Potravinové alergie vznikají velmi nenápadně

Že trpíte potravinovou alergií, můžete zjistit zcela náhodou, a to v jakémkoliv věku. Na rozdíl od alergie na pyl nebo prach bývá u potravinové alergie těžké zjistit konkrétní alergen. Lidská strava je totiž velmi pestrá, a tak odhalit příčinu alergické reakce může být tvrdý oříšek. Proč ale potravinové alergie vůbec vznikají?

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč


Potravinové alergie vznikají velmi nenápadně.
Potravinové alergie vznikají velmi nenápadně. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Na potravinové alergie trpí celosvětově 6 procent populace. Ve věkové skupině do 3 let je to dokonce 8 procent. Alergie na určitý druh potraviny se může objevit již v dětství, u řady lidí se může vyvinout až v dospělém věku. Právě v dospělosti potravinové alergie vznikají velmi nenápadně a často člověk jejich vznik podporuje i svým životním stylem.

Potravinové alergie: Jak se projevují

Podle čeho potravinovou alergii poznáte? Jde o nežádoucí reakci po zkonzumování určité potraviny, kdy ve vašem těle dojde k abnormální aktivaci imunitního systému. Potravinové alergie se projevují dušností, astmatickými stavy, kopřivkou, otokem rtů, jazyka a hrdla, průjmem, zvracením, bolestmi břicha či křečemi. 

Co je podstatné, potravinové alergie probíhají velmi nenápadně. Mohou se vyskytnout bezprostředně po jídle, ovšem i s odstupem 24 až 48 hodin. Proto bývá často velmi těžké určit, na co jste konkrétně alergičtí.

Nejčastější potravinové alergeny

V dětské věku patří mezi nejčastější potravinové alergeny pšenice, bílkoviny kravského mléka, arašídy a sója. Často se objevuje také alergie na mák. V dospělosti se kromě alergie na arašídy objevují další specifické potravinové alergie. Jde například o alergii na jahody, citrusové plody, kiwi, rybíz, ostružiny, broskve, nektarinky, jablka, rajčata, ořechy, korýše nebo ryby.

Zajímavostí je, že některé alergeny obsažené v potravinách mají různou termostabilitu. Zatímco tedy syrové jablko může vyvolat alergickou reakci, dušený jablečný kompot může alergik naprosto v pořádku pozřít.

Potravinové alergie: Test

Máte pocit, že trpíte na alergií na konkrétní druh potraviny? Proveďte si následující test.

1. Potravině, o které si myslíte, že jste na ni alergičtí, se vyhýbejte nejméně 4 dny.

2. V den, kdy budete provádět test, buďte nalačno a zkontrolujte si svůj pulz.

3. Snězte nalačno menší množství potraviny, o které si myslíte, že je pro vás riziková.

4. Opět si zkontrolujte svůj pulz. V případě, že se zvýší o více než několik pulzů za minutu (a váš pulz je tedy zrychlený), anebo v případě, že máte jinou nepříznivou reakci, pravděpodobně na tuto potravinu trpíte alergií.

Proč potravinová alergie vzniká

Potravinové alergie vznikají z různých příčin. Hlavní příčinou vzniku potravinových alergií je zejména genetická predispozice, ale i špatná strava, jejímž výsledkem je špatné trávení. Vznik alergie na potraviny podporuje rovněž nadužívání antibiotik, které vede k narušení střevní mikroflóry, jež je důležitá pro správné trávení a přímo souvisí s potravinovou alergií. 

Za další příčinu vzniku potravinové alergie je rovněž paradoxně označována vysoká kvalita konzumovaných potravin, ovšem na druhé straně také nedostatečná pestrost stravy. Riziko vzniku alergie na potraviny zvyšuje dále nadměrná konzumace rafinovaného cukru a kofeinu.

Jak se proti alergii na potraviny bránit

Aby u vás k potravinové alergii nedošlo, vyřaďte ze svého jídelníčku rizikové potraviny, na které jste alergičtí. Pokud u vás po náhodném požití rizikové potraviny dojde k mírnému či střednímu alergickému projevu, pomohou vám klasická nebo přírodní antihistaminika. K přírodním antihistaminikům patří Cordyceps a Reishi, které výrazně zmírňují alergické projevy.

V případě, že se u vás potravinové alergie projeví velmi silnou alergickou reakcí v podobě anafylaktického šoku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Tento stav vás totiž může ohrozit na životě.

REKLAMA

BRAHMI 50% 20g

přetaktuje váš mozek

299 Kč

KRATOM 5 g

nakopne, ale neutlumí

99 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*