Pod pojmem karpální tunel si můžete představit štěrbinu v zápěstí, kterou probíhá středový neboli mediánní nerv spolu s drobnými cévami a šlachami ohybačů prstů. Karpální tunel je shora krytý příčným zápěstním vazem, ze zbývajících tří stran jej obklopují zápěstní kůstky.
Syndrom karpálního tunelu postihuje zpravidla lidi, kteří musejí v práci dělat opakované a stereotypní pohyby zápěstím. Pokud tedy pracujete třeba na počítači, zaměstnáváte také karpální tunel, který se vaší činností ještě více zužuje. O syndromu karpálního tunelu přitom mluvíme v případě, kdy dojde k utlačení mediánního nervu, který je nejdůležitější součástí karpálního tunelu.
Syndrom karpálního tunelu souvisí s nadměrným používáním počítačů
Nejohroženějšími skupinami, kterých se syndrom karpálního tunelu může týkat, jsou profese, které vykonávají stereotypní práci rukama. Není se proto čemu divit, že se syndrom karpálního tunelu často týká lidí, kteří pracují na počítači. Mimochodem jde o nejběžnější nemoc z povolání dnešní doby.
Syndrom karpálního tunelu však postihuje i lidi hrající na hudební nástroje nebo také dělníky, kteří pracují v těžké výrobě nebo manipulují s vibračními zařízeními, třeba sbíječkou. Toto postižení mediánního nervu je však časté také u sportovců. A to nejčastěji cyklistů v důsledku toho, že velmi dlouhou dobu svírají v rukách řidítka.
Jak k syndromu karpálního tunelu dochází
V důsledku stereotypního používání rukou a zápěstí začnou postiženému otékat přetížené šlachy ohybačů prstů, které prochází karpálním tunelem. Tyto šlachy pak tlačí na medianní nerv, jehož funkcí je přenášet vzruch z mozku do ruky a do prstů.
Jestliže jsou šlachy opravdu přetížené, může dojít k jejich zánětu, v důsledku čehož zbytní a začnou mediánní nerv trvale utlačovat. To má z následek oslabení jemné motoriky i celkové funkce ruky.
Příznaky syndromu karpálního tunelu
Za zmínku stojí poznatek, že se syndrom karpálního tunelu objevuje zpravidla na dominantní ruce. Na toto onemocnění mají vliv také problémy se štítnou žlázou a hormonální změny, a to nejčastěji těhotenství. Jaké jsou tedy nejčastější příznaky syndromu karpálního tunelu?
- mravenčení a brnění prstů
- snížená citlivost prstů, zejména palce, ukazováčku a prostředníčku
- problémy s jemnou motorikou
- vypadávání věcí z rukou, problémy se stiskem a úchopem
- bolesti vystřelující až do lokte či ramene
- noční bolesti a brnění rukou
Léčba syndromu
Při počínajících příznacích syndromu karpálního tunelu si můžete pomoci sami. Vašim cílem bude, abyste ve svých rukách zlepšili prokrvení, zvýšili jejich citlivost i kloubní funkci. Co vše můžete sami udělat pro to, aby se syndrom karpálního tunelu nezhoršoval?
- Na svá zápěstí si přikládejte klasické studené obklady, díky čemuž dojde ke zmírnění otoku a bolestivosti. Výborné jsou také obklady z kostivalu lékařského. Díky přirozené koncentraci allantoinu totiž kostival vykazuje protizánětlivé účinky. Ložisko zánětů pomohou likvidovat také obklady, které si připravíte z odvaru z kůry peruánského stromu chuchuhuasi.
-
Své ruce pokud možno nepřetěžujte a změňte své pracovní návyky.
-
Cvičte pomocí speciálních pomůcek, které napomůžou k uvolnění ruky. Skvělá je například metoda míčkování.
-
Protahujte se. Zaměřte se nejen na svaly zápěstí a ruky, ale i na předloktí, rameno a šíji.
-
Vyzkoušejte metodu kineziologického tejpování, díky které zmírníte bolestivost a otok.
-
Když se objeví první příznaky syndromu karpálního tunelu, zajděte se svými problémy také k fyzioterapeutovi či k rehabilitačnímu lékaři. Operace je až poslední možností.
-
Při syndromu karpálního tunelu vám od bolesti uleví také bylinky. Celou řadu analgetických účinků vykazuje například vrbová kůra, z níž si můžete připravovat obklady. K regeneraci kloubů a k lepšímu prokrvení vám pomůže také pravidelné pití kopřivové šťávy.
Prevence syndromu karpálního tunelu
Patříte k rizikovým skupinám a je možné, že by se u vás mohl syndrom karpálního tunelu objevit? Potom co nejdříve začněte s prevencí. Jestliže pracujete například na počítači, řiďte se těmito pravidly:
-
Při práci na počítači používejte speciální podložku pod zápěstí.
-
Pořiďte si židli, která vašim zádům poskytne dostatečnou oporu.
-
Vyvarujte se prudkých úderů do klávesnice počítače.
-
Dělejte si pravidelné přestávky.
-
Své zápěstí a ruce si pravidelně procvičujte. A nejen to. Nezapomeňte protáhnout také celé své tělo.
Buďte první kdo přidá komentář