
Nespavost v těhotenství patří k nejčastějším poruchám spánku u těhotných žen. S tímto problémem se pravidelně setkává až 88 procent všech nastávajících maminek. Nespavost v těhotenství může kromě prohlubování únavy a snižování celkové energie v důsledku nedostatečného spánku spánku vyvolat celou řadu dalších problémů. Jestli touto spánkovou poruchou také trpíte, měla byste ji začít ihned řešit.
Nespavost v těhotenství: Proč k ní dochází?
Nastávající maminky mají potíže se spánkem hned z několika důvodů. V jejich těle dochází k hormonálním změnám, ke kterým se přidávají i změny fyzické a psychické. S ohledem na tyto změny vzniká v jejich těle rovněž nerovnováha vitaminů a minerálů.
Odpovědí na tento stav může být právě nespavost v těhotenství, která však představuje značné zdravotní riziko jak pro nastávající maminku, tak pro plod. Máte také podezření že trpíte v těhotenství touto spánkovou poruchou? Zpozornět byste měla zejména tehdy, když u sebe začnete pozorovat následující příznaky.
-
Večer se vám velmi špatně usíná. Zaberete za více než 30 minut.
-
Spíte lehkým spánkem.
-
Zdají se vám noční můry a negativně zaměřené sny.
-
V noci se až příliš často budíte.
-
Vstáváte nad ránem a, i když byste chtěla, už nemůžete usnout. A tak v posteli alespoň ležíte.
- Vlivem nedostatku spánku trpíte úzkostnými stavy.
Nespavost v těhotenství s sebou nese spoustu zdravotních rizik
K nespavosti v těhotenství se u těhotných žen často přidává také syndrom neklidných nohou, který nutí dolní končetiny během spánku k neustálému pohybu. Nastávající maminky navíc v nohách cítí velké napětí. Proč k syndromu neklidných nohou dochází? Důvodem bývá především nedostatek pohybu a také minerálů (zejména hořčíku a železa).
Nespavost v těhotenství často způsobuje také vznik spánkové apnoe. Při této poruše, kdy těhotná žena přestává na několik vteřin dýchat a její dech se následně obnoví během mikroprobuzení, bývá ohroženo hlavně zdraví plodu. Dochází-li ke spánkové apnoi, nenarozenému miminku je na určitou dobu přerušen přívod kyslíku.
Nespavost v těhotenství navíc může zhoršovat celou řadu těhotenských komplikací. Může se podílet na předčasném porodu, preeklampsii nebo narození miminka s velmi nízkou porodní váhou.
Zbavte se nespavosti přírodní cestou
Jestli si myslíte, že spánkovou poruchu, kterou trpíte, vyřeší porod, jste na omylu. Vaše problémy se porodem ještě prohloubí. Čeká vás totiž vyčerpávající péče o miminko, která souvisí i s pravidelným nočním vstáváním. Nespavost v těhotenství proto řešte okamžitě. Jakým způsobem můžete tuto spánkovou poruchu zmírnit přírodní cestou?
-
Nastavte si pevný spánkový režim. Choďte spát ve stejnou dobu. Nespěte ale příliš přes den. V poledne si dopřejte maximálně 30 minut spánku. Co je dále důležité, omezte i přes den pití kofeinových nápojů a večer si nedávejte těžká jídla.
-
Aby se vám pohodlně spalo a abyste svému těhotenskému břichu poskytla dokonalou podporu, při poloze na boku používejte kojicí polštář vyplněný malými kuličkami z PES dutého vlákna.
-
Z přírodních přípravků si naordinujte hořčík, který zklidňuje a dokáže zmírnit nespavost v těhotenství. Hořčík rovněž pomáhá předcházet křečím a syndromu neklidných nohou. Tento minerál však pro vás není vhodný po 36. týdnu těhotenství, neboť tlumí děložní stahy tolik potřebné během porodu.
-
Jezte dostatečné množství potravin s vyšším obsahem železa. Tento minerál najdete nejen v červeném masu, ale i v luštěninách, jako je čočka nebo fazole.
-
Navodit klidný spánek vám pomůže pití meduňkového čaje. V těhotenství se v každém případě vyhněte třezalce tečkové, která může ohrozit zdraví vašeho plodu. Na celkové zklidnění nepoužívejte ani kozlík lékařský. U těhotných žen negativně ovlivňuje srdeční činnost a má rozrušující účinky.
-
Vhodné jsou pro vás naopak vitaminy skupiny B, které vám pomohou překonat pocity únavy a vyčerpání během dne.
Buďte první kdo přidá komentář