
Bipolární porucha je jízdou na horské dráze, kdy pronikavě střídáme nálady z jednoho extrému do druhého. Období radostné euforie navazuje na fázi hluboké deprese, což se neustále opakuje. Výsledkem je sestupná spirála, kdy se deprese stávají hlubší a bezvýchodnější. Naštěstí existuje východisko.
Bipolární porucha a její fáze
Nejtypičtějším a především nejviditelnějším příznakem bipolární poruchy je fáze deprese. Jsme unavení, zcela bez nálady, chybí nám radost ze života.
Nic se nám nechce. Neexistuje snad způsob, jak se motivovat. Pokud ano, jde to velmi ztěží. Když se k něčemu přece jen přinutíme, protože okolnosti to vyžadují, velmi rychle nám dojde energie a jsme zpátky tam, kde jsme byli.

Bipolární porucha je tak mnohdy spojena s myšlenkami na sebevraždu.
Když období deprese přejde, dostáváme se naopak do fáze mánie, nadšení, extrémní radosti. Na první pohled by se dalo říci, že je to skvělé, ale není. Mnohdy nejsme schopni kontrolovat své jednání, v naválu nadšení můžeme jednat velmi neuváženě až lehkomyslně.
Bipolární porucha ve fázi mánie nám může způsobit hodně starostí, až přijde opět období deprese. Často si můžeme půjčit větší obnos peněz na rozjezd nějakého slibného projektu, který ovšem v pozdějí fázi deprese nejsme schopni zvládnout. Buď v důsledku skutečnosti, že jsme v návalu radostného nadšení projekt přecenili. Anebo ne, myšlenka byla životschopná. Jenže v následné fázi deprese se nám už nedostává energie ji dotáhnout do konce.
Bipolární porucha – léčba
Většina lékařů tvrdí, že bipolární porucha se dá léčit jedině za pomocí antidepresiv. Že se bez léků neobejdeme. Zda tomu tak skutečně je či není, nebudeme zde rozebírat. Každopádně k tradiční léčbě existuje rovněž léčba alternativní, které antidepresiva minimálně dobře doplňuje.
V první řadě je nutno si uvědomit, že bipolární porucha se musí začít léčit od samotného duševního stavu, kterým trpíme. Najít příčinu, která se mnohdy ukrývá již v dětství. Zřejmě nějaké trauma, křivda, cokoliv bolestivého, co se nám stalo, my jsme na to zapomněli, ale zároveň se to stalo součástí naší osobnosti. Je zkrátka nutno vyhledat schopného psychoterapeuta.
Co se týče přírodní alternativní léčby, bipolární porucha vyžaduje citlivý výběr bylinek, které nás podpoří v jednotlivých fázích.
Lék na fázi deprese
Na depresi se nám osvědčila bylinka Kratom z jihovýchodní Asie. Je však nutné upozornit, že existuje mnoho odrůd, které se liší svými účinky. Některé jsou euforizující, jiné naopak velmi sedativní.
V eshopu Energie života jsme na základě vlastních zkušeností vybrali odrůdu Maeng Da od našeho prověřeného dodavatele z Indonésie.
S touto pečlivě vybranou odrůdou se bipolární porucha bude projevovat minimálně. Budete mít chuť do práce, budete se lépe soustředit, motivovat, celkově se lépe cítit, až mírně euforicky, ale v optimální míře. Důležitou podmínkou účinkování je fyzický pohyb. Máme zkušenosti, že v případě absence fyzického pohybu může Kratom po 14-ti dnech užívání přestat učinkovat.
Zároveň máme velmi dobré zkušenosti se současným užíváním indické byliny Ašvaganda, která se s Kratomem dobře doplňuje a navozuje v těle harmonii.

Lék na fázi mánie
Když bipolární porucha přejde do fáze mánie, potřebujeme naopak zklidnit, abychom jednali stále energicky, ale zároveň uváženě, prozíravě, promyšleně. Potřebujeme zkrátka něco, co nás příjemně srovná, aniž bychom se dostali do přílišného útlumu.
Ve fázi mánie se nám osvědčila bylinka Kava Kava z Polynésie s vysokým obsahem kavalaktonů. Když máme až příliš energie, což nám může snižovat míru racionálního uvažování, kava kava nám pomůže jednat vyváženě, ale zároveň stále lidsky, vřele, aniž bychom se cítili otupěle a odcizeně.
Pro celkové povzbuzení mozkové činnosti a vyladění obou hemisfér navíc ještě doporučuji Gotu Kolu.
V případě jakýchkoliv otázek se můžete na mne obrátit na e-mailu magazin@energiezivota.com.
Buďte první kdo přidá komentář