Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?

Poprvé jsem quinou vyzkoušela asi před čtyřmi lety a musím vám říci, že mi nechutnala. Byla na mě příliš hořká a voněla nevábně. Má první porce quinoy skončila v odpadkovém koši. Přemýšlela jsem, co dělat se zbylými semínky z balení, když jsem si někde přečetla, že hořké chuti je lze zbavit jejich namáčením před úpravou. Zkusila jsem to a fungovalo to!

REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?
Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tu hořkou chuť, kterou někteří lidé cítí (včetně mne), má na svědomí látka zvaná saponin. Saponin v přírodě odpuzuje hmyz a ptáky. Přestože mnozí výrobci jeho většinu odstraní tak, že quinoa semínka předmyjí a tím samozřejmě prodraží, někteří lidé stále cítí jeho pachuť. Pokud jste jako já a tato typická příchuť qinoy vám vadí, opravdu vám doporučuji ji před úpravou namočit, funguje to! Včetně u quinoy přírodní, tedy neprané.

Od té doby, co vím, jak se zbavit saponinu, je quinoa stálou součástí mojí kuchyně. Jím ji na snídani, přidávám do salátů, polévek a servíruji jako přílohu. Naučila jsem se ji milovat, protože je univerzální a snadno se připravuje. Dokonce ji můžete dát do mrazáku, pokud jí uvaříte nadbytek.

Co je a není quinoa

Quinoa je spíše bylina než skutečné obilí. Díky své vysoké nutriční hodnotě si získala reputaci jako superobilovina. Quinoa má nízký glykemický index, je bezlepková a považuje se za kompletní protein, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.

Některé články na internetu tvrdí, že oblíbenost quinoy v západním světě má negativní dopad na obyvatele Jižní Ameriky. Nejsem si jistá, co je na tom pravdy, ale myslím si, že je důležité zmínit, že quinoa se pěstuje také v Kanadě a ve Spojených státech.

Pokud si tedy nechcete kupovat quinou z Jižní Ameriky, zkuste se poohlédnout po produktu vypěstovaném jinde.

Quinoa jako zrnka, mouka či vločky

Nejoblíbenějším způsobem přípravy quinoy je vaření celých zrnek. Z quinoy lze připravit také mouku, vločky a pufované cereálie. Mouku z quinoy nepoužívám samostatně, protože ji nemůžu namočit jako semínka, takže pokrmy připravené pouze z této mouky mi nechutnají. Naučila jsem se však používat ji v kombinaci s jinými druhy mouky a funguje to perfektně.

Nedávno jsem zkoušela pufovanou quinou a k mému překvapení vůbec nemá hořkou příchuť. Pufovaná quinoa má však vysoký glykemický index, a proto by se měla konzumovat pouze příležitostně. Používám ji při pečení jako náhražku za pufovanou rýži a funguje to opravdu dobře.

Jak připravit quinou

  1. Quinou dejte do šejkru, zalijte studenou vodou a nechte ji namáčet 30 minut až 4 hodiny. Občas ji šejkrem důkladně protřepejte. Nakonec ji sceďte a ještě jednou ji řádně propláchněte. Zbavíte ji tak veškerých zbytků saponinu (přírodního repelentu), který způsobuje hořkou chuť.
  2. Vařte v hrnci na sporáku nebo v hrnci na rýži. Budete potřebovat jeden díl quinoa a 2 díly vody. K tomu můžete přidat bobkový list, hřebíček a nové koření.
  3. Přiveďte k varu, ztlumte plamen a přikryjte. Vařte na mírném ohni 10 minut nebo dokud není quinoa nadýchaná a neabsorbuje všechnu tekutinu.
  4. Takto připravenou quinou můžete skladovat v lednici až dva dny. (zdroj: mariaushakova.com)
REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*