Záchvat paniky a úzkosti souvisí s nedostatkem vitamínů

Úzkost je běžnou součástí života každého průměrného člověka. Můžeme mít obavy nebo pocity úzkosti ze situací, které před námi vyvstávají v našem každodenním životě. Například z důležité prezentace v zaměstnání, z nových společenských interakcí nebo když nevíme, zda se nám podaří zvládnout všechny povinnosti za jediné odpoledne. Jde o typickou a přirozenou odezvu, která udržuje naše povědomí o důležitosti našich kroků při podobných scénářích.

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

REISHI FORTE

dobrý cholesterol

899 Kč

SLUNEČNICE 500 g

dodá zdravé tuky

79 Kč


Záchvat paniky a úzkosti souvisí s nedostatkem vitamínů.
Záchvat paniky a úzkosti souvisí s nedostatkem vitamínů. foto: Shutterstock
Líbí se Vám téma článku? Podělte se o něj s přáteli nebo jim ho pošlete e-mailem

Většina lidí se umí zhluboka nadechnout a duševní napětí překonat. Nejhorším důsledkem je obvykle lehce znatelná nervozita či přímo záchvat paniky. Pro některé jedince však mohou být důsledky mnohem vážnější a dostat se přes ně vyžaduje o dost více, než jen hluboký nádech.

Generalizovaná úzkostná porucha a záchvaty paniky

Generalizovanou úzkostnou poruchou a panickou poruchou trpí řada dospělých. Jedinci s těmito poruchami zažívají „trvalé a nadměrné“ pocity úzkosti ve spojitosti s každodenními situacemi a starostmi. Tyto pocity je těžké nebo nemožné zvládat. Jejich vážnost se může v případě panické poruchy stupňovat až na úroveň zdrcujícího děsu a hrůzy.

Taková úroveň úzkosti těmto lidem znemožňuje přirozené fungování a setkávání se s lidmi a úkoly při vyřizování každodenních záležitostí. V nejhorších případech se tyto poruchy projevují propuknutím náhlých nepředvídatelných událostí jako jsou záchvat paniky nebo hyperventilace.

Záchvat paniky je náhlé období intenzivního strachu, který danému člověku způsobuje obrovské fyzické a duševní strádání. Záchvat paniky často zahrnuje bušení srdce a zrychlení tepu, třes a potíže s dýcháním. Může to vyústit ve zrychlené dýchání nebo lapání po dechu a způsobit hyperventilaci. Někdy mohou být tyto záchvaty tak vážné, že vyžadují přivolání záchranné služby.

Oba druhy těchto záchvatů lze spojit s určitými spouštěči jako jsou osoby, místa nebo objekty. Ale nejčastěji se objevují nepředvídatelně a bez varování. Americký Národní institut duševního zdraví popisuje, jak „obava ze záchvatů paniky spolu s úsilím se jim vyhnout způsobují v různých oblastech života postiženého člověka vážné problémy.“ Pro lidi trpící těmito záchvaty může být obtížné doufat v nějaké zlepšení.

Studie probíhající v roce 2013 na Okayamské univerzitní lékařské fakultě možná učinila velmi cenný objev, který by mohl pomoci předcházet a bránit vzniku záchvatů paniky a hyperventilace u rizikových jedinců.

Záchvat paniky a jeho možná příčina

Záchvat paniky má obvyklou příčinu v nízké hladině serotoninu v těle. Tento neuropřenašeč hraje hlavní úlohu při regulaci pocitů štěstí a pohody. Takže jeho nedostatek může snadno vyústit ve zvýšenou míru úzkosti a deprese. Serotonin se syntetizuje z aminokyseliny tryptofanu v procesu, který se neobejde bez přidaných složek jako je vitamín B6 a železo. Výzkumníci z Okayamské univerzity se rozhodli zapátrat hlouběji do vztahu mezi těmito klíčovými elementy a výskytem krizových úrovní panických záchvatů.

Ve své studii výzkumníci sledovali úrovně B6 a železa u pacientů, kteří navštívili pohotovost kvůli vážným panickým záchvatům nebo panikou vyvolané hyperventilaci. Svá měření porovnali s kontrolní skupinou jednotlivců se zdravými úrovněmi obou látek. Přišli na to, že u skupiny, která měla záchvat paniky, byly úrovně vitamínu B6 i železa výrazně nižší, než u kontrolní skupiny.

Ačkoliv vědci uznávají, že bude zapotřebí dalšího výzkumu, žádná studie analyzující vztah mezi záchvaty paniky a hyperventilace a úrovní vitamínu B6 a železa v lidském těle dříve neprobíhala. Tato zjištění představují průlomový krok v porozumění potenciálním spouštěčům záchvatů paniky. Díky těmto informacím je pro jedince trpící generalizovanou úzkostnou poruchou a panickými poruchami možnost života bez panických záchvatů o něco blíže. (zdroj: healthy-holistic-living.com)

REKLAMA

KRATOM 50 g

deprese ustupuje

599 Kč

MAGNOLIE extrakt 80%

odstraní úzkost

369 Kč

GARCINIA 100 kapslí

podpoří hubnutí

469 Kč

GUARANA 100 g

energie do života

169 Kč


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*