Závislost na alkoholu manipuluje s vytvářením vzpomínek

Alkohol se plíživě zmocňuje vzpomínek na jeho konzumaci. Přemazává ty špatné, kdy nám bylo zle. A velmi rafinovaně je mění na touhu. Ačkoliv mnoho alkoholiků bude protestovat, je to marné - tato "finta" má vědecké vysvětlení.

REKLAMA

HERCAMPURI

zdraví z Peru

399 Kč

CORDYCEPS 100 g

zpomalí stárnutí

299 Kč

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

MACIBULUS 100 kapslí

nakopne hormony

399 Kč


Závislost na alkoholu manipuluje s vytvářením vzpomínek.
Závislost na alkoholu manipuluje s vytvářením vzpomínek. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Jednou z mnoha výzev v boji se závislosti na alkoholu či jiných látkách je riziko, že se závislost na alkoholu vrátí zpět. A to navzdory již dosaženému pokroku směrem k zotavení. Dokonce i tak otravná stvoření, jakými jsou ovocné mušky, mají slabost pro alkohol. A vzhledem k tomu, že molekulární signály zapojené do tvorby příjemných a nepříjemných vzpomínek jsou takřka stejné jako u lidí, představuje tento hmyz ideální studijní model.

Nová studie těchto mušek zjistila, že alkohol se zmocňuje utváření zmíněných paměťových drah. Mění specifické proteiny v neuronech a dává vzniknout touze. Stačí pár skleniček navečer a utváření vzpomínek se od základu změní na molekulární úrovni.

Vědci svá zjištění uveřejnili v úterý 25. října 2018 v časopise Neuron.

Karla Kaun, docentka neurovědy na Brownově univerzitě a vedoucí autorka studie pracovala s týmem vysokoškolských studentů, techniků a postgraduálních výzkumníků. Jejím cílem bylo rozluštění molekulárních signálních drah a změn v expresích genů zapojených do utváření a udržování vzpomínek spojených s odměnou.

„Jednou z věcí, které jsem chtěla porozumět bylo, proč drogy způsobující závislost vytvářejí vzpomínky na odměnu, když jsou to vlastně neurotoxiny,“ říká Kaun, která externě spolupracuje také s Carneyho neurovědeckým institutem při Brownově univerzitě. „Všechny drogy způsobující závislost – alkohol, opiáty, kokain, metamfetamin – mají neblahé vedlejší účinky. Lidem je po nich nevolno a mají kocovinu. Takže proč nám připadají tak super? Proč si v souvislosti s nimi pamatujeme jen na to hezké a ne to zlé? Můj tým se pokouší na molekulární úrovni porozumět tomu, jak drogy způsobující závislost ovlivňují vzpomínky a proč vyvolávají touhu.

Jakmile vědci porozumí tomu, které molekuly se mění při utváření touhy, mohou se zabývat způsobem, jak pomoci zotavujícím se alkoholikům a dalším závislým například snížením intenzity vzpomínek spojených s touhou nebo doby, po kterou jsou takové vzpomínky uchovávány.

Molekulární manipulace

Ovocné mušky mají pouze 100 000 neuronů, zatímco lidé jich mají více než 100 miliard. Díky muškám máme tedy k dispozici menší měřítko. Generace vědců před námi navíc vyvinuly genetické nástroje určené k manipulování aktivitou neuronů dotčených okruhů na molekulární úrovni. Ovocné mušky jsou pro nás tím pádem dokonalým modelovým organismem k práci s geny a molekulárními signálními dráhami zapojenými do příjemných vzpomínek na alkohol, říká Kaun.

Tým pod vedením postgraduální výzkumnice Emily Petrucelli, která je nyní docentkou s vlastní laboratoří na Univerzitě v Jižní Illinois, využívá tým genetické nástroje k tomu, aby selektivně vypínal klíčové geny, zatímco učí mušky, kde najít alkohol. To jim umožňuje odhalit proteiny, které jsou zodpovědné za chování spojené s vyhledáváním odměny.

Výzkumníci tak přišli na to, že jeden z proteinů zodpovědný za to, že mušky holdují alkoholu je Notch. Notch je první kostkou „domina“ na signální dráze zapojené do vývoje embrya, mozku a mozkových funkcí u dospělých lidí i všech ostatních zvířat. Molekulární signalizační dráhy se takové dominové kaskádě podobají. Když první kostka spadne – v našem případě když se aktivuje první molekula, spustí tím další. Ta spustí další a tak dále.

Závislost na alkoholu způsobuje specifický gen

Jednou z těchto dominových kostek dále v kaskádě signální dráhy ovlivňované alkoholem je gen zvaný dopamin-2-like receptor, který vytváří na neuronech protein rozpoznávající dopamin, neuropřenašeč „dobré nálady“.

Dopamin-2-like receptor je zapojen do procesu kódování toho, zda je vzpomínka příjemná nebo nepříjemná,“ říká Petruccelli. Alkohol se těchto uchovaných paměťových drah zmocňuje, aby je přeměnil na touhu.

V případě zkoumaných alkoholových drah spojených s odměnou signalizační kaskáda nevypínala a nezapínala gen dopaminového receptoru, ani nezvyšovala či nesnižovala množství utvářeného proteinu, říká Kaunová. Měla mnohem méně patrný vliv. Měnila verzi proteinu vyráběného jednoduchým aminokyselinovým „písmenkem“ v důležité oblasti.

Neznáme biologické dopady této malé změny, ale jedním z důležitých zjištění této studie je, že vědci se musejí dívat nejen na to, které geny se vypínají a zapínají, ale také na to, které formy každého z genů se mohou vypnout a zapnout,“ říká Kaunová. „Myslíme si, že naše výsledky lze s velkou pravděpodobností vztáhnout na další formy závislosti. Nikdo to však dosud neprověřoval.

Tým pokračuje v práci zkoumáním dopadů opiátů na stejné uchované molekulární dráhy. Kaunová navíc spolupracuje s Johnem McGearym, docentem psychiatrie a lidského chování na Brownově univerzitě. Společně zkoumají DNA vzorky pacientů, které ohrožuje závislost na alkoholu. A hledají genetický polymorfismus v genech spojených s touhou, objevených u mušek.

Pokud stejný mechanismus funguje i u lidí, pak k aktivaci zmíněné dráhy stačí jedna sklenka vína. Návrat k normálu pak nastává během hodiny,“ říká Kaun. Po třech sklenkách s hodinovým odstupem se dráha vrací do normálu až po 24 hodinách. Máme za to, že tato prodloužená doba před návratem k normálu je tím, co mění genovou expresi v paměťových okruzích.

Mějte to na paměti, až si příště s někým otevřete láhev vína,“ dodává. (zdroj: technologynetworks.com)

REKLAMA

CAMU CAMU 100g

doplní vitamin C

349 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč

SPIRULINA tbl.

detoxikace těla

199 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*