Příčiny vysokého tlaku nejsou vždy zjistitelné

O vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi mluvíme jako o civilizačním onemocnění. Tato nemoc nebolí, ale způsobuje aterosklerózu a v horších případech mrtvici či infarkt myokardu. Jaké jsou příčiny vysokého tlaku? Ne vždy je zjistíte.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


Příčiny vysokého tlaku nejsou vždy zjistitelné.
Příčiny vysokého tlaku nejsou vždy zjistitelné. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Příčiny vysokého tlaku nemusí být ve všech případech známé. Kdy vůbec mluvíme o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi? Ideální hodnota krevního tlaku je 120/80 mmHg. Pokud si několikrát po sobě naměříte hodnotu vyšší než 140/90 mmHg, máte co do činění právě s hypertenzí.

Příčiny vysokého tlaku mohou být různé

Jaké jsou příčiny hypertenze? Za vysoký tlak může nezdravý životní styl spojený s nedostatkem pohybu, a tedy nadváhou až obezitou. Mezi další příčiny vysokého tlaku patří dlouhodobý stres a psychické vypětí, ale také problémy se spánkem (například spánková apnoe). Hypertenze může vzniknout i vlivem některých léků, na vině často bývá rovněž onemocnění ledvin, zúžení srdečnice či onemocnění štítné žlázy.

Až 95 procent případů hypertenze nemá organickou příčinu

Podle odborníků však v 90 až 95 procentech případů vzniká hypertenze bez známých organických příčin. To znamená, že příčiny vysokého tlaku nebývají ve větší míře zjistitelné. Jestliže ovšem u sebe znáte příčinu hypertenze, díky tomu můžete toto civilizační onemocnění snáze léčit.

Jak se vysoký tlak projevuje

Hypertenze se sama o sobě projevuje bezbolestně. I když neznáte příčiny vysokého tlaku, všímejte si u sebe alespoň jeho příznaků. Jaký způsobem se tedy hypertenze projevuje? Bolestí hlavy, celkovou únavou, bušením srdce a nepříjemným tlakem na hrudi. K dalším příznakům vysokého tlaku patří otoky kotníků, nadměrné pocení, poruchy vidění, závratě, hučení v uších a rovněž poruchy spánku až nespavost.

Spousta lidí však tyto příznaky vysokého krevního tlaku přechází. Že mají skutečně hypertenzi, tak náhodně zjistí až při návštěvě specialisty, který jim krevní tlak změří tlakoměrem.

Čemu se vystavujete, když hypertenzi neléčíte

Neléčený vysoký tlak s sebou přináší spoustu rizik. Co vše vám hrozí, pokud zanedbáte léčbu tohoto onemocnění a nepokusíte se odstranit ani případné příčiny vysokého tlaku? 

Hypertenze způsobuje aterosklerózu neboli kornatění tepen, dále má na svědomí ischemickou chorobu srdeční, zhoršení zraku, selhávání ledvin či poruchy paměti, které mohou přerůst až v demenci či Alzheimerovu chorobu. Neléčený vysoký bohužel způsobuje také mrtvici nebo infarkt myokardu, které mohou mít fatální důsledky.

Léčba hypertenze: Odstraňte příčiny vysokého tlaku

Jak snížit vysoký tlak? V prvé řadě zkuste odstranit jeho možné příčiny. Máte-li nadváhu či obezitu, zhubněte. Vaše ideální BMI by mělo být mezi 20 a 25. Pokud je to možné, vyhýbejte se stresu a udržujte se v psychické pohodě. Rovněž se každý den hýbejte. Dopřejte si alespoň 30 minutovou procházku na čerstvém vzduchu a alespoň třikrát do týdne se věnujte náročnějším fyzickým aktivitám.

Co dalšího vám pomůže snížit vysoký tlak? Konzumujte omega-3 mastné kyseliny, které prokazatelně normalizují hypertenzi. Najdete je v lněném semínku, extra virgin olivovém oleji či avokádu. Krevní tlak dále snižují chia semínka, peruánská rostlina Caigua neboli ačokča, pohanka, ovesné vločky, med, kurkuma, ženšen, kakao, ibišek, ořechy, červená řepa, česnek, cibule nebo celer.

REKLAMA

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč


1 Comment

  1. Určitě si je každý může vysledovat . Nejvíce ovlivňuje jídlo , v obchodech jsou potraviny buď se solí a hodně solí anebo s cukrem . To je jedna záležitost a další je alkohol , léky a další jsou ledviny a cévy . To nejvíce souvisí s vysokým tlakem .Pak zmiňovaný pohyb na čerstvém vzduchu. Je to jako s autem , když se mu dá špatný olej a nafta , tak také nejede.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*