Bolest čelistního kloubu je častý stomatologický problém

Začal vás náhle bolet čelistní kloub na jedné straně tváře? K této nepříjemnosti může dojít z řady příčin, nejčastěji však jde o stomatologický problém. Jak se bolesti čelistního kloubu, která dokáže pořádně ztrpčit život, zbavit nebo ji alespoň zmírnit?

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

ENERGIZÁTOR 30 ml

vyšší energie

2391 Kč

GOTU KOLA 10:1 20g

zpomalí stárnutí

199 Kč

CAIGUA 100 tob.

zdravé tělo

419 Kč


Bolest čelistního kloubu je častý stomatologický problém.
Bolest čelistního kloubu je častý stomatologický problém. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Bolest čelistního kloubu umí pěkně potrápit. Alespoň jednou v životě ji na jedné straně tváře zažil snad každý z nás. Čelistní neboli temporomandibulární kloub spojuje lebku a čelist. Velmi často však z různých příčin dochází k jeho poruchám, které se projevují především zvýšenou bolestivostí. Dobrou zprávou je, že tento problém můžete účinně řešit.

REKLAMA
muay active cream - Bolest čelistního kloubu je častý stomatologický problém

Bolest čelistního kloubu: Jaké jsou její hlavní příčiny?

K poškození čelistního kloubu dochází ze spousty příčin. Jde zejména o poranění či infekci v oblasti čelistního kloubu nebo o poškození chrupavky tohoto kloubu. Za bolest čelistního kloubu dále může:

 • artritida

 • chybějící zuby

 • růst zubů moudrosti

 • nesprávné broušení zubů, na základě čehož se změní postavení čelisti

 • nesprávné srovnání zubů

 • nepřirozené protažení čelisti, například v důsledku vložení dýchací trubice při operaci

 • skřípání zuby během spánku

Nejčastější projevy poruchy čelistního kloubu

Porucha čelistního kloubu má hned několik příznaků. Kromě bolesti samotného čelistního kloubu a jeho okolí se může přidat bolest celé tváře, bolest střílející do ucha, bolest hlavy i bolest zad. Daná míst mohou také nepříjemně otékat.

Postižený má rovněž problém plnohodnotně otevřít ústa. Může dojít i k tomu, že se mu při otevírání úst zasekne čelist. V čelistním kloubu dále lupe, praská nebo skřípe. Tuto bolestivost čelistního kloubu dále doprovází nepříjemný či nepřirozený skus zubů.

Bolest čelistního kloubu a její přirozená léčba

Bolesti čelistního kloubu se zkuste zbavit nejlépe přirozenou cestou. Pokud vydržíte, váš problém vymizí během několika týdnů, výjimečně měsíců. Trvalou úpravu svého chrupu, posun čelisti do správné polohy pomocí dlahy, nebo dokonce chirurgický zákrok berte opravdu jako výjimečné řešení. Co vám tedy při přetrvávající bolesti čelistního kloubu opravdu pomůže?

Obraťte se na přírodní analgetika

Tlumit bolest nemusíte pouze kupovanými léky. Bolestivost čelistního kloubu dokážou zmírnit přírodní analgetika. Od bolesti vám uleví například pravidelné popíjení odvaru z kůry Vilcacora nebo kůry Chuchuhuasi.

Při tišení bolesti vám pomůže také konzumace čerstvého zázvoru a kurkumy, které mají navíc protizánětlivé účinky. Ústní dutinu můžete kloktat odvarem ze šalvěje lékařské. Otok a bolest čelistního kloubu zmírní i potírání vnější strany tváře Muay Thai krémem, který má analgetické účinky. Použít můžete dále konopný balzám nebo Maximum balzám. Analgetické, protizánětlivé a zklidňující účinky mají na váš bolestivý čelistní kloub také zevní obklady z odvaru z kostivalu lékařského nebo z kůry Vilcacory.

Pomůže vám teplo a odpočinek

Na svůj bolestivý čelistní kloub zkuste přikládat také klasické teplé obklady. Právě teplo pomůže uvolnit svaly v oblasti čelistního kloubu a zmírnit bolestivost a ztuhlost. Pokud je to možné, nechte svou čelist co nejvíc odpočívat. Do svého každodenního jídelníčku zařaďte velmi měkké potraviny, které nevyžadují nadměrné žvýkání. Co dalšího vám, když vás skolí bolest čelistního kloubu, pomůže?

 • Pravidelné masírování postižené oblasti, které uvolní bolest a napětí v čelisti.

 • Mírné protahování čelisti

 • Změna polohy při spánku. Nespěte na bolestivé straně tváře.

 • Chránič čelisti nasazovaný na noc.

Bolest čelistního kloubu vyřešíte i u specialisty

Pokud u vás bolest čelistního kloubu přetrvává a nedá se vydržet, obraťte se na specialistu, a to nejlépe na stomatologa. Právě zubař může váš problém vyřešit například broušením zubů, čímž upraví váš skus. Pomůže vám rovněž použití dlahy pro posun čelisti do správné polohy nebo návštěva ortodoncie. Chirurgický zákrok berte opravdu jako poslední možnost.

REKLAMA

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

SAMOLEPKA 1 ks

posílení duše

89 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

899 Kč

KOTVIČNÍK plody 100 tob.

hormonální rovnováha

429 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*