
Příčiny nespavosti můžeme rozdělit jak na malicherné, tak na velmi vážné. Problémy se spánkem zapříčiňuje nejen špatná životospráva nebo nedostatečná spánková hygiena, na vině bývá také stres, rozkolísaná psychika i mnohem závažnější nemoc. Co vše tedy může způsobit nespavost? Pojďme si jednotlivé příčiny konkrétněji představit.
Příčiny nespavosti jsou různé. Za krátkodobou může stres i prostředí
Stěžujete si na krátkodobou nebo akutní nespavost? Že nemůžete několik dnů po sobě spát, může být podmíněno vaší životním stylem, který je plný stresu. Za problémy se spánkem bývají zodpovědné také určité stresové situace, jako je ztráta či změna zaměstnání, stěhování nebo smrt blízkého člověka. Možnou nespavost způsobuje také prostředí, ve kterém uléháte ke spánku. Jde zejména o nadměrné světlo, nadměrný hluk, příliš vysoké teploty, sledování televize, mobilu, tabletu před spaním nebo geopatogenní zóny. Ze spánku vás bude rovněž rušit, když vedle vás bude spát člověk, který hlasitě chrápe.
Trpíte-li na krátkodobou nespavost podmíněnou svým životním stylem nebo prostředím, můžete se obrátit na bylinky pro lepší spánek. Které vám konkrétně pomohou? Například ašvaganda, kava kava, kozlík lékařský, chmel otáčivý, levandule lékařská nebo heřmánek pravý.
Dlouhodobá nespavost: Na vině je nepříznivý psychický stav či vážné onemocnění
Jestliže nemůžete spát alespoň tři noci v týdnu po dobu alespoň tří měsíců, trpíte chronickou nespavostí. Čím je tento stav způsobený? Na vině jsou vážné psychiatrické poruchy v podobě depresí a úzkostí, za dlouhodobou nespavost může také chronický stres či chronická bolest (například bolest z artritidy nebo migréna).
Dlouhodobá nespavost bývá rovněž příznakem závažnějších onemocnění, k nimž se řadí především těžké onemocnění srdce, diabetes, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, epilepsie nebo roztroušená skleróza.
Mezi časté příčiny nespavosti patří léky
Pokud vás trápí nespavost, pozorně se zamyslete nad tím, jaké léky aktuálně berete. Spánek totiž narušují některá antidepresiva, antibiotika, hypnotika, léky na snížení krevního tlaku – zkuste raději přírodní produkt Caigua – a rovněž volně prodejné léky na nachlazení. Vznik nespavosti je spojován také s užíváním léků na léčbu astmatu a případně i s hormony.
Na vině je i narušení biologických hodin
S nespavostí se dále potýkají lidé, kteří pracují pouze v noci nebo na směny. Tyto osoby trpí nadmíru poruchami spánku. I když začnou být ospalí, mají problém s tím, že nemohou usnout. Jejich pracovní činnost totiž probíhá v rozporu s jejich biologickými hodinami. Pokud chtějí spát přes den, bývá to pro ně velký problém.
Další příčiny nespavosti? Například genetika
Nemůžete v noci spát? Příčinou může být také vaše genetické nastavení. Vědci našli genetický základ pro narkolepsii, což je neurologická porucha regulace spánku, která ovlivňuje naši schopnost probouzet se a spát.
Lidé s narkolepsií během dne trpí abnormální ospalostí a často si stěžují na náhlé usínání. Spánek narkoleptiků je v noci narušen, neboť trpí na nespavost. Pro narkolepsii jsou dále typické spánkové halucinace či spánkové ochrnutí neboli spánková paralýza.
Za problémy se spánkem může také stárnutí
Jaké jsou další příčiny nespavosti? S tímto problémem se často potýkají lidé v seniorském věku. Platí přitom, že zhruba polovina dospělých osob nad 65 let trpí určitou spánkovou poruchou. Zatím není jasné, zda nespavost patří k běžným součástem stárnutí, nebo je důsledkem množství léků, které senioři běžně užívají kvůli svým zdravotním problémům.
Buďte první kdo přidá komentář