Příčiny nadýmání mohou být velmi různé

Nadýmání je zpravidla krátkodobou záležitostí, která za několik hodin odezní. Jestliže vás však tento problém trápí delší dobu, je na čase zpozornět, protože může odkazovat na vážnější zdravotní problém. Jaké jsou tedy hlavní příčiny nadýmání?

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč


Příčiny nadýmání mohou být velmi různé.
Příčiny nadýmání mohou být velmi různé. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Příčiny nadýmání bývají různé. S tímto problémem se potýká až třicet procent lidí. Trápí kojence, děti, dospívající, dospělé i seniory. Ve většině případů jde o zanedbatelný problém způsobený například nesprávným složením jídelníčku. Zvlášť nadýmání dlouhodobějšího charakteru však může být příznakem vážnějších zdravotních problémů. Proto jej nelze přehlížet.

Hlavní podstata nadýmání a jeho projevy

Každý den se zdravému dospělému člověku ve střevech vytvoří zhruba sedm až deset litrů plynu. Většina střevního plynu se vstřebá do krevního řečiště, zhruba jeden litr plynu odejde ze střev ven. Pokud ale dojde k hromadění plynu v trávicím ústrojí, mluvíme právě o nadýmání.

Nadýmání má celou řadu projevů. Je pro něj typické nafouknuté břicho, nepříjemný pocit plnosti, říhání nebo plynatost. Lidé trpící na nadýmání si často stěžují také na kloktání v břišní oblasti, nevolnost, křeče nebo bolest pod žebry či při předklonění.

Hlavní příčiny nadýmání

Nadýmání je běžným jevem tehdy, když se vyskytuje pouze občas, trvá krátce a nezpůsobuje žádné další zdravotní problémy. V tomto případě může být příčinou tohoto problému konkrétní zkonzumovaná potravina nebo vypitý nápoj. K nadýmání často dochází i vlivem užívání některých léků, nedostatku pohybu, nedostatečného pitného režimu nebo nadměrného stresu.

Pokud je tento jev dlouhodobějšího a velmi častého charakteru, je na čase zpozornět. Může jít totiž o příznak vážnějšího onemocnění. Jaké jsou tedy další příčiny nadýmání?

  • celiakie neboli nesnášenlivost lepku
  • nesnášenlivost mléčného cukru (laktózy)
  • chronická zánětlivá onemocnění střev: Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, divertikulitida
  • chronická zácpa
  • přítomnost střevních parazitů
  • těhotenství

Potraviny, které způsobují běžné nadýmání

Mezi nejčastější příčiny nadýmaní tedy patří zejména špatně zvolený jídelníček nebo pitný režim. Nadýmání mnohdy způsobují potraviny, které jsou bohaté na sacharidy. Právě tyto látky nedokáže lidské tělo zcela strávit. O které potraviny se jedná? Zejména o květák, brokolici, hlávkové zelí, kapustu, česnek, cibuli, pór nebo luštěniny. Z ovoce tento problém způsobují především hrušky nebo hroznové víno. 

K nadýmání může docházet i po konzumaci kynutého pečiva, mastných, slaných a nadměrně kořeněných jídel, zrajících sýrů, instantních potravinách nebo sladkostech. K tomuto problému dochází i vlivem nadměrného pití sycených nápojů nebo alkoholu.

Jak se zbavit nadýmání, pokud jde o běžné příčiny nadýmání

✓ Ze svého jídelníčku vyřaďte potraviny, které způsobují nadýmání. Zakažte si také sycené a alkoholické nápoje.

✓ Zvyšte denní příjem vlákniny. Zařaďte do svého jídelníčku více nenadýmavé zeleniny a ovoce.

✓ Proti nadýmání vám pomohou také potraviny bohaté na draslík.

✓ Které potraviny nenadýmají? Kysané výrobky s živými kulturami, starší tmavé pečivo, rýže rajčata, okurky, grepy, jablka, banány, brambory a rýže. Proti nadýmání vám prospějí i bylinky a koření jako kopr, bazalka, tymián, oregano, libeček či bobkový list.

✓ Každý den se hýbejte alespoň 30 minut.

✓ Dodržujte pravidelný pitný režim. V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody. Do svého pitného režimu zařaďte také čaje z bylinek, které snižují plynatost a usnadňují odchod plynů pryč z těla. Vhodný je pro vás čaj z fenyklu, máty nebo anýzu.

✓ Začněte s očistou střev. Proti nadýmání vám pomůže psyllium a také probiotika.

✓ V případě křečí si masírujte břicho, a to i s pomocí esenciálního mátového oleje. Pomohou vám i teplé obklady nebo teplá uklidňující koupel.

REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

CORDYCEPS 100 kapslí

regenerace těla

529 Kč

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*