Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?

Poprvé jsem quinou vyzkoušela asi před čtyřmi lety a musím vám říci, že mi nechutnala. Byla na mě příliš hořká a voněla nevábně. Má první porce quinoy skončila v odpadkovém koši. Přemýšlela jsem, co dělat se zbylými semínky z balení, když jsem si někde přečetla, že hořké chuti je lze zbavit jejich namáčením před úpravou. Zkusila jsem to a fungovalo to!

REKLAMA

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč


Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?
Co je quinoa a proč je hořká a nevábně voní?
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Tu hořkou chuť, kterou někteří lidé cítí (včetně mne), má na svědomí látka zvaná saponin. Saponin v přírodě odpuzuje hmyz a ptáky. Přestože mnozí výrobci jeho většinu odstraní tak, že quinoa semínka předmyjí a tím samozřejmě prodraží, někteří lidé stále cítí jeho pachuť. Pokud jste jako já a tato typická příchuť qinoy vám vadí, opravdu vám doporučuji ji před úpravou namočit, funguje to! Včetně u quinoy přírodní, tedy neprané.

REKLAMA

Nikoliv černý, ale BÍLÝ PÁTEK v eshopu Energie života!

Slevy na téměř všechny produkty značky Energie života!

ZOBRAZIT VŠECHNY SLEVY


Od té doby, co vím, jak se zbavit saponinu, je quinoa stálou součástí mojí kuchyně. Jím ji na snídani, přidávám do salátů, polévek a servíruji jako přílohu. Naučila jsem se ji milovat, protože je univerzální a snadno se připravuje. Dokonce ji můžete dát do mrazáku, pokud jí uvaříte nadbytek.

Co je a není quinoa

Quinoa je spíše bylina než skutečné obilí. Díky své vysoké nutriční hodnotě si získala reputaci jako superobilovina. Quinoa má nízký glykemický index, je bezlepková a považuje se za kompletní protein, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny.

Některé články na internetu tvrdí, že oblíbenost quinoy v západním světě má negativní dopad na obyvatele Jižní Ameriky. Nejsem si jistá, co je na tom pravdy, ale myslím si, že je důležité zmínit, že quinoa se pěstuje také v Kanadě a ve Spojených státech.

Pokud si tedy nechcete kupovat quinou z Jižní Ameriky, zkuste se poohlédnout po produktu vypěstovaném jinde.

Quinoa jako zrnka, mouka či vločky

Nejoblíbenějším způsobem přípravy quinoy je vaření celých zrnek. Z quinoy lze připravit také mouku, vločky a pufované cereálie. Mouku z quinoy nepoužívám samostatně, protože ji nemůžu namočit jako semínka, takže pokrmy připravené pouze z této mouky mi nechutnají. Naučila jsem se však používat ji v kombinaci s jinými druhy mouky a funguje to perfektně.

Nedávno jsem zkoušela pufovanou quinou a k mému překvapení vůbec nemá hořkou příchuť. Pufovaná quinoa má však vysoký glykemický index, a proto by se měla konzumovat pouze příležitostně. Používám ji při pečení jako náhražku za pufovanou rýži a funguje to opravdu dobře.

Jak připravit quinou

  1. Quinou dejte do šejkru, zalijte studenou vodou a nechte ji namáčet 30 minut až 4 hodiny. Občas ji šejkrem důkladně protřepejte. Nakonec ji sceďte a ještě jednou ji řádně propláchněte. Zbavíte ji tak veškerých zbytků saponinu (přírodního repelentu), který způsobuje hořkou chuť.
  2. Vařte v hrnci na sporáku nebo v hrnci na rýži. Budete potřebovat jeden díl quinoa a 2 díly vody. K tomu můžete přidat bobkový list, hřebíček a nové koření.
  3. Přiveďte k varu, ztlumte plamen a přikryjte. Vařte na mírném ohni 10 minut nebo dokud není quinoa nadýchaná a neabsorbuje všechnu tekutinu.
  4. Takto připravenou quinou můžete skladovat v lednici až dva dny. (zdroj: mariaushakova.com)
REKLAMA

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

189 Kč

QUINOA 500g

doplní bílkoviny

99 Kč

ŠKORNICE extr

jako za mlada

429 Kč

ŠKORNICE FORTE

jako za mlada

899 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*