Díky tomuto přístupu ayurvéda hledá příčinu onemocnění v životní nerovnováze, ze které potom pramení onemocnění těla, které je složeno z 5 základních elementů, jimiž jsou:
Éter
Vzduch
Oheň
Voda
Země
Elementy jako základ kosmu
Ayurvéda vnímá, že vše co vidíme, slyšíme, cítíme je stvořeno z elementů a jejich vzájemnými kombinacemi mezi sebou. Pro praktika ayurvédy je svět a život ve své podstatě jednoduchý a proto studuje klíčové informace, které mu odhalují podstatu kosmu a díky nimž může následně nalézat skutečné příčiny vzniklé nerovnováhy.
Skutečná nerovnováha v organismu vzniká, když člověk jedná v rozporu s tím, jak myslí a myslí v rozporu s tím, jak cítí. Každý jedinec je dennodenně vystavován působením a vlivům svého okolí. Proto prostředí, ve kterém se každý z nás nachází, hraje velmi velkou podstatu v tom, zda je naše tělesná i psychická rovnováha zachována či nikoliv.
3 dóši a jejich působení
Lidské tělo stvořené z elementů je řízeno 3 základními elementárními regulátory – dóši, které mají na starosti vyrovnávat a udržovat humorální rovnováhu v organismu.
Ayurvéda říká, že každý během narození dostane od svých rodičů konstituci, která reprezentuje naší přirozenost. V průběhu života se tato konstituce mění a naráží na vnější prostředí. Naše konstituce je tvořena silou a působením dóš. Na tomto základě hovoříme o lidských konstitucích, které dělíme na 3 základní typy.
Konstituční typy
Ayurvéda dělí člověka na základní 3 konstituce, dle dóš, které je ovládají a těmi jsou Vátta, Pita a Kapha.
Váta má na starosti regulaci elementu éteru a vzduchu.
Na tělesné úrovni se tak stará o velikosti a různé formace, tak samo jako o nervovou soustavu a veškeré pohyby v těle (pohyb krve, pohyb potravy ve střevech atd.). Lidé, kteří mají dominující tuto dóšu jsou buď úplně malí nebo vysocí, ale většinou lehcí lidé, kteří horko těžko nabírají tuk nebo svalovou hmotu. Jejich posílená nervová soustava jim však umožňuje lépe zpracovávat informace a proto jsou většinou komunikativnější a mentálně fungující než ostatní dva typy.
Pita má na starosti regulaci elementu ohně a vody.
Na tělesné úrovni se tak stará a jakoukoliv metabolickou a chemickou přeměnu a tvorbu energie. Tedy má na starosti trávení a trávící oheň agni, který je velice důležitý a je třeba ho udržovat aktivní. Dále má na starosti taky účinnost a efektivitu svalové soustavu a očí. Lidé s převahou dóši pita mají silné trávení a jsou horkokrevní, většinou chodící radiátory. Velice snadno se podráždí, když mají hlad a ten mají často. Většinou nad věcmi nepřemýšlí, ale spíše konají – potřebují být v akci. Jsou středního vzrůstu, těžko nabírají tuk, ale dobře nabírají svalovou hmotu.
Kapha má na starosti element vody a země.
Ano, element vody je řízen dvěma dóši. Na tělesné úrovni tato dóša ovlivňuje celkovou tvorbu tkání, hlavně kostí, zubů a zásoby tuku. Lidé s převažující Kaphou většinou nikam nespěchají, na všechno důležité si dělají čas, jsou prakticky zaměření a mají tendence hromadit věci
Při studiu těchto konstitucí je nutno podotknout, že lidé se rodí s různou kombinací dóš a čisté jednotlivé typy nejsou moc k vidění.
Jak se stát praktikem
Praktikem se může stát úplně kdokoliv. Účinky toho když se necháte vést ayurvédskými doporučeními a věděním se dostavují okamžitě.
Na co však správný praktik dbá je strava, denní režim v ayurvédě nazvaný dinačarja a kvalitní trávicí oheň zvaný agni. Tyto tři věci tvoří základní kámen ayurvédské prevence zdraví proti onemocnění.
Ale o tom si více řekneme v dalším díle. Těšíme se na vás a přejeme vám krásny zbytek dne plný energie života.
Buďte první kdo přidá komentář