Bylinky na zánět šlachy

Zánět šlachy představuje reakci na přetížení svalů, ke kterému došlo při sportu nebo při manuální činnosti. Máte zánět šlachy v zápěstí, předloktí nebo koleni? Poradíme, které bylinky vám pomohou.

REKLAMA

MACA 100 tob.

vyladí hormony

429 Kč

CAIGUA 100 g

podpoří hubnutí

219 Kč

ACAI BERRY BIO 100 g

zpomalí stárnutí

229 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč


Bylinky na zánět šlachy.
Bylinky na zánět šlachy. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Hledáte bylinky na zánět šlachy? Než je použijete, měli byste vědět, jak přesně poznáte, že trpíte zánětem šlach. Toto onemocnění, které nejčastěji postihuje zápěstí, předloktí, koleno, nárt či kotník, se z počátku rozvíjí velmi nenápadně. 

Zánět šlachy: Jak se projevuje a proč k němu dochází?

Když dojde k zánětu šlachy neboli tendinitidě, postižené místo je nejprve mírně citlivé a lehce svědí. Tendinitida se totiž rozvíjí velmi pomalu. Člověk se jí zpravidla všimne až později, kdy je postižené místo zarudlé, oteklé, teplé a nepříjemně bolestivé. Bolesti se objevují nejen při pohybu, ale vyskytují se také bolesti klidové. A právě v tomto případě je na čase zahájit správnou léčbu.

Jaká je vůbec hlavní příčina zánětu šlach? Může za něj nadměrné a dlouhodobé zatěžování, které je způsobené sportem, prací na počítači nebo určitou rutinní manuální činností. Jestliže přetěžované šlachy nemají dostatek času na svou regeneraci, v postiženém místě se začne rozvíjet zánět.

Základní léčba: Klidový režim, studené obklady a změna jídelníčku

Zajímá vás, jakým způsobem léčit zánět šlachy? V první řadě omezte pohyb postižené šlachy. Bolestivé zápěstí, předloktí, koleno, nárt či kotník si tedy zafixuje třeba ortézou nebo obvazem. Postižené místo přitom nezatěžujte a zaujměte klidový režim. Jakmile totiž zůstane v důsledku omezení pohybu v klidu, zánětlivá reakce začne postupně ustupovat a postižená šlacha se bude regenerovat.  

Jestliže vás trápí tendinitida, zaměřte se také na svůj jídelníček. Aby se při léčbě postižená tkáň šlachy lépe regenerovala, začněte jíst více bílkovin, ale také potravin bohatých na draslík, vápník a hořčík. Kvalitní bílkoviny najdete v tofu, tempehu, quinoy, cizrně, čočce, fazolích nebo chia semínkách. Draslík, vápník a hořčík doplníte ideálně prostřednictvím zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, semínek a ořechů.

Při léčbě zánětu šlach si na nemocné místo pravidelně přikládejte studené obklady nebo balíčky s ledem. Pomohou vám také speciální chladivé gely.

Tipy na bylinky na zánět šlachy

Velmi efektivní bylinkovou mastí na choulostivé achilovky je maďarský Salikort.

Díky 14 pečlivě vybraným bylinám v Salikort balzámu pocítí vaše Achillova pata úlevu. Účinky namíchaných bylin jsou známé už staletí a potvrdili je i mnohé výzkumy.

Vydatné zastoupení byliných extraktů účinně působí hlavně při problémech jako poškozený meniskus, karpální tunel, tenisový loket, zánět šlach, zlomeniny a bolesti po úrazech. Díky svému složení Salikort balzám napomáhá odrovnat i karpální tunel a bolesti přírodní cestou.

Zevně můžete užívat přírodní doplňky stravy obsahující látku aescin, která se získává z kaštanu koňského. Tato látka má protizánětlivé účinky a minimalizuje otoky. Ložiska zánětů v postižených šlachách pomáhá likvidovat také pravidelné popíjení odvarů z kůry Vilcacora nebo kůry Chuchuhuasi.

Jak předcházet zánětu šlach? Prevence je důležitá

Prodělali jste tendinitidu v minulosti a chcete jí pro příště předejít? Naučte se některá důležitá pravidla pro její prevenci. Pokud u vás došlo k zánětu šlach v důsledku nadměrného přetěžování určitých svalů při sportu (například hraní tenisu či ping pongu), naučte se před sportováním správně rozehřát všechny svaly svého těla. Od tohoto typu sportu si také dostatečně odpočiňte a začněte se pravidelně věnovat jiné sportovní aktivitě, při níž zapojíte všechny svaly svého těla.

A co když se u vás objevil zánět šlach v důsledku rutinní práce na počítači nebo manuální činnosti? V tom případě se naučte dělat během práce přestávky a namáhané svaly pravidelně protahovat. Ať už při práci sedíte, nebo sedíte, vždy se běžte také během přestávky projít. Účinnou prevencí proti tendinitidě pro vás bude rovněž pravidelná a přiměřená sportovní aktivita, která bude zaměřená na všechny svaly vašeho těla.

REKLAMA

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GARCINIA 100 g

podpoří hubnutí

169 Kč

AŠVAGANDA 100 tob.

přináší klid

469 Kč

KONOPNÉ SEMÍNKO 500g

dodá zdravé tuky

369 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*