Pasivní kuřák je obětí bezohlednosti

Většina kuřáků si neuvědomuje, že svou závislostí ničí nejen své zdraví, ale také zdraví nejbližších lidí, se kterými sdílí společnou domácnost. Pasivní kouření je totiž škodlivější, než se zdá, a má na svědomí celou řadu zdravotních komplikací.

REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Pasivní kuřák je obětí bezohlednosti.
Pasivní kuřák je obětí bezohlednosti. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Pasivní kuřák to opravdu nemá lehké. Dokazuje to i prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO), která u příležitosti Světového dne bez tabáku spadajícího na 31. května uvedla alarmující zjištění. Podle prohlášení WHO na následky kouření cigaret každoročně na celém světě zemře šest milionů lidí, z toho šest set tisíc jsou pasivní kuřáci. Pasivní kuřák tedy představuje každé desáté úmrtí spojené s užíváním tabáku.

Na krabičkách cigaret najdete varování, které poukazuje na to, co vám v souvislosti s přímým kouřením cigaret hrozí. Rizik, která s sebou přináší kouření, by si však měl být vědom také každý pasivní kuřák.

Pasivní kuřák vdechuje mnohem škodlivější látky

Řada odborníků poukazuje na to, že pasivní kuřák je v horší pozici nežli aktivní kuřák. Kouř, který vychází z konce zapálené cigarety nebo doutníku, totiž obsahuje mnohem škodlivější látky, neboť neprochází jakýmkoliv filtrem. Dalším rizikem pro pasivní kuřáky je také kouř, který aktivní kuřák vydechuje při kouření cigaret. Pokud jste doma nebo třeba na pracovišti vystaveni pasivnímu kouření, víte co vám hrozí?

Dýcháním kouře se vystavujeme celé řadě těžkých onemocnění

Cigaretový kouř, který musí pasivní kuřák vdechovat, je zodpovědný za celou řadu závažných onemocnění. Při dlouhodobém pasivním kouření se u něj zvyšuje riziko vzniku rakoviny plic, srdečních chorob, ale i chronických onemocnění dýchacích cest. K těm patří například chronická bronchitida, bronchiální astma nebo chronické obstrukční plicní onemocnění. Z důvodu pasivního kouření se však u vás může objevit také nová alergie.

Fakta o sekundárním kouření, která by měl znát každý pasivní kuřák

Jestliže je váš partner, se kterým žijete v jedné domácnosti, aktivním kuřákem, nad jeho závislostí rozhodně nemávejte rukou. Měli byste si být vědomi všech rizik, která vám coby pasivnímu kuřáku hrozí. Co dalšího byste tedy měli vědět o pasivním kouření?

  • Kouř v místnosti, který se uvolňuje z cigarety a který vydechuje aktivní kuřák, obsahuje celkem sedm tisíc chemických látek. 69 z nich je rakovinotvorných.
  • Nekuřáci, kteří žijí v jedné domácnosti s kuřákem, mají o 30 procent vyšší pravděpodobnost, že onemocní rakovinou plic.
  • Pokud jste pasivní kuřák, vzrůstá u vás až o 40 procent riziko vzniku ischemické choroby srdeční. Výše tohoto rizika je takřka stejně vysoká jako u aktivního kuřáka.
  • Pasivní kouření může způsobit předčasné úmrtí.

Děti a těhotné ženy: Nejzranitelnější kategorie

K nejzranitelnějším obětem pasivního kouření patří zejména těhotné a kojící ženy a samozřejmě také děti. Pokud musí těhotná žena coby pasivní kuřák vdechovat cigaretový kouř, její dítě může na svět přijít s nízkou porodní hmotností. U tohoto novorozence se rovněž častěji objevuje syndrom náhlého úmrtí. Děti, jejichž těhotné matky byly vystaveny pasivnímu kouření, rovněž častěji trpí ušními infekcemi, pneumonií, bronchitidou a také astmatem.

Těhotná žena je coby pasivní kuřák vystavena také dalším rizikům. Pasivní kouření u ní totiž zvyšuje pravděpodobnost spontánního potratu, ale také mrtvě narozeného dítěte. Na nebezpečí pasivního kouření by si rovněž měly dát pozor ženy, které se snaží otěhotnět. U pasivních kuřaček vzrůstá také pravděpodobnost mimoděložního těhotenství.

Co udělat, aby pasivní kuřák a jeho zdraví tolik netrpěli

Patříte k aktivním kuřákům? Jestliže ano, nebuďte sobečtí a začněte více myslet na zdraví lidí kolem sebe. V případě, že je to možné, přestaňte kouřit. S odvykáním vám pomůže nejen vaše pevná vůle, pobyt na čerstvém vzduchu, intenzivní sport a úprava jídelníčku, ale i některé bylinky a přírodní doplňky stravy. Od záchvatů vzteku vám uleví třezalka, díky které se zklidníte a uvolníte. Povzbudí vás také vyšší množství vitamínu C, na které je bohatý například rakytník nebo exotické ovoce camu camu. Abstinenční příznaky při odvykání kouření vám pomůže dále zmírnit meduňka, eleuterokok nebo brahmi.

Pokud s kouřením nechcete, nebo nemůžete skončit, přistupte alespoň k několika opatřením. Pasivní kuřák nebo pasivní kuřáci ve vaší domácnosti nebudou tolik trpět.

  • Přestaňte kouřit doma, aby se následky pasivního kouření nepřenášely na zbytek vaší rodiny.
  • Nikdy nekuřte v autě.
  • Cigarety kuřte pouze venku na čerstvém vzduchu. Při kouření používejte tzv. „kuřáckou bundu“. Tento oděv si vysvlečte pokaždé, než vejdete domů, a nechte jej viset například v garáži.
  • Požádejte i ostatní, aby přestali kouřit v blízkosti vašeho partnera a dětí.
REKLAMA

CAMU CAMU 100 tob.

doplní vitamin C

469 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč


1 Comment

  1. Už minimálně 5 let píšu o této dosud neřešené situaci na všechna vrcholová místa ve státě ( MZD, parlament, senát, vláda, ústavní soud, ombudsman ČR a EU apod.) Dosud téměř nikdo z jmenovaných na moje dopisy nereaguje. Nyní vzhledem k covidu je doporučováno intenzivně a častěji větrat obývané prostory ( byty, školy, restaurace, obchody atd), ale kuřáci nemají omezení ve vypouštění škodlivin, ba naopak mají zastání i v parlamentu, na úřadu pro přestupky, u policie apod. V tomto článku se teprve v současnosti objevují statistické údaje, kolik milionů kuřáků včetně nekuřáků na následky tohoto drogového nešvaru umírá ročně ve světě. Jsem zvědav, kdy konečně zodpovědnost za takto zmařené životy příznají zodpovědní orgány včetně lékařů, vědců z dotčených oblastí a budou potrestáni za tolerování výroby, prodeje a užívání této drogy, která nemá a nikdy ani mít nebude certifikát o zdravotní nezávadnosti. Pozůstalí se budou v brzké době soudit a být odškodněni za takové jednání zodpovědných. Proto se rychle rozhodněte a konejte. Je to vaše povinnost ve jménu zdraví a života.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*