Barva moči: Co vypovídá o vašem zdraví?

Nikdo nemluví o moči zdvořile, ale vypovídá o nás hodně.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč


Barva moči: Co vypovídá o vašem zdraví?
Barva moči: Co vypovídá o vašem zdraví? foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Její vůně, konzistence a barva moči jsou důležité znaky, které prozrazují náš způsob života a zdraví. Mění se v závislosti na tom, co jsme právě snědli nebo konzumovali v poslední době. Také mohou naznačovat různá onemocnění, o kterých ani netušíme.

Moč tvoří zejména voda (minimálně 95 %) a zbytek představuje složitá konzistence prvků, jako jsou močovina, chlorid, sodík, draslík, kreatinin a další rozpustné ionty a také různé anorganické a organické látky. Nejběžnější barva moči je žlutá, která je vyvolána existencí urobilinu.

Jde o biochemický odpadní produkt vytvořený ze starých, rozpadlých červených krvinek. Naše tělo produkuje denně asi dva miliony nových červených krvinek a třídí stejné množství starých. V následující části si můžete přečíst význam jednotlivých barev své moči:

1. Průzračná barva moči

Vypadá jako voda. Bezbarvá moč může naznačovat převodnění organismu. I když není až tak nebezpečné jako dehydratace, nadměrná hydratace může rozředit esenciální soli, jako jsou elektrolyty, které způsobují nepříjemnou chemickou nerovnováhu v krvi.

2. Světle žlutá barva

Má světlou slámovou barvu. Je normální a vypovídá o tom, že jste dobře hydratovaní. Pokračujte ve skvělé práci.

3. Zakalená barva moči

Vypadá jako nečisté Martini. Pokud má barva moči podobu špinavého Martini, můžete mít infekci močového měchýře. Zákal pochází z hlenu, tkání a bílkovin, které jsou poškozené a splývají.

4. Mírně žlutá barva

Vypadá jako limonáda.

Můžete být dehydratovaní. Najděte si čas na pití vody.

5. Tmavě žlutá barva moči

Vypadá jako jablečný džus.

Určitě jste nic nepili nebo užíváte příliš mnoho vitamínů skupiny B.

6. Oranžová barva

Vypadá jako rýže.

Fajn, teď jste skutečně dehydratovaní a potřebujete vodu! „Oranžová barva moči může naznačovat i přítomnost žlutého bilirubinu, což je vedlejší produkt přirozeného rozpadu starých červených krvinek,“ varuje Jill Buckley z Interní kliniky na Kalifornské univerzitě.

Tato barva moči může být způsobena i žlučníkovými kameny, které ucpávají žlučovody a vylučují bilirubin, nebo také onemocněním jater. Mohou vám pomoci některé léky na infekci močových cest.

7. Růžová barva moči

Vypadá jako bílá odrůda vína Zinfandel.

Jedli jste včera hodně červené řepy? To může být příčina. Ale problém může být i ve vaší krvi. „Jediná kapka krve v moči ji zabarví dorůžova,“ říká Sur.

Ačkoliv praktický lékař by z toho nemusel dělat velký problém, Sur říká, že krev v moči vyžaduje pozornost urologa, protože by mohla být způsobena infekcí, nebo poukazovat na počáteční stadium rakoviny močového měchýře.

S největší pravděpodobností to však není rakovina, ale jistota je jistota.

8. Tmavší růžová barva

Vypadá jako Cabernet.

Tato barva může naznačovat, že v moči je více krve, což může být signálem potenciální infekce močového měchýře nebo rakoviny. Ledvinové kameny, kterými trpí asi 10 % populace, mohou také způsobit krev v moči, stejně jako méně běžné močové kameny.

9. Tmavě růžová barva moči

Vypadá jako červené víno.

Fajn, to je velké množství krve. A co je ještě více znepokojující, je skutečnost, že by mohlo jít o starou krev, která ztmavne, když vznikne embolie, nebo se zkazí. „Přítomnost staré krve je velmi znepokojující, protože naznačuje značné množství krve,“ varuje Sur.

Chyba je vždy v péči: Pokud existuje velké množství (možná staré) krve v organismu, je třeba upozornit na vnitřní problém. Je důvod k obavám, ale rakovina se nedá diagnostikovat jinak než z krevního testu.

10. Hnědá barva moči

Vypadá jako káva.

Speciální léky, jako jsou Chlorochin k léčbě malárie a antibiotikum Metronidazol, mohou způsobovat hnědou barvu moči. Podle kliniky Mayo ji může způsobovat i přejedení se Fava fazolkami nebo rebarborou.

Kávový vzhled moči může být způsobený onemocněním jater a ledvin nebo příliš těžkým cvičebním postupem. Vaše svaly využívají červené barvivo myoglobin, které váže kyslík a mění ho v energii.

Pokud to přeháníte ve fitness centru a vyvoláváte si značné poškození svalů, myoglobin může proniknout do krevního oběhu a dostat se až do moči, což způsobí její hnědé zbarvení.

Rozhodně vyhledejte lékaře, aby vám vyšetřil hladinu myoglobinu v moči. Příliš vysoká hladina myoglobinu může ohrozit ledviny a vést až k jejich selhání.

11. Modrá/zelená barva

Vypadá jako sklenička želatiny.

Je možné, že konzumujete hodně potravin obsahujících syntetická barviva, díky kterým moč nabyde křiklavé barvy.

S největší pravděpodobností se však jedná o negativní účinky léků, jakým je Uribe, který se používá k léčbě infekce močových cest.

Tento jev je způsobený obsahem methylenu, který má modrou barvu. Není to nic, kvůli čemu byste se měli stresovat.

Pokračujte v užívání přípravku a zároveň pijte dostatečné množství vody a těšte se z tohoto úkazu. (zpracovalo: vylectese.cz)

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

419 Kč

GUARANA 100 kapslí

energie do života

429 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč

PARA ořechy 250 g

doplní důležitý selen

259 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*