Mozková mlha se dá velmi rychle rozehnat

Nedostatečný spánek, dlouhodobý stres, špatná strava, chlamydiová infekce či postcovidový syndrom. I z těchto příčin může vzniknout mozková mlha, která dokáže značně zkomplikovat život. Co to mozková mlha je, jak se projevuje a jakým způsobem ji můžete rozehnat?

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Mozková mlha se dá velmi rychle rozehnat.
Mozková mlha se dá velmi rychle rozehnat. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Mozková mlha neboli brain fog je nepříjemný stav, který v posledním roce nabyl na nových souvislostech. Nevzniká totiž pouze z důvodu nedostatečného spánkového režimu, dlouhodobého stresu či špatné životosprávy. Mozkovou mlhou často trpí týdny až měsíce rovněž lidé po prodělání covidu-19. 

Mozková mlha a její příznaky

Co to je mozková mlha? Stav, který se projevuje problémy s pamětí, neschopností soustředit se a duševní únavou. Člověk s mozkovou mlhou má problém vybavit si vzpomínky a dosud nabyté znalosti. Cítí se, jako by měl zastřenou mysl. Je duševně zpomalený, vše mu velmi dlouho trvá, má problém si zapamatovat naprosto běžné věci a dělá mu potíže vyjádřit své myšlenky slovy.

I když není mozková mlha životně ohrožující stav, pokud trvá dlouhé týdny či měsíce, umí výrazně zkomplikovat život. A to nejen pracovní či studijní. Kvůli mozkové mlze bývají negativně ovlivněny i mezilidské vztahy.

V případě mozkové mlhy odhalte její příčinu

Trápí vás mozková mlha? V prvé řadě je důležité, abyste přišli na příčinu tohoto problému. Odpovězte si sami sobě na otázku, zda dostatečně spíte a neponocujete, zda nedržíte drastickou dietu či nehladovíte, zda neprocházíte menopauzou, nebo zda nejste v dlouhodobém stresu a nemáte deprese. Je možné, že máte mozkovou mlhu i proto, že jste nedávno prodělali covid-19. 

Příčina mozkové mlhy však může být i vážnější – a to pokud jde o nákazu chlamydiemi, roztroušenou sklerózu nebo onemocnění štítné žlázy či střev. V těchto případech se již svěřte do rukou odborníka.

Mozková mlha: Vypořádejte se s ní nadobro

Dobrou zprávou je, že mozková mlha je přechodný stav, který můžete velmi dobře rozehnat. Zvlášť pokud je její příčinou nezdravý životní styl či postcovidový stav. Jakými způsoby tedy můžete proti mozkové mlze bojovat? Vyzkoušejte ryze přírodní cestu.

Začněte dodržovat spánkovou hygienu

Spěte 7 až 9 hodin denně. Choďte ve stejnou dobu spát a ve stejný čas také vstávejte. V ložnici si zajistěte dostatečné zatemnění, abyste spali v naprosté tmě. Tuto místnost před spaním vyvětrejte a zajistěte, abyste v ní měli příjemných 18 až 20 stupňů Celsia. Co je rovněž důležité, počítač, tablet či telefon vypněte nejpozději hodinu před tím, než ulehnete do postele.

Relaxujte a snažte se co nejvíce omezit stres

Pokud je to možné, snažte u sebe snížit hladinu stresu na minimum. Naopak co nejvíc odpočívejte a relaxujte. Vhodné jsou pro vás například dlouhé procházky přírodou, meditace či cvičení jógy. Vaše tělo dokáže uvolnit také horká koupel, do které přidáte několik kapek esenciálního levandulového oleje.

Mozková mlha pomine i díky pravidelnému pitnému režimu

Aby byla mozková mlha minulostí, začněte pít také více tekutin. A to ideálně 1,5 až 2 litry čisté neperlivé vody v průběhu dne. Vhodný je také zelený čaj. Vyvarujte se naopak alkoholu, slazeným a syceným nápojům a kávě.

Nakrmte svůj mozek živinami

Snažte se rovněž podpořit svůj mozek tím, co jíte. Zapomeňte na nadměrnou konzumaci cukru, kterou je rovněž mozková mlha podporována. Konzumujte spíše více zeleniny, zařaďte do svého jídelníčku dostatečné množství rostlinných bílkovin a zdravých tuků. Pro zdraví a regeneraci vašeho mozku jsou dále důležité omega-3 mastné kyseliny, koenzym Q10 a vitamín D. Z bylinek a koření vám pomůže se s mozkovou mlhou vypořádat ašvaganda, brahmi, kurkuma, meduňka lékařská, rozmarýn či ginkgo biloba.

REKLAMA

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*