Bolest achilovky dokáže příšerně potrápit

Když se řekne bolest achilovky, své o tom vědí především profesionální a rekreační běžci. S bolestivou Achillovou šlachou doprovázenou otokem se ovšem může potkat kdokoliv z nás. Jak tento problém léčit přírodní cestou, abychom mohli opět fungovat?

REKLAMA

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

219 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Bolest achilovky dokáže příšerně potrápit.
Bolest achilovky dokáže příšerně potrápit. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Bolest achilovky může postihnout kohokoliv, protože se jedná o šlachu, která je nejsilnější v našem těle. Používáme ji nejen při běhu, ale i při chůzi. Svou nejdůležitější funkci konkrétně plní během tzv. odvalení nohy od země. Pokud tuto šlachu nadměrně zatížíme, nebo si ji dokonce poraníme, bolest achilovky nás může odstavit z běžného provozu na velmi dlouhou dobu.

Nepříjemná bolest achilovky vás může sužovat hned z několika důvodů. Nejčastěji jde o příznak zánětu Achillovy šlachy. Při nadměrné fyzické zátěži jste si ovšem mohli achilovku také poranit, a tak máte co do činění s jejím zhmožděním, nebo dokonce prasknutím.

Bolest achilovky často signalizuje zánět

Pokud běháte profesionálně, nebo rekreačně, jistě jste už bolest achilovky zakusili na vlastní kůži. Při každém kroku se totiž na Achillovu šlachu přenese váha celého těla. V případě běhu se tato váha zvýší dvacetinásobně, takže zatížení achilovky je opravdu extrémní. I když jde o nejpevnější šlachu našeho těla, vlivem této zátěže může vzniknout nejen akutní poranění. Může se u vás rozvinout také zánět.

Jak zánět Achillovy šlachy vzniká? V důsledku dlouhodobého přetěžování dolních končetin, běhu na tvrdém terénu i nošení špatného typu obuvi. Na vině je rovněž nesprávná technika běhu a chůze. Odtud je jenom malý krůček k nepříjemnému zánětu, jehož léčba je velmi zdlouhavá.

Neléčený zánět vyvolává chronické potíže

Vysoká zátěž Achillovy šlachy tedy nejčastěji vede k jejímu zánětu. Toto onemocnění se projevuje zejména bolestivostí achilovky a jejím otokem. Při zánětu se bolest achilovky nejčastěji objevuje po fyzické zátěži, ale také v jejím průběhu. Jestliže budete tuto skutečnost přehlížet, zánět může přejít do chronické fáze, která je už bohužel řešitelná pouze chirurgickým zásahem.

shutterstock 165117392achilovka2 final 300x277 - Bolest achilovky dokáže příšerně potrápitPokud jste u sebe tedy nově zpozorovali bolest achilovky, která je příznakem počínajícího zánětu, kromě klasické léčby vám při řešení tohoto problému pomohou bylinky i další přírodní přípravky.

Jak zmírnit bolest achilovky přírodní cestou

Jestli potřebujete zmírnit bolest achilovky, která signalizuje počínající zánět, na bolestivé místo pravidelně nanášejte mast z kořene kostivalu lékařského. Pomůže vám rovněž mast z kaštanu koňského, který díky látce aescin tlumí otoky a působí protizánětlivě. Počínající zánět Achillovy šlachy můžete zevně léčit také mastí, krémem či sprejem z arniky horské. Vnitřně lze používat například odvar z peruánské rostliny vilcacora, která má výrazné protizánětlivé účinky.

Bolest achilovky souvisí rovněž s nedostatkem jódu. Doplnit jód v těle vám pomohou také mořské řasy Arame nebo Laminárie. Při bolestivých stavech Achilovy šlachy doplňte i další minerály. Zaměřte se především na zvýšený příjem draslíku a hořčíku.

Před chronickým zánětem achilovky vás ochrání také tato pravidla

V případě, že se u vás bolest achilovky objeví, není radno ji podceňovat. Z neléčeného zánětu Achillovy šlachy se může stát chronické onemocnění. S ohledem na své zdraví se proto zkuste držet i následujících pravidel.

  1. Jakmile se u vás poprvé objeví bolest achilovky, měli byste se dále zbavit svých starých sešlapaných bot. Pořiďte si naopak pevnou zdravotní obuv, anebo si do nové klasické obuvi kupte alespoň ortopedické vložky.
  2. Od bolestí Achillovy šlachy si rovněž ulevíte střídavými koupelemi v teplé a studené vodě
  3. Při prvních bolestech achilovky přestaňte své nohy zatěžovat a rozhodně omezte běhání. Nikdy neběhejte přes bolest, vaše potíže by se jenom zhoršily.
  4. Běhejte v přírodním terénu, nikdy ne na tvrdém povrchu.
  5. Při běhání používejte správnou běžeckou obuv.
  6. Před běháním své tělo dostatečně protáhněte. Totéž zopakujte i po tréninku.
  7. Pokud vyznáváte rekreační běh, neběhejte pro rychlost a výkon, ale spíš pro zábavu. Rozhodně své tělo nadměrně nezatěžujte.
REKLAMA

VILCACORA 100 kapslí

detoxikace

429 Kč

MUAY KRÉM 100 g

odstraní bolest

349 Kč

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

BRAHMI 100 tob.

přetaktuje váš mozek

469 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*