Keratóza pilaris: zmírněte projevy přírodní cestou

Nevzhledné pupínky na těle, které připomínají husí kůži. Keratóza pilaris je neinfekčním kožním onemocněním, které se může objevit náhle nebo vás trápit už od samého dětství. Velká část lidí, kteří tímto kožním problémem trpí, se shoduje na tom, že je třeba být v léčbě důsledný a prevenci se věnovat celý život.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Keratóza pilaris: zmírněte projevy přírodní cestou.
Keratóza pilaris: zmírněte projevy přírodní cestou. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Keratóza pilaris je pro odborníky a lékaře velkou záhadou. Dodnes nebyl vynalezen žádný účinný lék, který by tvorbě pupínků zabránil. Proto se lékaři shodují na tom, že je třeba k pokožce přistupovat citlivě, stejně jako v případě atopického ekzému. Keratóza se objevuje už v dětství nebo v období dospívání. Správnou péčí můžou být mírněny její příznaky a někdy v dospělosti dokonce odezní sama.

Jak se keratóza pilaris projevuje?

Keratóza je spíše problémem estetickým, jelikož ze zdravotního hlediska člověku neubližuje. Na kůži ovšem vytváří nevzhlednou texturu, za kterou se někteří stydí, jelikož jí okolí může považovat za infekční. Projevuje se hlavně několika jasnými příznaky.

  • pokožka vypadá jako „husí kůže“
  • je hrbolatá
  • místy zarudlá

Nejčastěji se  keratóza objevuje na tvářích, pažích, stehnech, hýždích, ale i na jiných částech těla.

Viníkem je nadměrná hladina keratinu

Keratin je látkou, která je v těle nezbytná. Hraje například důležitou roli ve stavbě vlasu ale i pevné a zdravé pokožky. Pokud pacienta trápí keratóza, je příčinou nadměrná tvorba této bílkoviny, která ucpává folikuly. Právě proto později vznikají pupínky, jejichž vymačkávání nemá smysl a vedlo by jen ke vzniku jizev.

Pro léčbu keratózy pilaris je důležitá hydratace

Keratóza pilaris ustupuje hlavně ve chvíli, kdy je pokožka pravidelně a intenzivně hydratovaná. Nejlépe se osvědčila tělová mléka, která obsahují ureu a problém mohou zmírnit. Kromě toho je vhodné dbát na krémy, které hydratují až několik hodin, aby se pokožka nevysoušela. Je nutné hydrataci zvýšit v zimním období, jelikož jsou v tuto dobu problémy nejhorší.

Službu v této oblasti udělají přírodní kosmetické produkty s obsahem olejů, který pokožku posílí a zároveň hydratuje.

Vhodná je i úprava jídelníčku

Tělo může kožními problémy reagovat i na nevhodně sestavený jídelníček. Keratóza se často projevuje u jedinců, jejichž střeva mají zhoršenou schopnost vstřebávat lepek. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře, podstoupit vyšetření a později do jídelníčku zařadit bezlepkové varianty potravin.

Dbejte na vyváženou stravu, kde bude dostatek mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Pokud v běžném jídelníčku nemáte všechny potřebné látky, zkuste zvolit doplňky stravy.

REKLAMA

KŘEMELINA 150 g

posílí kosti, vlasy, kůži

169 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

419 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*