Osteoporóza nesouvisí jen výhradně s hormony

Osteoporóza je onemocnění, které souvisí s úbytkem kostní hmoty a zhoršování její kvality. Kosti pak nedokáží plnit adekvátně svou funkci a zvyšuje se riziko zlomenin. Osteoporóza je častější u žen a souvisí nejen se změnou hladiny estrogenu v těle.

REKLAMA

KOTVIČNÍK 50% 20g

vyladí hormony

199 Kč

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 250 g

hormonální rovnováha

799 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


Osteoporóza nesouvisí jen s hormony.
Osteoporóza nesouvisí jen s hormony. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Osteoporóza se objeví, pokud dojde k nerovnováze mezi odbouráváním a novým tvořením kostní tkáně. Kostní tkáň je během života mimořádně aktivní. Neustále se odbourává, znovu tvoří a umí hojit řadu svých poranění. Kostní tkáň se nejvíce tvoří u dětí, mladých lidí a postupně se tato aktivita přirozeně s věkem snižuje. Pokud dojde k narušení, tak se tím mění kvalita a životnost kostních buněk a může to vést k osteoporóze.

Osteoporóza má více příčin, ale nejvíce souvisí s narušením hormonálního stavu těla, s kvalitou výživy a fyzickou aktivitou. Často se jedná o celkový nezdravý životní styl, díky kterému tělo rychleji stárne a snižuje se kvalita nejen kostní tkáně. Pokud tělo hromadí a nedostatečně vyplavuje z těla volné radikály, tak dochází k předčasnému stárnutí. Volné radikály se do těla dostanou díky kouření, znečištěnému ovzduší, vodě či chemikáliím v potravinách. S volnými radikály nám přirozeně pomáhají antioxidanty, které se vyskytují v řadě ovoci, zelenině a bylinách.

Osteoporóza u žen se může rozvíjet s věkem

U žen i u mužů dochází s věkem k oslabení hormonální činnosti. U žen je tento stav výraznější kvůli změnám, které přichází s menopauzou. Estrogen má u žen na kostní tkáň ochranný vliv. Snížením jeho hladiny dochází ke kvalitativním změnám i u kostní tkáně a vzniká možnost, že se objeví osteoporóza. Proto se ženám doporučují přírodní prostředky, které umí hormonální činnost vyladit.

V menopauze a po ní může ženám velice pomoci kotvičník zemní či maca peruánská. Maca je zdrojem fytoestrogenů, což jsou rostlinné složky, které dokáží napodobit účinky estrogenu. Tyto rostlinné složky najdeme například i ve fazolích, čočce či cizrně. Důležité je ale tyto luštěniny před přípravou řádně namočit do teplé a lehce kyselé vody na 24 hodin, aby se zbavily nežádoucích látek. Poté je musíme důkladně uvařit a konzumovat nejlépe s nějakou kvašenou zeleninou, která nám pomůže s jejich trávením.

Strava při osteoporóze musí být bohatá nejen na vápník

Kromě fytoestrogenů by strava vhodná při osteoporóze měla obsahovat řadu dalších životně důležitých látek. Kvalitní kostní metabolismus souvisí  s metabolismem vápníku. Především jde o jeho dostatečný příjem, který by se měl s věkem zvyšovat. S věkem a při nedostatku hormonů se totiž zhoršuje jeho vstřebatelnost. Nedostatečnou vstřebatelnost způsobuje i řada jiných nežádoucích látek jako je například kyselina fytová či šťavelová.

Na metabolismus vápníku má přímý vliv i dostatečný příjem vitamínu C, D3 a K2. Stejně tak jsou důležité stopové prvky, jako je zinek, meď, bór, mangan a vyvážená hladina fosforu a hořčíku. Abychom si zvýšili vstřebatelnost vápníku, tak je vhodné zařadit do své stravy kvašené potraviny. Kvašením se totiž řada nežádoucích látek neutralizuje, zvýší se obsah potřebných vitamínů a vzniknou enzymy, které pomohou s trávením.

Samotným vhodným zdrojem vápníku může být třeba mák, chia semínka či datle. Datle totiž kromě vápníku obsahují již výše zmíněné prvky, které při osteoporóze pomáhají. Čemu se ale musíme rozhodně vyhnout, abychom podpořili metabolismus vápníku, je kouření, značná konzumace alkoholu a černé kávy, nadměrné solení a fosfátům v potravě.

Osteoporózu zásadně ovlivňuje přiměřená fyzická aktivita

Pro obnovu kostní tkáně je důležitá přiměřená fyzická aktivita. Ta totiž ovlivňuje stupeň tvorby nové kostní tkáně a její kvalitu.

Pokud od mládí člověk provozuje nějakou adekvátní fyzickou aktivitu, tak si zvyšuje šanci, že se u něj osteoporóza neobjeví. Proto by děti a dospívající měli mít dostatek pohybu.

Přiměřená fyzická aktivita je však důležitá v každém věku, stačí chůze na čerstvém vzduchu a u toho pravidelně dýchat. Osteoporóza ohrožuje hlavně ty, kteří musí většinu dne sedět.

Sedavý způsob života je totiž pro kosti signálem, že jejich hmotnost je zbytečně vysoká, a dojde tak k jejímu úbytku.

Fyzická aktivita taktéž pozitivně ovlivňuje krevní oběh, zlepšuje sílu a koordinaci svalů. Díky tomu se snižuje riziko pádů a možností zlomenin.

To se sníží i tím, že se člověk začne vyhýbat aktivitám, které zvyšují riziko pádů, a prudkým švihovým pohybům. (zdroj: osteo-liga.cz)

REKLAMA

MACA 250 g BIO

vyladí hormony

299 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč


1 Comment

  1. Ďakujeme, že ste sa vo svojom článku venovali dôležitosti osteoporózy. Je dôležité šíriť povedomie o tomto stave a podporovať proaktívne opatrenia pre zdravie kostí. Vaše cenné poznatky si veľmi ceníme!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*