Ostruha na patě vyžaduje trpělivou léčbu

Ostruha je okem neviditelný vápenitý výrůstek na patě, který dokáže způsobit neskutečnou bolest. Léčba tohoto poměrně častého onemocnění dolních končetin si žádá velkou trpělivost. Rozloučit se s patní ostruhou vám pomůže i bylinná terapie.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč


Pro patní ostruhu je charakteristická intenzivní a velmi ostrá bolest.
Pro patní ostruhu je charakteristická intenzivní a velmi ostrá bolest. Foto: Shutterstock.cz
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Patní ostruha není doménou pouze starších ročníků, často se s ní setkávají i třicátníci. Toto onemocnění se projevuje především ostrou bolestí při došlapu, který způsobuje malý tvrdý výrůstek. Ostruha  je totiž zvápenatělou šlachou na plosce nohy směřující od paty směrem k prstům, která v tomto místě vznikla usazováním vápenitých solí.

V případě, že v oblasti paty pociťujete neskutečnou bolest, nemusí to ještě nutně znamenat, že máte ostruhu. Tato bolest může být také signálem potíží s Achillovou šlachou či postižení šlach na zevní straně bérce. Je-li příčinou ostré bolesti opravdu ostruha, vám potvrdí až rentgenové vyšetření.

Jak patní ostruha vzniká? Příčin je spousta

Jestli u vás rentgen opravdu odhalil, že máte na patě vápenitý výrůstek, určitě vám vrtá hlavou, proč se ostruha objevila právě u vás. Na vině jsou nejen genetické dispozice, příčin vzniku patní ostruhy je spousta. A to především:

 • nadměrná a dlouhodobá zátěž nohy (např. chůze a běh po tvrdém terénu)
 • nošení nevhodné obuvi
 • nadváha a obezita
 • propadlá nožní klenba
 • předchozí úrazy chodidla
 • revmatické potíže

Ve všech případech dochází k dlouhodobému přetížení vazivového aparátu na patní kosti. Odtud je už malý krůček k zánětu, který souvisí s tím, že se na daném místě začne rozvíjet proces vápenatění. Pokud tak na patní kosti vznikne vápenatý výrůstek, problém je na světě.

Příznaky ostruhy na patě

Lidé, u kterých se objevila patní ostruha, si nejčastěji stěžují na nepřetržitou ostrou a bodavou bolest na plosce nebo na vnitřním okraji paty. Tato bolest nabývá intenzivnosti při doteku nebo během zatížení chodidla. Ostrá bolest však často vystřeluje přes celé chodidlo až do lýtka. V místě patní ostruhy se rovněž objevuje zarudnutí a otok.

shutterstock 546155083 378x300 - Ostruha na patě vyžaduje trpělivou léčbu
Ostruhy, která je zvápenatělou šlachou na plosce nohy, se můžete zbavit také pomocí bylinné terapie. Foto: Shutterstock.com

Patní ostruha a její léčba pomocí bylinek

Kromě klasické léčby, která zahrnuje operativní odstranění či laserovou nebo ultrazvukovou terapii, vám pomohou také bylinky. Na patní ostruhu pomáhají především masti z kostivalu, levandule nebo konopí. Vhodné je také pravidelné popíjení přesličkového čaje. Své nohy rovněž pravidelně koupejte ve výluhu z vratiče obecného a dopřávejte jim zábal v listech z černého bezu či přesličky rolní. Cílem této bylinné terapie je, aby se patní ostruha tzv. „rozpustila“.

Za vznik patní ostruhy často může i vnitřní prostředí vašeho těla. Na vině jsou často kyselinotvorné potraviny, k nimž patří cukr, bílá mouka, uzeniny nebo alkohol. V případě zvýšené konzumace těchto potravin v lidském těle vznikají odpadní látky, které se často usazují právě v oblasti šlach. Chcete-li zmírnit bolestivé projevy patní ostruhy, začněte se důrazně vyhýbat těmto potravinám. Uleví vám naopak čaje pro odkyselení organismu.

Abyste se zbavili patní ostruhy, zaměřte se dále na intenzivní jaterní očistu trvající 30 dnů, která z vašeho těla odplaví jedovaté a odpadní látky. V každém případě sáhněte po ostropestřci mariánském, významnými pomocníky při detoxikaci vám bude také kopřiva dvoudomá nebo sangre de drago neboli dračí krev.

Co dále dělat, abyste se zbavili patní ostruhy

 1. Zhubněte.

 2. Začněte nosit vhodnou zdravotní obuv, prostřednictvím které odlehčíte svou nemocnou patu.

 3. Využívejte speciální gelové podpatěnky pro patní ostruhy. Sáhněte i po dalších ortopedických pomůckách.

 4. Zaměřte se na speciální cviky, prostřednictvím kterých uvolníte lýtkové svaly a svaly na svém chodidle. K uvolnění svalového napětí vám pomohou také teplé obklady.

 5. Svá chodidla pravidelně masírujte například pomocí masážního míčku s bodlinkami.

 6. Dopřávejte si relaxační koupele nohou ve horké vodě.

 7. Vyzkoušejte tejpování paty.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

OSTROPESTŘCOVÝ OLEJ

pomůže játrům

269 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

274 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*