Kopřivka nejčastěji souvisí s alergickou reakcí

Kopřivka se projevuje pupínky, začervenáním a nepříjemným svěděním. Toto kožní onemocnění se vám může na těle objevit z různých důvodů. Kopřivka však nejčastěji představuje reakci vyvolanou určitým alergenem. Jak se této svědivé vyrážce vyhnout a jak ji případně léčit?

REKLAMA

KOTVIČNÍK FORTE

nakopne hormony

899 Kč

KOTVIČNÍK 90% 20g

nakopne hormony

299 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Kopřivka nejčastěji souvisí s alergickou reakcí.
Kopřivka nejčastěji souvisí s alergickou reakcí. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Nelze stoprocentně říct, že kopřivka je velmi silnou a rychlou reakcí lidské kůže na určité alergeny. V zásadě byste měli rozlišovat mezi akutní kopřivkou, která bývá vyvolaná právě alergickou reakcí a zpravidla jde o přechodné onemocnění kůže.

Mnohem závažnější formou je ale chronická kopřivka. S tímto zdlouhavým onemocněním, které je během na dlouhou trať, se setkávají nejčastěji dospělí lidé. Za chronickou kopřivku může zřídkakdy alergická reakce. Její příčinou jsou zpravidla další zdravotní problémy, jako je astma, onemocnění kloubů nebo atopický problém. V tomto článku se zaměříme na akutní kopřivku, která má jasnější příčinu vzniku i snazší možnost léčby.

S akutní kopřivkou se setkal každý třetí člověk

Akutní kopřivka je běžným kožním onemocněním, se kterým se alespoň jednou v životě setkal každý třetí člověk. Tato svědivá vyrážka vás nijak neohrožuje na životě, dokáže ale být velmi nepříjemná. Akutní kopřivku totiž můžeme ve většině případů označit jako alergickou reakci, která má celou řadu příčin. Projevuje se svědivými červenými pupínky, které se vysévají na větší ploše těla.

Tato kopřivka může mít podobu drobnějších skvrn až rozsáhlým map. Rychle a velmi intenzivně vám jako reakce na určitý alergen vyskáče nejčastěji na krku a hrudi, často se objeví také na obličeji, břiše a zádech a někdy i po celém těle.

Akutní neboli alergická kopřivka: Jaké jsou její nejčastější příčiny?

  • alergie na určitý druh potravin
  • reakce na pobodání hmyzem
  • reakce po požití léků

Často se u vás může projevit také sluneční kopřivka, která je reakcí na silné UV záření. V některých případech mluvíme také o chladové kopřivce vyvolané nízkými teplotami, cholinergní kopřivce, za kterou může zvýšení teploty těla v důsledku sportování nebo horečky, stresové kopřivce, jejíž příčinou je velmi silný stres, anebo o tlakové kopřivce, která vzniká třením oděvu o kůži.

V případě akutní kopřivky lidé na její příčinu zpravidla přijdou sami. Děti a dospělé nejčastěji postihuje kopřivka vyvolaná alergickou reakcí po požití určité potraviny. Lidské tělo kopřivkou reaguje například na mléko, pšeničnou mouku, citrusové plody, jahody, rajčata, vejce, arašídy, sóju, plody moře, nebo dokonce kakao a čokoládu. Pokud tedy víte, že po některé z těchto potravin vám na těle vyskáče kopřivka, příště se její konzumaci raději vyhněte obloukem.

Kopřivka obvykle sama odezní: Jak ji ale zmírnit?

shutterstock 301572848kopřivka2 final 300x229 - Kopřivka nejčastěji souvisí s alergickou reakcíAkutní kopřivka obvykle během několika hodin či dnů sama odezní. Pokud vás však bude stále trápit, kromě klasických antihistaminik, si při její léčbě můžete pomoci také bylinkami. Než ale zahájíte léčbu akutní kopřivky, v prvé řadě musíte vycházet z toho, co bylo jejím spouštěčem. Na zmírnění příznaků akutní kopřivky vyvolané určitým alergenem, vám pomůže zejména pití bylinných čajů a odvarů. Velmi účinný je v tomto případě heřmánek pravý, vilcacora, alfalfa (tolice vojtěška), kopřiva dvoudomá nebo echinacea.

Příznaky akutní kopřivky můžete zmírnit také zevně. Místa se svědivou červenou vyrážkou potírejte gelem z aloe vera nebo omývejte řepíkovým odvarem. Pomohou vám také obklady z heřmánku nebo kašička z ovesné mouky a vody.

Než kopřivka zmizí, na co dále myslet?

Kromě klasické či alternativní léčby byste měli po dobu, co máte na těle kopřivku, dodržovat některá preventivní opatření. A to z toho důvodu, aby stav tohoto kožního onemocnění ještě více nezhoršoval. Co tedy dělat, a naopak nedělat?

1. Noste volné a prodyšné oblečení vyrobené z přírodních materiálů.

2. Vyhýbejte se stresu, naordinujte si psychickou pohodu. 

3. Nepobývejte na přímém slunci ani v horkém prostředí. Důležité je, abyste se vyhnuli přehřátí.

4. Po dobu, co máte kopřivku, nesportujte, nepijte kávu ani alkohol a také nekuřte cigarety.

5. Denně vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody. Své tělo díky tomu dokonale vnitřně zchladíte.

6. Nekoupejte se, pouze se sprchujte pod vlažnou vodou.

REKLAMA

ACAI BERRY 100 tob.

doplní antioxidanty

469 Kč

CHIA premium 1 kg

zrychlí metabolismus

219 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*