
Škornice obsahuje chemikálie, jež mohou pomoci zvýšit průtok krve a zlepšit sexuální funkce. Obsahuje také fytoestrogeny – chemické látky, které působí podobně jako hormon estrogen.
Lidé užívají škornici k léčbě k erektilní dysfunkce, sexuálních problémů, slabých a křehkých kostí, k léčbě zdravotních problémů po menopauze a dalších stavů.
Využití a účinnost
- Slabé a křehké kosti (osteoporóza). Užívání specifického extraktu škornice po dobu 24 měsíců v kombinaci s doplňky vápníku snižuje úbytek kostní hmoty páteře a kyčlí u žen po menopauze lépe než užívání samotného vápníku. Chemikálie v extraktu působí trochu jako hormon estrogen
- Zdravotní problémy po menopauze. Užívání extraktu škornice po dobu 6 měsíců může snížit cholesterol a zvýšit hladinu estrogenů u žen po menopauze
- Bronchitida
- Problémy s ejakulací
- Erektilní dysfunkce (ED)
- Únava
- Srdeční choroby
- Vysoký krevní tlak
- Bolesti kloubů
- Onemocnění jater
- Ztráta paměti
- Sexuální problémy
- Další potíže
Extrakt ze škornice je při krátkodobém užívání naprosto bezpečný. Užívání extraktu ze škornice obsahující účinnou icariin lze bezpečně užívat po dobu až 6 měsíců.
Pouze osobám s citlivým žaludkem doporučujeme užívat škornice 14 dní a posléze si dát 14 dní pauzu.
Vědci prokázali účinnost pro muže
Výzkumníci tvrdí, že ze škornice extrahovaná a speciálně upravená látka icariin může být nejen stejně účinná jako slavná modrá pilulka, ale zároveň má mnohem méně nežádoucích účinků.
Mario Dell’Agli z univerzity v italském Miláně společně s kolegy kolegové testovali čtyři rostliny, které se používají jako přírodní afrodiziakum v tradičních kulturách s cílem najít alternativu k modré pilulce. A našli právě škornici.
Účinná látka v modré pilulce brzdí působení enzymu nazývaného fosfodiesteráza-5 (PDE5). Protože PDE5 pomáhá řídit průtok krve do penisu, snížení jeho aktivity podporuje mužskou erekci.
Z testovaných rostlin nakonec badatelé vyhodnotili škornici jako jedinou, která účinně tlumí účinnost enzym PDE5. Svým zjištěním tak potvrdili výsledky předchozí studie, která ukázala, že látka icariin, kterou škornice obsahuje, je inhibitorem, tedy blokátorem PDE5.
Je však nutno dodat, že účinná látka v modré pilulce je stále mnohanásobně účinnější než icariin. Jenže vše má své pro a proti.
Modrá pilulka poškozuje zrak i sluch, škornice nikoliv
Bohužel účinná látka v modré pilulce ovlivňuje další enzymy, z nichž některé jsou nezbytné pro zrak a funkci srdce. V důsledku toho lidé, kteří mají srdeční a jiné kardiovaskulární problémy, nesmějí modrou pilulku užívat. Někteří její uživatele občas trpí poruchami svého zraku a také i sluchu.
Užívání škornice je naprosto bezpečné
Obecně se doporučuje 2 x denně 2 kapsle, případně navíc ještě 2 kapsle hodinu před samotným stykem. V případě užívání práškového extraktu užívejte 2 x denně 2 mocca lžičky plus dvě před samotným stykem.
Zvláštní opatření a upozornění
Těhotenství: Škornice není při užívání v průběhu těhotenství pravděpodobně bezpečná. Mohla by poškodit vyvíjející se plod. Vyvarujte se proto jejího užívání během těhotenství.
Kojení: O tom, zda je škornice bezpečná při kojení, neexistuje dostatek informací. Během kojení tedy škornici raději neužívejte.
Poruchy krvácení: Škornice může zpomalit srážení krve, což může zvýšit riziko krvácení. Užívání škornice může zhoršit poruchy krvácivosti.
Hormonálně citlivé nemoci a rakovina: Škornice se chová jako estrogen a u některých jedinců může zvýšit jeho hladinu. Škornice může zhoršit některé nemoci citlivé na hormony, jako je rakovina prsu a dělohy.
Operace: Škornice může zpomalit srážení krve. Může tak dojít ke zvýšení rizika krvácení během operace. Přestaňte proto škornici užívat alespoň 2 týdny před operací.
Lékové interakce
Mírná interakce
Pokud užíváte následující léčiva, buďte opatrní.
Léky, které zpomalují srážení krve (antikoagulancia / antiagregancia) reagují se škornicí.
Škornice může zpomalit srážení krve. Užívání škornice spolu s léky, které také zpomalují srážení krve, může zvýšit riziko vzniku podlitin a krvácení.
Mezi léky, které zpomalují srážení krve, patří například aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, další), ibuprofen (Advil, Motrin a další), naproxen (Anaprox, Naprosyn a další), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin) a další.
Léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziva) reagují se škornicí
Škornice snižuje krevní tlak. Užívání škornice spolu s léky na vysoký krevní tlak může způsobit nadměrný pokles krevního tlaku.
Mezi léky na vysoký krevní tlak patří například kaptopril (kapototin), enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), valsartan (Diovan), diltiazem (Cardizem), amlodipin (Norvasc), hydrochlorothiazid (HydroDiuril), furosemid (Lasix) a mnoho dalších.
Buďte první kdo přidá komentář