Ploché nohy mohou způsobit artrózu kloubů

Ploché nohy vypadají na první pohled celkem nevinně. Negativním způsobem však ovlivňují i velmi vzdálená místa našeho těla. Tato deformovaná chodidla způsobují nespočet zdravotních komplikací, a to od bolestí nohou a kyčelních kloubů až po bolesti hlavy. Jak tedy předejdeme vzniku plochých nohou, a jak se jich naopak zbavíme?

REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

LNĚNÉ SEMÍNKO 1 kg

dodá zdravé tuky

89 Kč


Ploché nohy mohou způsobit artrózu kloubů.
Ploché nohy mohou způsobit artrózu kloubů. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Ploché nohy jsou velmi podceňovaným problémem. Ačkoliv nohy patří k nejzatěžovanějším částem našeho těla, péči o ně mnozí z nás velmi podceňují. Nohy na sobě nesou veškerou tíhu našeho těla, zajišťují rovnováhu a stabilitu a také tlumí nárazy. Abychom předešli vzniku plochých nohou, měli bychom se o svá chodidla naučit starat, a to už od raného věku.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Dva základní typy ploché nohy

Rozlišujeme dva základní typy ploché nohy. A to podélnou a příčnou. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • Podélně plochá noha – Jde o snížení nebo vymizení podélné nožní klenby. V tomto případě můžeme mluvit o oploštění podélné klenby na vnitřní straně chodidla a také o vbočeném postavení paty. Na podélně plochou nohu jsou náchylní sportovci, lidé s nadváhou a také lidé, kteří ve svém zaměstnání velmi dlouho stojí.
  • Příčně plochá noha – Dochází ke ztrátě pružení a ke snížení příčné klenby nožní, kdy se rozšiřuje celá přední část chodidla. Tento typ ploché nohy mívají často ženy, které nosí vysoké podpatky.

Ploché nohy: Co jste o nich nevěděli?

Chybné postavení nohy má v Česku až 80 procent lidí. Jejich chodidla vykazují nejen sníženou klenbu, spousta z nich trpí právě plochými nohami. Ne každý si je ovšem tohoto problému vědom, anebo jej řeší.

V tuzemsku se se zdravýma nohama rodí 98 procent dětí. Podle prezidentky České pediatrické společnosti Marie Součkové z nich už určitou vadou nožní klenby trpí 33 procent z nich. A to v důsledku vadného vývoje a postavení nohy.

Neléčené ploché nohy s sebou nesou mnoho zdravotních problémů

Obecně rozlišujeme celkem tři stupně plochých nohou. První stupeň plochých nohou nevykazuje žádné větší zdravotní potíže. Tuto deformitu nožní klenby můžeme aktivně vrátit do správné pozice.

Druhý stupeň plochých nohou má na kvalitu našeho zdraví mnohem větší dopad. Trpíme bolestmi nohou a nohy nám často otékají, anebo nás brní. Často si stěžujeme na pocit těžkých a unavených nohou. Trpíme bolestmi kolen, kyčelních kloubů nebo dokonce zad.

Třetí, tedy konečný stupeň plochých nohou znamená kompletně ploché a ztuhlé chodidlo. Tento stav doprovází artróza kloubů, ztuhlé svaly, bolesti páteře, nebo dokonce bolesti hlavy. Náprava ploché nohy je už velmi složitá. Postižený se už často musí podrobit operačnímu zákroku.

Tip: Pocitu těžkých nohou se částečně zbavíte díky přírodnímu doplňku stravy Angiosmin H. Obsahuje flavonoidy z citrusových plodů, vysoce mikronizovaný diosmin a hesperid, dále rutin a také aescin získaný z kaštanu koňského.

Prevence a léčba plochých nohou

Bojujete s plochýma nohama, nebo chcete předejít jejich vzniku? Řiďte se několika zásadami, které podpoří správný tvar nožní klenby.

  1. Držte si ideální váhu. Pokud máte nadváhu či obezitu, zhubněte. Nadbytečné kilogramy totiž negativně ovlivňují tvar nožní klenby.
  2. Zapomeňte na tvrdou, nepřizpůsobivou obuv. Noste ortopedickou či zdravotní obuv, která je pohodlná, prodyšná a která se přizpůsobí tvaru vaší nohy.
  3. V případě, že máte nevyhovující obuv, vkládejte si do ní alespoň ortopedické vložky.
  4. Pokud je to možné, choďte co nejčastěji na boso na měkkém, nerovnoměrném podloží. Procházejte se po trávě, písku a malých oblázcích. Bosí ovšem nechoďte po tvrdém a rovném povrchu, jako je beton nebo koberec. Podpořili byste tím spíš zborcení své nožní klenby.
  5. Na doma či do práce si na místo klasických pantoflí pořiďte otevřenou ortopedickou obuv.
  6. Se svými chodidly pravidelně cvičte se speciálními masážními míčky a válečky.
  7. Choďte pravidelně plavat.
REKLAMA

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

GOTU KOLA FORTE

vyšší inteligence

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*