
Chronický kašel dokáže pořádně zkomplikovat život. Pokud se jej chcete zbavit, pohlížejte na něj jako na doprovodný problém a pokuste se najít jeho přesnou příčinu. Právě když naleznete správnou příčinu, můžete následně zahájit i správnou léčbu chronického kašle.
Chronický kašel: Příčin jeho vzniku je hned několik
Pokud vás trápí dlouhotrvající kašel, který trvá déle než 8 týdnů, mluvíme již o kašli chronickém. Tento problém vás však může sužovat i několik měsíců až let, kvůli čemuž neblaze ovlivňuje kvalitu lidského života. Chronický kašel, který může být suchý i vlhký s ohledem na svou příčinu, často doprovází i řada další příznaků. Jde například o poruchy spánku, depresivní či úzkostné stavy, bolesti na hrudi, neschopnost zvládat stres nebo zvracení.
Zatímco akutní kašel můžete dostat pod kontrolu samoléčbou, chronický kašel již vyžaduje specializovanou léčbu. V prvé řadě je ovšem třeba odhalit jeho pravou příčinu. Čím je tedy dlouhotrvající kašel nejčastěji vyvoláván?
Kouření cigaret
Chronický kašel je typickým příznakem pro většinu dlouhodobých kuřáků. Právě proto se mu říká kuřácký kašel. Tento problém může přetrvávat i u lidí, kteří se rozhodli s kouřením přestat. Velmi dlouho totiž trvá, než se dýchací cesty pročistí od toxinů z dříve vykouřených cigaret. Kuřácký kašel může postupně přejít v chronickou bronchitidu, což je chronický zánět průdušek, kterým trpí až 90 procent kuřáků.
Chronická bronchitida
Příčinou chronického kašle může být již zmíněná chronická bronchitida, která vzniká nejen jako následek dlouhodobého vdechování cigaretového kouře. Její příčinou může být rovněž dlouhodobé vdechování prachu nebo znečištěného ovzduší. K chronické bronchitidě mnohdy dochází i následkem častých infekčních zánětů, které nejsou správně léčeny.
Chronickou bronchitidu přitom doprovází dlouhodobý kašel, který je produktivní, tedy doprovázený s vykašláváním hlenu.
Léky spouštějící chronický kašel
Velmi častou příčinou chronického kašle je rovněž užívání některých léků. Jde například o léky na snížení krevního tlaku ze skupiny ACE-inhibitorů, jejichž vedlejším účinkem je právě dlouhodobý kašel.
Gastroezofageální reflux
Chronický kašel může být příznakem také gastroezofageálního refluxu neboli jícnového refluxu, což je zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Následně dochází k podráždění sliznice jícnu, což se projevuje pálením žáhy, přítomností žaludeční šťávy v ústech a právě i chronickým kašlem, chraptěním či průduškovými a plicními komplikacemi. K příznakům gastroezofegeálního refluxu patří rovněž bolest žaludku a dolní části jícnu.
Histaminová intolerance
Histaminová intolerance má spoustu symptomů, které jsou velmi individuální. Intolerance na histamin se však může neblaze odrážet i v dýchací soustavě a představovat možnou příčinu chronického kašle, chronického škrábání v krku či chronické bronchitidy,
Psychogenní chronický kašel
Velmi specifickým typem chronického kašle je psychogenní kašel. Tento problém nemá přímou spojitost s onemocněním dýchacích cest. Vzniká totiž z psychickým příčin. Psychogenní kašel se objevuje u dospělých, ovšem ještě častěji u dětí. Zpravidla v sobě odráží stres, emoční labilitu nebo citová traumata.
Další příčiny chronického kašle
Chronický kašel má celou řadu dalších příčin. Může se jednat například o projev chronické sinusitidy i o projev rakoviny plic, zejména v pozdějším stádiu tohoto onemocnění. Dlouhodobý kašel může být rovněž příznakem chronické zadní rýmy, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), astmatu nebo může dokonce souviset s onemocněním srdce. Příčinou chronického kašle mohou být také alergie.
Buďte první kdo přidá komentář