekutin. První den průjmu se zkuste zavodňovat. Pijte vodu a také černý čaj slazený glukózou. Minerály, které jste ztratili v důsledku průjmu, doplňte prostřednictvím minerální vody.

A jak poznáte, že jste dehydratovaní a je třeba tekutin doplnit ještě víc? Vaše moč je velmi tmavá, bolí vás hlava, máte rychlý srdeční tep, vaše pokožka je vysušená a jste mrzutí a rozladění.

Naordinujte si dietní stravu

Jestliže vás přepadne průjem, minimálně na pět dní vysaďte živočišné produkty. Do dietní stravy při průjmu zahrňte banány, strouhaná jablka, dušená jablka, sušené borůvky, vařenou mrkev, bílé pečivo (piškoty, suché rohlíky, suché krekry), zeleninový vývar, rýžovou kaši, rýžovou vodu, rýži, brambory a těstoviny. 

Průjem zastaví i bylinky

Máte-li běžný průjem, kromě dostatečného příjmu tekutin a dietní stravy se obraťte také na sílu bylinek. Které bylinky proti průjmu jsou ty nejúčinnější? Zaměřte se na bylinky s vysokým podílem taninů (tříslovin), které působí proti průjmům. Tyto látky vynikají schopností stahovat tkáně, a tak omezují sekreci a zpomalují vstřebávání toxických látek. 

Taniny naleznete například v řepíku lékařském, listech ostružiníku a maliníku a také v dubové kůře. Připravte si z nich proto čaj nebo ještě lépe čajovou směs, kterou při průjmu zařaďte do svého pitného režimu. Na taniny je rovněž bohatý výše uvedený černý čaj.

Při řídké či vodnaté stolici vám pomůže také psyllium (neboli semena jitrocele indického), které dokáže průjem účinně zmírnit. Jelikož má psyllium schopnost absorbovat vodu, stolici zahustí a zpevní. Zpomalí také její průchod tlustým střevem. I při léčbě průjmu je však psyllium třeba zapít dostatečným množstvím vody.

REKLAMA

REISHI 100 kapslí

zpomalí stárnutí

449 Kč

MACA BIO 1kg

vyladí hormony

999 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

349 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

129 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*