Překyselení žaludku: Proč k němu dochází?

Překyselení žaludku mnozí z nás považují za pouhé pálení žáhy. Za tuto obtíž může především hektický způsob života, stres, nesprávně zvolený jídelníček nebo špatný pitný režim. Trápí vás překyselení žaludku? Víme, co na něj platí.

REKLAMA

DÝŇOVÁ SEMENA 500 g

dobrá nálada

169 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

MLADÝ JEČMEN BIO 100g

detoxikace těla

169 Kč


Překyselení žaludku: Proč k němu dochází?
Překyselení žaludku: Proč k němu dochází? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Překyselení žaludku má zřetelné příznaky, kterých si nelze nevšimnout. Projevuje se zejména pálením žáhy, a to v důsledku nedostatečného uzavření spodní části jícnu. Tato zdravotní obtíž může za to, že se žaludeční kyseliny spolu s nestrávenou potravou vracejí zpátky do jícnu. Přítomnost žaludečních kyselin však jícnu velmi škodí, kyseliny jej dráždí a rozleptávají. Překyselení žaludku dále poznáte i podle nevolnosti či bolesti žaludku.

Dlouhodobé překyselení žaludku vyvolává zdravotní problémy

Při překyselení žaludku to jsou právě žaludeční kyseliny, které jsou za pálení žáhy zodpovědné. Pokud vás tato obtíž trápí častěji než dvakrát týdně, raději zpozorněte. Dlouhodobé překyselení u vás totiž může způsobit řadu zdravotních komplikací.

Můžete mít například problémy s polykáním nebo také budete náchylnější na kašel či astma. Překyselení žaludku a přítomnost žaludečních kyselin v jícnu a následně v dutině ústní však může mít za následek rovněž erozi zubní skloviny nebo nepříjemný zápach z úst. Jestliže budou žaludeční kyseliny sliznici jícnu rozleptávat dlouhodobě, riskujete dále vznik jícnových vředů a ve výjimečném případě i rakoviny jícnu.

V důsledku dlouhodobého překyselení žaludku lidské tělo ztrácí i důležité minerály. Tyto látky organismus spotřebovává proto, aby zneutralizoval žaludeční kyseliny. Při dlouhodobých problémech si tak u sebe můžete všimnout špatné kvality vlasů, nehtů a pleti či celkové únavy a podrážděnosti. Toto překyselení má navíc velký podíl i na tvorbě bolestivých žaludečních vředů.

Překyselení žaludku má řadu příčin

K překyselení žaludku dochází z celé řady příčin. Na vině je především špatný jídelníček a pitný režim, ale i hektický styl života a stres. Co konkrétně k tomuto stavu přispívá?

  • Konzumace bílého a kynutého pečiva, mléčných výrobků (mléka, másla, sýrů), pomerančů, ananasu, jablek, kešu ořechů, arašídů a para ořechů.
  • Konzumace smažených, tučných a pikantních jídel, která jsou kyselinotvorná.
  • Konzumace masa.
  • Konzumace veškerých sladkostí a čokolády.
  • Popíjení alkoholických nápojů, kávy a dalších kofeinových nápojů, džusů, ovocných šťáv a čajů nebo perlivých nápojů.
  • Nadváha až obezita.
  • Nadměrný stres.
  • Kouření cigaret.

Na překyselení žaludku a pálení žáhy si zaděláváte i tehdy, pokud si dopřáváte vydatné večeře až pozdě večer nebo pokud i v průběhu noci několikrát zavítáte do ledničky. Za tento problém mohou i velké porce jídla nebo neustálé zobání. V důsledku toho váš žaludek nestihne strávit snězené potraviny a už jej opět zatěžujete další stravou.

Potíže zmírníte úpravou jídelníčku a pitného režimu

Abyste zmírnili překyselení žaludku, je pro vás nejpodstatnější úprava stravování. Do svého jídelníčku zařaďte více zeleniny a vyřaďte z něj všechny kyselinotvorné potraviny. Zejména smažené, pikantní a tučné pokrmy, průmyslově zpracované potraviny a maso.

Zaměřte se naopak na zásaditou stravu. K alkalizujícím potravinám patří například okurka, cuketa, špenát, mrkev nebo salát. Dopřejte si také banány, hrušky, celozrnné potraviny, luštěniny, mandle či olivový olej.

Upravte rovněž svůj pitný režim. V průběhu dne vypijte zhruba dva litry čisté neperlivé a neslazené vody, která z vašeho těla vyplaví většinu toxických látek. Při překyselení žaludku vám pomůže také zelený čaj.

Obrátit se dále můžete i na bylinky, které uvolňují křeče žaludku a podporují vylučování žaludečních šťáv. Dopřejte si tak například heřmánkový, meduňkový či mátový čaj. V boji proti překyselení vám pomůže i pelyněk pravý, řepík lékařský nebo majoránka zahradní, ale i zázvor či kurkuma. Efektivně působí rovněž kopretina řimbaba v kapkách, aloe vera nebo mletý hořec.

REKLAMA

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*