
Otoky kotníků patří k varovným příznakům hned několika zdravotních problémů. Na jednotlivé z nich se proto konkrétněji zaměříme.
Otoky kotníků: Varovný signál problémů se srdcem
Oteklé kotníky vás mohou upozorňovat na to, že máte vysoký krevní tlak nebo pomalý srdeční tep neboli bradykardii. Otoky kotníků však patří i k varovným příznakům toho, že u vás dochází k selhávání čerpací práce srdce. I když tedy otoky kolem kotníků vypadají na první pohled nevinně, rozhodně tento problém nepodceňujte. Snažte se co nejdříve vyhledat specialistu, který určí, který konkrétní zdravotní problém u vás otoky kotníků způsobuje.
Oteklé kotníky poukazují na potíže s ledvinami
Jestliže vás trápí otoky kotníků, může jít rovněž o varovný příznak špatně fungujících ledvin. Právě ledviny, které nesprávně pracují, podporují zadržování tekutin a soli v těle. Právě toto hromadění vody v těle se projevuje otoky, které zpravidla postihují končetiny a klouby.
Jakým způsobem zlepšíte činnost svých ledvin? Kromě dostatečného pitného režimu, který zahrnuje 6 až 8 sklenic čisté neperlivé vody denně, omezte příjem soli a konzumujte ovoce a zeleninu s vyšším obsahem antioxidantů. Rovněž pravidelně užívejte bylinky na podporu činnosti ledvin. Vhodné jsou pro vás speciální ledvinové směsi, ale i čaj z petržele, z bobkového listu nebo zelený čaj.
Za otoky kotníků mohou i hormonální výkyvy
Na oteklé kotníky si často stěžují ženy ve vyšším stupni těhotenství. Otoky v dolní části končetin u žen bývají mnohdy také součástí premenstruačního syndromu. S oteklými kotníky bojují dále ženy během menopauzy. V tomto případě jde tedy o problém způsobený hormonálními výkyvy.
Jak na oteklé kotníky v těhotenství? Dodržujte správný pitný režim, choďte každý den alespoň na půlhodinové procházky a noste kompresní punčochu. Jestliže máte otoky kotníků při premenstruačním syndromu nebo jimi trpíte během menopauzy, na odvodnění použijte některé bylinky. Při zadržování vody v těle vám úlevu přinese například čaj z přesličky rolní, olej nebo čaj z ostropestřce mariánského, čaj z kopřivy dvoudomové nebo čaj z kořene smetánky lékařské. Pokud chcete své tělo ochránit před dalším zavodňováním, vhodný je pro vás mladý ječmen.
Oteklé kotníky? Váš lymfatický systém nemusí pracovat správně
Trápí vás nejen oteklý kotník, ale máte na noze oteklý také nárt a prsty? Tyto otoky jsou nejpravděpodobněji způsobené problémem v lymfatickém systému. Lymfedén dolní končetiny může být přitom vrozený, ale i získaný. Způsobit jej tak může prodělaná infekce, operace nebo poranění.
Jak poznat že otoky kotníků odkazují na lymfedén? Zatlačte na oteklou dolní končetinu, v místě zatlačení by měl zůstat důlek. Problémy s lymfatickým systémem řešte přednostně se specialistou. Lepší fungování lymfatického systému můžete podpořit také přírodní cestou. Jsou pro vás vhodné zejména čajové směsi určené k podpoře lymfatického systému nebo k odvodnění.
Otoky kotníků: Jakým způsobem svým nohám ulevíte?
- Omezte dlouhé sezení nebo stání.
- Každý den choďte alespoň na půlhodinové procházky nebo cvičte. Ze sportů je pro vás vhodné plavání nebo jízda na kole.
- Dvakrát denně po dobu 30 minut seďte se zvednutými dolními končetinami, které budou výše než vaše tělo.
- Máte-li nadváhu nebo obezitu, zhubněte.
- Omezte příjem soli. Vyhýbejte se polotovarům a alkoholu.
- Noste pohodlnou obuv (v případě dámské obuvi bez podpatků).
- Sprchujte své končetiny každý den střídavě proudem teplé a studené vody.
Buďte první kdo přidá komentář