Kouření nepoškozuje pouze plíce a cévy

Dlouhodobé kouření cigaret neblaze ovlivňuje lidské zdraví. Kuřáci prostřednictvím cigaret přijímají do svého těla nebezpečné chemické látky, které způsobují řadu onemocnění. Kouřením přitom trpí nejen plíce a cévy. Kromě celkové tělesné schránky cigarety poškozují i psychiku.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč


Kouření nepoškozuje pouze plíce a cévy.
Kouření nepoškozuje pouze plíce a cévy. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Kouření ohrožuje fyzické a psychické zdraví nejen aktivních kuřáků. Se svým zdravím hazardují i ti, kteří cigaretový kouř vdechují pasivně. Neblahý dopad na své zdraví mohou vypozorovat nejen dlouholetí kuřáci. Dle odborníků kouření napáchá velké škody už po první vykouřené cigaretě.

Kouření přináší vyšší riziko rakoviny

Při spalování tabáku v cigaretách vznikají polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU), které kuřák vdechuje do svého těla spolu s cigaretovým kouřem. Tyto chemické látky se v lidském těle štěpí na další chemikálie, které mají schopnost přeměnit lidské DNA a které spouštějí rakovinu. 

Kouření cigaret nejčastěji souvisí s rakovinou plic. Tímto závažným onemocněním jsou ohroženi nejen dlouholetí kuřáci, ale také lidé, kteří s kouřením teprve začínají. Vyšší riziko rakoviny však v tomto případě vzrůstá také u pasivních kuřáků.

Cigarety stojí za 30 procenty všech úmrtí na rakovinu

Kouření není rizikovým faktorem pouze v případě rakoviny plic. Aktivní i pasivní kuřáci jsou ve větší míře ohroženi také rakovinou hrtanu, hltanu, jícnu a ústní dutiny, dále rakovinným bujením ledvin, močového měchýře, jater a slinivky. U kuřáků se rovněž vyskytuje vyšší pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva nebo žaludku.

Co se případů rakoviny týče, kouření má na svědomí zhruba 30 procent z nich. Z 80 procent je pak viníkem rakoviny plic.

Kouření ohrožuje reprodukční zdraví

Jak u mužů, tak u žen, kteří holdují cigaretám, je v ohrožení jejich plodnost. Muži-kuřáci mohou mít problémy s erekcí i množstvím a hybností spermií. Pro ženy-kuřačky je zase těžší otěhotnět. V případě, že se jim to povede, se v důsledku kouření vystavují vyššímu riziku mimoděložního těhotenství, samovolného potratu, předčasného porodu nebo narození kojence s nízkou porodní váhou.

Cigarety škodí nejen tělu, ale i mysli

Kuřáci svým zlozvykem ohrožují nejen zdraví svého těla. Podle posledních vědeckých studií má kouření neblahý dopad také na psychiku. Například vědci z londýnské King´s College dlouhodobě sledovali vzorek 8 800 kuřáků starších padesáti let. U kuřáků konkrétně diagnostikovali změny na mozku.

Závěry vědecké studie King´s College, která byla publikovaná v odborném listu Age a Aging, dokládají, že kouření neničí pouze fyzické zdraví. Neblaze rovněž ovlivňuje paměť, soustředění i schopnost učení či uvažování. Podle vědců, kteří u sledovaných kuřáků vypozorovali snížení jejich duševního výkonu, může být kouření rovněž jedním ze spouštěčů demence a Alzheimerovy choroby. 

Jak vyčistit plíce a cévy poškozené kouřením

Kouření poškozuje zejména dýchací cesty. Tento dlouholetý návyk se může rozvinout v chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která je kombinací chronického zánětu průdušek a rozedmy plic. Cigarety však ohrožují také zdraví srdce a cév a stojí za řadou kardiovaskulárních onemocnění, které zvyšují riziko cévní mozkové příhody nebo srdečního infarktu.

Jak tedy vyčistit plíce a cévy poškozené kouřením? Řešením je přírodní cesta. V prvé řadě se pusťte do detoxikace plic, které poničilo kouření. Své plíce výborně detoxikujete zvýšeným příjmem vitaminu C. Nejvyšší podíl vitaminu C najdete v brazilském ovoci  Camu camu nebo v rakytníku řešetlákovém. K pročištění plic si dopřávejte dvakrát denně čaj z oregána a nezapomeňte ani na zelené potraviny, které mají detoxikační a regenerační schopnosti. Jedná se konkrétně o mladý ječmen, spirulinu nebo chlorellu.

Vhodným přírodním produktem na ozdravění cév postižených kouřením je v prvé řadě Caigua. Tento specialista na cholesterol obsahuje látky snižující hladinu “zlého” LDL cholesterolu v krvi, který podporuje kornatění a ucpávání cév (tzv. aterosklerózu). Caigua zároveň zvyšuje hladinu prospěšného HDL cholesterolu v krvi. Pomáhá tak předcházet cévním a srdečním chorobám.

Cévy, které poškodilo kouření, ozdravíte také extraktem z hroznových jader, který snižuje krevní tlak. Pozitivní vliv na zdravé cévy má také komplex přírodních látek Angiosmin, který zlepšuje odolnost cév, zvyšuje jejich tonus a snižuje vysokou propustnost cévních stěn.

Co se týče abstinenčních příznaků, můžeme vřele doporučit extrakt z kořene polynéské byliny kava kava. Sníží nejen chuť na cigaretu, ale zároveň pomůže překonat psychické nepohodlí, když započnete s odvykáním.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

BRAHMI FORTE 100 tob.

přetaktuje mozek

899 Kč

KLOUB eso 100 kapslí

regenerace kloubů

1099 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 g

nakopne hormony

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*