Konzumace masa může poškodit srdce i předčasně zabít

Nová studie na 12 168 lidech potvrdila, že konzumenti masa, především červeného, bílého pečiva a cukru, mají větší šanci, že umřou předčasně. Hrozí jim mnohem více problémů se srdcem než lidem, kteří dávají přednost rostlinné stravě.

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

429 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč


Konzumace masa může poškodit srdce i předčasně zabít.
Konzumace masa může poškodit srdce i předčasně zabít. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jde o poslední hřebík do rakve masitých jídelníčků. Každodenní konzumace masa je podle odborníků příčinou dlouhodobých zdravotních problémů a zvýšeným rizikem předčasného úmrtí.

Jídelníčky s vysokým podílem rostlinné stravy však nejsou jen o zelenině. Je zde spousta prostoru pro zdravé tuky jako je olivový olej, zdroje proteinů v podobě ryb, fazolí, ořechů a semen.

Konzumace masa vs. rostlinná strava

Sněz svou zeleninu. Takovou větu jistě mnoho z nás slýchalo až příliš často od své babičky. 

Avšak nová studie poskytuje čerstvý důkaz, že tato letitá dietní rada je správná.

Studie publikovaná v srpnu 2019 v časopise Journal of the American Heart Association zkoumající po 29 let jídelní návyky 12 168 dospělých Američanů ve středním věku naznačuje, že pokud jde o dlouhodobé zdraví, mají “přežvýkavci” výhodu před konzumenty masa.

“Lidé by měli jíst více zeleniny, ořechů, celozrnných obilovin, ovoce, luštěnin a méně živočišné potravy,” říká autor studie Casey Rebholz ve svém prohlášení.

Lidé, kteří jedli více zeleniny a další rostlinné potravy (4 až 5 porcí denně) a vyhýbali se červenému a zpracovanému masu (méně než jedna porce denně), v průměru o 18 až 25 % nižší riziko předčasného úmrtí, než lidé, kteří místo toho běžně konzumují maso a živočišné produkty.

Nová studie u dobrovolníků ve věku nad 45 let, kteří v době zahájení studie (v roce 1987) neměli žádné srdeční potíže, také zjistila, že “býložravci” mívají zdravější srdce. Bylo mezi nimi méně lidí s infarkty a mrtvicemi. Umírali na srdeční potíže méně často než ostatní.

Rostliny mohou tělu pomoci bojovat se smrtelnými chorobami

Jde pouze o nejnovější důkaz v dlouhém seznamu údajů. Naznačují, že konzumace masa (obzvláště červeného) a další živočišných produktů bohatých na nasycené tuky (jako je sádlo) nejsou dobrým základem pro dlouhý a zdravý život.

Jiné studie naznačují, že redukce objemu červeného masa (hovězí, vepřové, jehněčí) ve stravě na méně než polovinu může předcházet až 1 z 10 předčasných úmrtí.

Zpracované maso, což jsou například hotdogy, klobásy, šunka a lunchmeaty, je pro lidské zdraví obzvláště nebezpečné. Jeho spojitost s předčasným úmrtím a rakovinou je zcela zřejmá.

Neznamená to však, že by lidé museli žít jen na mrkvi a okurkách, aby zůstali zdraví. Středomořský jídelníček, který patří k nejlepším z hlediska dlouhodobého zdraví, zahrnuje mnoho olivového oleje, ořechů a semen a tučných ryb, sýr, jogurt.

Dokonce brambory, které se považovaly za méně zdravé rostlinné jídlo, mají podle této nové studie spojitost s delším životem a zdravějším srdcem.

Konzumace masa způsobuje civilizační nemoci

Zatímco konzumace masa poskytuje tělu mnoho proteinu a žádnou vlákninu, rostlinná potrava je plná vlákniny a také fytochemikálií, které potírají nemoci. Masitý jídelníček také škodí planetě. Přispívá ke klimatické změně větší měrou, než ostatní dietní schémata.

“Maso škodí nejen jeho konzumentům, ale také našim dětem a vnoučatům,” řekl harvardský nutriční výzkumník Dr. Walter Willet webu Business Insider o jídelníčku bohatém na maso. “Takže bychom ho důrazně nedoporučovali. Konzumace masa je ve skutečnosti nezodpovědná.

(V srpnu 2019 vědci spočítali, že kdyby každý Američan zcela přestal konzumovat hovězí maso, uhlíková stopa by se snížila stejně, jako kdyby ze silnic nadobro zmizelo 60 000 aut.)

Ačkoliv se autoři studie snažili vyloučit vliv faktorů jako je věk, rasa, stupeň aktivity a vzdělání, konzumaci alkoholu a kuřáctví, je možné, že kromě toho, co lidé jedí, existují i jiné faktory, které ovlivňují tento smrtelný masem poháněný trend.

Navzdory tomu, pokud každodenně nahradíte i malé množství masa větším množstvím rostlinné stravy, pocítíte rozdíl. Sníží se vám krevní tlak. A také cholesterol, zánětlivost a také počet náhlých epizod hladu způsobených prudkými změnami hladiny krevního cukru.

Willet, který studuje zdravé stravování již přes třicet let, však nechce lidi od masa zcela odrazovat. Místo toho říká, že bychom měli dávat přednost proteinovým zdrojům jako jsou ořechy, tučné ryby a fazole.

Cukru bychom se měli vyhnout. Hovězí, vepřové a klobásy konzumovat jen ve velmi omezeném množství. (zdroj: insider.com)

REKLAMA

KURKUMIN forte

zdravé srdce

899 Kč

BRAHMI 20% 20g

přetaktuje mozek

199 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*