Barva moči a její nebezpečné odstíny

Normální barva moči se pohybuje od světle žluté a po tmavě žlutou. Pokud však dojde ke změně její barvy, něco se ve vašem těle děje. Na které barvy moči značící zdravotní potíže byste si měli dát extra pozor?

REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

729 Kč

MONOATOMICKÉ ZLATO

vyšší vědomí

1851 Kč


Barva moči a její nebezpečné odstíny.
Barva moči a její nebezpečné odstíny. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Barva moči může být varovným znamením, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Není proto od věci, když si po vykonání malé potřeby prohlédnete její zbarvení. Pokud se vaše moč zbarví do neobvyklých odstínů, raději zbystřete. Které barvy moči pro vás tedy představují zdravotní riziko?

Zakalená moč

Ideální moč je čirá se světle žlutým odstínem, a to bez zakalení. Jestliže jste si u sebe všimli zakalené moči, příčin tohoto problému může být více. Zakalení může odkazovat na přítomnost bakterií v moči, signalizuje rovněž přítomnost krystalků fosforečnanu vápenatého.

Zakalená moč bývá zpravidla jedním z příznaků infekce močových cest.  Jestli při vykonávání malé potřeby cítíte pálení, řezání či bolest, začněte tento zdravotní problém urychleně řešit. Z přírodních prostředků vám na zánět močových cest pomůže například tinktura z lichořeřišnice, čaj z medvědice lékařské či urologický čaj. Od mírné bolesti a pálení močové trubice vám uleví peruánská bylina Cola de Caballo.

Narůžovělá až červená barva moči

Tento odstín poukazuje na přítomnost krve v moči. Pokud jej u sebe zaznamenáte, rozhodně zpozorněte. Můžete totiž trpět opět zánětem močových cest. Narůžovělá až červená moč je však příznakem i ledvinových kamenů či zvětšené prostaty, v krajním případě rakoviny močového měchýře nebo ledvin. Za zčervenání moči mohou rovněž některé léky, a to zejména antibiotika, antipsychotika nebo projímadla. K červené barvě moči dochází také při otravě rtutí nebo olovem.

Tmavě žlutá barva moči

Zaznamenali jste, že máte tmavě žlutou až oranžovou barvu moči? V tom případě velmi málo pijete a vaše moč je silně koncentrovaná. To znamená, že obsahuje vysoký podíl urochromu a málo vody. Tmavě žlutá barva moči tedy poukazuje na to, že je vaše tělo dehydratované, kvůli čemuž byste měli začít přijímat více tekutin. V průběhu dne proto vypijte ideálně dva litry čisté neperlivé vody.

Tmavě hnědá barva moči

Tento odstín moči signalizuje velmi vážná onemocnění. Dochází k němu při akutní glomerulonefritidě, což je onemocnění ledvin, které ztrácejí schopnost odvádět přebytečné tekutiny a odpadní látky. Za hnědý odstín moči mohou také některé poruchy jater, jako je hepatitida nebo cirhóza jater.

Bezbarvá barva moči

Je naopak vaše barva moči bezbarvá či velmi slabě žlutá? Tento odstín značí, že jste vypili najednou mnohem více vody, než vaše tělo potřebovalo. Bezbarvá moč však může odkazovat i na cukrovku nebo selhání ledvin. Za tento odstín moči často mohou i léky na vysoký krevní tlak nebo léky na odvodnění.

Modrá či zelená barva moči

Užíváte antihistaminika, antidepresiva, léky na nevolnost nebo protizánětlivé léky? Právě tyto preparáty mohou výrazně ovlivnit barvu moči. Často moč zabarvují do modrého nebo zeleného odstínu.

Za barvu moči mohou i některé potraviny

Konečnou barvu moči může ovlivnit také konzumace některých potravin nebo nápojů, které obsahují určité potravinářské barvivo. Jak je to konkrétně?

  • Načervenalá barva moči vzniká například po nadměrné konzumaci červené řepy nebo červeného potravinářského barviva.
  • Za modrou či zelenou barvu moči mohou potravinářská barviva obsažená například v nápojích.
  • Za nazelenalou barvu moči může rovněž nadměrné konzumace chřestu.
  • Oranžová či sytě žlutá moč vzniká vlivem vysokého příjmu vitaminů skupiny B (zejména vitaminu B2), vitaminu C nebo beta-karotenu.
REKLAMA

MACA 100 g

vyladí hormony

149 Kč

MACA černá BIO 100 g

posílí paměť

219 Kč

AŠVAGANDA 50 g

přináší klid

149 Kč

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

1099 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*