Nadýmání je příznakem alergie i problémů s játry

Nadýmání nám dokáže velmi nepříjemným způsobem ztrpčit den. Tato porucha trávení, která se projevuje nadměrnou plynatostí a hromaděním plynů v žaludku a ve střevech, způsobuje napětí i bolesti v břišní dutině. Nadýmání má hned několik příčin. Když zjistíte, z jakého důvodu se potýkáte s nadměrnou plynatostí právě vy, můžete začít tuto poruchu trávení účinně léčit.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

L-ARGININ 100 kapslí

krevní tlak

469 Kč

MACA prášek 500 g BIO

vyladí hormony

549 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

369 Kč


Nadýmání je příznakem alergie i problémů s játry.
Nadýmání je příznakem alergie i problémů s játry. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nadýmání nepatří mezi nebezpečné zdravotní obtíže. Dokáže ale velmi potrápit a případně způsobit i společenské faux pas. Jak k nadýmání dochází? V tenkém a tlustém střevě a v žaludku se nadměrně hromadí plyn, který do svého trávicího ústrojí dostáváte jako vedlejší produkt během konzumace jídla nebo pití. Tento plyn však může vzniknout také jako vedlejší produkt při trávení.

Nahromaděný plyn za běžných okolností vaše střeva vstřebají a vyloučí pryč. V případě nadýmání s ním však mají střeva problém. Vzduch se tak ve vašem trávicím traktu stále hromadí, v oblasti podbřišku tak můžete začít pociťovat nepříjemné bolesti a křeče.

Jak se nadýmání projevuje

K běžným projevům nadýmání patří zejména:

  • nafouklé břicho, nepříjemný pocit plnosti
  • nadměrná plynatost nebo časté říhání
  • bolesti a křeče
  • nevolnost

Od nadýmavé stravy až po potravinovou alergii

Pokud vás momentálně trápí nadýmání, příčiny jeho vzniku mohou být různé. Nadměrnou plynatost ve většině případů způsobují nadýmavé potraviny, k nimž patří především luštěniny, sycené nápoje, umělá sladidla a jídla s přídavkem kypřících látek. Na vině jsou rovněž potraviny s vysokým obsahem vlákniny, na které není vaše tělo zvyklé. Jde například o kapustu, brokolici, fazoli nebo cibuli. Když je příčinou nadýmání strava, rozhodně se ničeho nebojte. Jak plynatost sama přijde, tak odejte.

Jestliže se ovšem u vás plynatost objevuje až po požití určitého typu pokrmu, mějte se na pozoru. Můžete trpět potravinovou alergií. Nadýmání je totiž příznakem alergie na ořechy, lepek z obilovin nebo laktózu z mléka. Ve vašem trávicím systému tak dochází k hromadění plynů v důsledku alergické reakce tenkého střeva.

Nadýmání signalizuje i další závažné nemoci

Vážnějších příčin nadměrné plynatosti je celá řada. Nadýmáním můžete trpět i tehdy pokud máte zánět nebo nádorové onemocnění jater, slinivky či žlučníku. Za nadýmání může rovněž neprůchodnost střev vzniklá například jejich zauzlením. Abychom vás nestrašili, měli byste vědět, že v některých případech nadýmání vzniká z banálních příčin. Jde například o:

  • žvýkání žvýkačky
  • pití nápojů brčkem
  • mluvení při jídle
  • polykání nadměrného množství vzduchu při mluvení

Pozorně sledujte, ve kterých případech se plynatost objevuje

Než se pustíte do samotné léčby nadýmání, pozorně sledujte, v kterých případech se u vás nadměrná plynatost objeví. Jestli je to výjimečně po požití nadýmavých potravin, problém s nadýmáním můžete vyřešit v klidu domova. Jestliže ale trpíte chronickým nadýmáním, jde o problém, který už raději pořešte s odborníkem.

Prevence je základ

Chcete-li se zbavit nadýmání, v prvé řadě se obloukem vyhněte všem potravinám, které nadýmání způsobují. Ze svého jídelníčku tedy vyřaďte luštěniny, zelí, česnek, kynuté potraviny, sycené nápoje, ale také banán. Nadýmání často způsobují také brambory. Pokud si však na nich chcete stále pochutnávat,vařte je společně s kmínem. Toto koření dokáže v bramborách snížit obsah látky solaninu, který má nadýmací schopnosti.

Zbavte se nadýmání přírodní cestou

Problémů s nadýmáním, které vám ztěžuje život, se můžete zbavit i přírodní cestou. Když vaříte, k připravovanému pokrmu nemusíte přidávat pouze kmín. Nadýmavé účinky jídla sníží rovněž tymián, majoránka, kopr, bazalka nebo šalvěj.

Do svého jídelníčku dále zařaďte potraviny bohaté na draslík, které vaše problémy s nadýmáním udrží na uzdě. Nezapomeňte konzumovat také probiotika formou zakysaných mléčných výrobků. Od nadměrné plynatosti vám rovněž pomůže pravidelné pití mátového, zázvorového či fenyklového čaje. Zklidňující účinek má pro vaše tělo také pampeliška nebo heřmánek.

Před nadýmáním vás ochrání také pravidelný pohyb, který pozitivně ovlivňuje peristaltiku střev. Když si tedy každý den naordinujete dvouhodinovou procházku přírodou, je to pro zdraví vašich střev to nejdůležitější, co můžete udělat.

Na co dále nezapomenout? Bolestivou spodní část svého břicha intenzivně masírujte. Navíc pijte teplou či vlažnou vodou. Střevní plyn se díky tomuto postupu snadněji uvolní.

REKLAMA

REISHI BIO 100 g

posiluje játra

369 Kč

GOJI A kvalita 1 kg

zrychlí metabolismus

419 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*