PMS syndrom: Jak se s ním vypořádat?

S PMS neboli premenstruačním syndromem se pravidelně potýká až 80 procent žen v reprodukčním věku. Tento nepříjemný stav, který se objevuje zhruba týden před příchodem menstruačního krvácení, má celou řadu příznaků. Jak proti PMS syndromu bojovat, aby vám přestal znepříjemňovat život?

REKLAMA

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč


PMS syndrom: Jak se s ním vypořádat?
PMS syndrom: Jak se s ním vypořádat? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

PMS syndrom zahrnuje celou řadu obtíží, se kterými se ženy musí vypořádat v posledním týdnu před menstruací. V jiné části menstruačního cyklu se již PMS nevyskytuje. S premenstruačním syndromem, který je kombinací fyzických a psychických příznaků, pravidelně bojuje až 80 procent žen.

Až u 26 procent žen je průběh PMS syndromu závažný do té míry, že ji znemožňuje běžné denní fungování. V případě 3 až 8 procent žen v produktivním věku můžeme mluvit dokonce o premenstruační dysforické poruše (PMDD), která má ještě těžší průběh nežli samotný PMS syndrom a u níž převažují zejména závažné psychické příznaky.

PMS syndrom a jeho příznaky

PMS syndrom můžeme charakterizovat celou řadou fyzických a psychických příznaků, které žena zakouší v době od ovulace do příchodu menstruačního krvácení. Které příznaky premenstruačního syndromu patří k těm nejčastějším?

 • nervozita, podrážděnost, plačtivost
 • úzkostné až depresivní stavy
 • únava, nespavost, anebo zvýšená spavost
 • poruchy soustředění
 • nižší efektivita
 • nechutenství, plynatost
 • bolesti prsou
 • bolesti svalů a kloubů
 • otoky, přibírání na váze
 • zvýšená tvorba akné, zhoršení kvality vlasů
 • změna libida

Zmírnění příznaků PMS syndromu

Pokud trpíte PMS syndromem, můžete jeho nepříjemné fyzické a psychické dopady zmírnit několika zásadními opatřeními. Zaměřte se zejména na zdravý životní styl. PMS syndrom vám pomohou zmírnit také některé bylinky a přírodní doplňky. Pokud se tedy chcete zbavit nepříjemných projevů premenstruačního syndromu, co byste měla dělat především?

 1. Věnujte se pravidelnému aerobnímu cvičení. Vhodné jsou pro vás rychlá chůze, běhání, jízda na kolečkových bruslích, jízda na kole, aerobic nebo spinning.
 2. V době mezi ovulací a příchodem menstruace se vyhýbejte alkoholu, kávě a dalším kofeinovým nápojům. Tabu je pro vás také nikotin.

 3. Naordinujte si dietu. Váš jídelníček by měl obsahovat zvýšený podíl zeleniny a ovoce. Zaměřte se rovněž na potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou avokádo, oříšky a semínka, které vám při PMS syndromu přenesou značnou úlevu. V době PMS syndromu se vyhýbejte těžkým, tučným a smaženým pokrmům.  Zapomeňte rovněž na polotovary, kořenící přípravky a jídla se zvýšeným podílem soli.

 4. Vyhýbejte se stresovým situacím, relaxujte a dostatečně spěte. Od problémů s PMS syndromem vám pomůže i blízký kontakt s rodinou a přáteli. Nesnažte se tedy být v sociální izolaci.

Na PMS syndrom neplatí univerzální lék

Na léčbu PMS syndromu, který má celou řadu fyzických a psychických příznaků, však neplatí žádný univerzální lék. Jeho projevy můžete zmírnit hormonální cestou. Pokud jste ale zásadně proti užívání hormonální antikoncepce, zkuste vsadit na některé přírodní produkty.

Při potížích způsobených PMS syndromem vám uleví zejména homeopatikum Staphysagria ze stračky révolisté. Naordinujte si také doplňky stavy obsahující vápník, mangan, hořčík, vitamin E a vitaminy řady B. Uleví vám zejména od psychických potíží a takový vápník a mangan navíc působí proti zadržování vody v těle.

Vyzkoušejte pupalkový olej nebo tinkturu

Premenstruační napětí z vás odstraní také pupalka dvouletá. Tuto bylinku přijímejte vnitřně ve formě pupalkového oleje nebo tinktury, které obsahují blahodárně působící nenasycené kyseliny. A to kyselinu linolovou, kyselinu gamalinolenovou a kyselinu arachidonovou. Z těchto kyselin dokáže ženské tělo vyrobit prostaglandiny, které ve výsledku mění účinek ženských hormonů.

Hormonální výkyvy neboli PMS syndrom vám pomohou odstranit bez vedlejších účinků i další léčivé byliny, které rovněž užívejte vnitřně. Jde zejména o přesličku rolní, kontryhel lékařský, kotvičník zemní, mátu peprnou, benedikt lékařský, borůvku černou, anděliku čínskou či tolici setou.

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*