Záhadná planeta s velmi podivným chováním

Vědci objevili ve vzdálenosti 117 světelných let od Země extrasolární planetu, která je tím nejvýstřednějším kosmickým objektem, jaký astronomové dosud zpozorovali.

REKLAMA

NEURON plus

přetaktuje váš mozek

999 Kč

CORDYCEPS FORTE

regenerace těla

799 Kč

ERYTHRITOL 1000 g

nahradí bílý cukr

249 Kč

KŘEMELINA 100 tob.

posílí kosti, kůži, nehty

349 Kč


Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

energiezivota Banner3 - Záhadná planeta s velmi podivným chovánímV tomto případě však, jak vysvětlují vědci ze San Francisco State University, výstřednost znamená extrémní eliptickou dráhu, která přivede planetu do těsné blízkosti hostující hvězdy. A poté ji, za pomocí gravitačního manévru, vystřelí do obrovské vzdálenosti jen proto, aby se později vrátila k dalšímu oběhu.

Výstřednost planety HD 20782 je 0,96, což znamená, že se pohybuje po skoro zploštělé elipse, kdy urazí 2,5krát větší vzdálenost než je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Pak se v těsné blízkosti, která odpovídá přibližně 0,06násobku vzdálenosti mezi Sluncem a Zemí, otočí kolem své hvězdy. To je blíže, než je vzdálenost Merkuru od Slunce.

A nejde zrovna o malou planetu. Je přibližně stejně velká jako Jupiter, ale chová se jako kometa – docela bizarní planeta na vědecké poměry.

Vědci planetu objevili tak, že zachytili záblesk světla hvězdy, odražený od atmosféry planety v okamžiku, kdy se blížila k nejbližšímu bodu oběhu hvězdy.

Astronom Stephen Kane ze San Francisco State University v prohlášení uvedl, že extrasolární planety jako HD 20782 představují pro astronomy řadu otázek. „Když vidíme takovou planetu s excentrickou dráhou, může být velmi obtížné vysvětlit, jak k tomu došlo,“ řekl Kane. „Je to podobné, jako byste se dívali na místo vraždy, kdybyste byli kriminálními techniky, co zkoumají krevní stříkance na stěnách. Víte, že se tu stalo něco hrozného, ale musíte přijít na to, co to způsobilo,“ dodal Kane.

V případě HD 20782 mohlo dojít k tomu, že v systému bylo více planet a dvě planety se k sobě příliš přiblížily. Nebo se planeta nachází v binárním hvězdném systému.

zdrojový článek: www.morningticker.com

odkazy: www.news.sfsu.edu

překlad: Siw

 
REKLAMA

L-TRYPTOFAN 60 cps

dodá potřebný klid

399 Kč

AŠVAGANDA FORTE 100 tob.

absolutní klid

799 Kč

GOJI 1 kg premium

zrychlí metabolismus

399 Kč

QUINOA 1 kg

doplní bílkoviny

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*